9 faktów i mitów o narkotykach

Narkotyki budzą wielkie emocje. My do nich podchodzimy chłodno. Interesują nas tylko fakty, nie mity. Zobacz sam, ile jest prawdy w często powtarzanych poglądach.

Rob Byron 2009/shutterstock.com
Podobno faceci boją się strzykawek bardziej niż kobiety, ale to właśnie mężczyźni częściej sięgają po narkotyki. (fot. Rob Byron 2009/shutterstock.com)

1. Joint jest zdrowszy niż papieros

To jest fałsz!

Marihuana jest najpopularniejszym w Polsce narkotykiem. Jak wynika z badań, dymem z konopi indyjskich zaciągnęło się chociaż raz w życiu około 4 milionów Polaków. Od gimnazjalistów, przez policjantów i prawników, aż po profesorów uniwersytetów. Wielu z nich posługuje się przy tym argumentem, że joint jest zdrowszy niż fajki. To nieprawda.

Jak wykazały badania nowozelandzkich uczonych, wypalenie jednego splifa szkodzi płucom mniej więcej tak jak wypalenie dwóch i pół papierosa z tytoniu. Uczeni ustalili, że dym z konopi w znacznie większym stopniu osłabia oskrzela niż dym tytoniowy i że te uszkodzenia kumulują się w czasie, zatem im częściej palisz, tym gorzej dla Twoich płuc i oskrzeli. Badanie wykazało, że po wypaleniu jednego jointa drugi ma tak niekorzystny wpływ na drogi oddechowe, jak pięć papierosów. Wygląda więc na to, że Bill Clinton wiedział, co robi.

2. Mężczyźni częściej biorą narkotyki

To jest prawda!

Owszem, i to znacznie częściej niż kobiety. Według danych Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, prawie trzy razy więcej facetów paliło jointy, pięć razy więcej spróbowało LSD, trzy razy więcej kokainę. Być może dlatego, że - jak wykazali uczeni z Yale University School of Medicine - kobiety gorzej znoszą uzależnienie i silniej doświadczają jego skutków w sferze psychiki, zdrowia, a także w relacjach społecznych, np. w pracy.

3. Od kokainy odpada w końcu nos

To jest prawda!

Jak głosi jedna z miejskich legend, intensywne używanie kokainy skutkuje nie tylko tym, że w klubach spędzasz najwięcej czasu w toaletach, ale i tym, że po pewnym czasie odpada nos. Rzekomo pod prysznicem zostawiło już swoje oryginalne nosy wiele gwiazd. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, jest możliwe.

"Wieloletnie wciąganie 'śniegu' może spowodować martwicę tkanki przegrody nosowej, później robią się dziury w chrząstce i w końcu nic już nie oddziela nozdrzy" - mówi Richard Harmon, chirurg plastyczny. Nos bez przegrody - marzenie każdego początkującego boksera.

4. Marycha to wstęp do heroiny

To jest fałsz!

Istotnie, gdy spojrzeć na ludzi uzależnionych od heroiny, to prawdopodobnie 100% z nich zaczynało od marihuany. Jednak jeśli spojrzeć z drugiej strony, liczba użytkowników marihuany jest tak przytłaczająco większa niż ludzi, którzy sięgnęli po twarde narkotyki, że nie ma mowy o żadnym koniecznym związku.

Niemal 10% Polaków przyznaje się, że kiedykolwiek w życiu paliło marihuanę. Po heroinę sięgnęło zaś... 0,1 procenta. Czyli prawie stukrotnie mniej. A zatem niemal 99% tych, którzy zapalili, na marihuanie poprzestało. 

STRONA 1 z 2
REKLAMA