[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

7 sygnałów, że powinieneś szybko odwiedzić lekarza

Gdyby człowiek był tak prostą konstrukcją, jak bolid, mielibyśmy kolorowe kontrolki, ostrzegające, że któryś z podzespołów szwankuje. Ale nie mamy. Dlatego musisz nauczyć się rozpoznawać te najważniejsze ostrzeżenia. Oto one.

facet cierpiący z powodu bólu brzucha fot. Shutterstock
1. Krew w kale

Jeżeli na muszli zauważysz czerwone ślady, a nie jadłeś wczoraj buraczków, koniecznie idź do lekarza. Obecność krwi w stolcu może oznaczać, że masz hemoroidy (to jeszcze pół biedy, chociaż też do przyjemności nie należy), ale może też oznaczać, że masz wrzody żołądka, polipy jelita, raka żołądka lub raka okrężnicy.

Po 45. roku życia, nawet jeśli nie widzisz krwi, warto kupić sobie w aptece test na krew utajoną. Nie jest drogi, a wielu z nas woli samemu zrobić taki test niż iść do lekarza na badanie per rectum. Oczywiście wizyta u proktologa jest najlepszym rozwiązaniem, ale lepszy już taki domowy test niż nic.

2. Utrata jakichś 10 kg w rok

Oczywiście, nie mówimy tu o sytuacji, kiedy stosujesz dietę, albo gwałtownie zwiększasz obciążenie treningowe. Mówimy o sytuacji, kiedy w Twoim życiu nie zachodzą większe zmiany, a Ty chudniesz. Nie ma się z czego cieszyć.

W takim wypadku musisz bezwzględnie iść do lekarza pierwszego kontaktu, bo szybka utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny może sygnalizować cukrzycę, gruźlicę, nowotwory i wiele innych poważnych chorób.

3. Przewlekły kaszel, gdy nie jesteś chory

Kaszel zwykliśmy lekceważyć. Ale jeżeli nie jesteś przeziębiony, nie masz gorączki, ale ciągle pokasłujesz, a czasami wręcz zanosisz się kaszlem – też idź do lekarza.

To może być objaw np. astmy (może pojawić się w każdym wieku), POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub – w najgorszym przypadku – raka płuc. W każdym z przypadków – im szybciej zaczniesz leczenie, tym większe szanse.

REKLAMA

REKLAMA

złamanie kości fot. Shutterstock
4. Ból za mostkiem

Wydaje Ci się, że zawał serca dotyczy jedynie dziadków? Błąd! Około połowy zawałów przydarza się ludziom w wieku produkcyjnym. W tym również 30-latkom. Proces odkładania się blaszki miażdżycowej rozpoczyna się już w młodości. Dowiedli tego uczeni z Cleveland Clinic.

"Okazało się, że aż 37% z przebadanych przez nas 20-latków miało widoczną miażdżycę" – mówi dr Steven Nissen z tej słynnej kliniki.

Jeżeli więc poczujesz ból za mostkiem, zwłaszcza po wysiłku i promieniujący do żuchwy albo do ramienia – jak najszybciej idź do lekarza, bo może to oznaczać, że masz chorobę wieńcową i powinieneś się leczyć. Owszem, to może być tylko tzw. nerwoból, ale lepiej nie sprawdzaj tej hipotezy na własnej skórze.

5. Biegunka trwająca dłużej niż tydzień

Każdemu zdarza się struć. I nie namawiamy Cię, żebyś z każdym rozwolnieniem biegał do lekarza. Ale jeżeli doraźne środki typu stoperan czy laremid pomagają tylko na chwilę, a następnego dnia problem wraca – skonsultuj się z lekarzem.

Lub farmaceutą? Nie... Jednak lepiej idź do lekarza. To może być objaw zapalenia jelita, salmonellozy albo innych chorób, w których potrzebna jest interwencja lekarska.

REKLAMA

Obwód w pasie, nadwaga Jeśli Twój obwód w pasie wynosi 105 cm lub więcej, lepiej zacznij się martwić - grożą Ci spore problemy z erekcją.
6. Ból w dole pleców

Nie zwalaj wszystkiego na „korzonki” i „przewianie”. Owszem, zapalenie korzonków może samo przejść, jednak lepiej z każdym bólem kręgosłupa udać się do ortopedy.

Bo taki ból może oznaczać również początek poważniejszych i trudnych do wyleczenia schorzeń, np. dyskopatii. A im wcześniej dowiesz się, czego robić nie powinieneś i które mięśnie masz wzmacniać, tym większa szansa, że nie będziesz musiał prosić dziecka o zasznurowanie butów.

7. Obwód w pasie powyżej 102 cm

Jeżeli szukając nowych dżinsów, musisz sięgać na półkę z rozmiarem 40, to znaczy, że masz spore kłopoty. Nie tylko z poderwaniem dziewczyny w barze. Masz kłopoty ze zdrowiem. Otyłość brzuszna, typowa dla facetów, jest sygnałem, że możesz mieć tzw. syndrom metaboliczny, czyli że grozi Ci cała lista chorób: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, wylew...

Brzmi tak sobie, prawda? Możesz do tego dodać bardzo prawdopodobne problemy z erekcją, bo cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca (nie mówiąc już o wylewie) upośledzają Twoją sprawność seksualną. Tym razem nie wysyłamy Cię od razu do lekarza – możesz naprawić się sam. Zaczynając od 30 minut marszu dziennie, przed snem. Efekty przyjdą już po miesiącu.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij