Sposoby na ból głowy: 6 sprawdzonych patentów

Tabletka przeciwbólowa od czasu do czasu nie jest zła, bo ból sam w sobie także jest szkodliwy. Ale jeżeli ból głowy odczuwasz często, a do lekarza Ci jakoś nie po drodze, możesz spróbować pozbyć się kłopotu bez sięgania po pigułki. Oto proste metody, które dają całkiem niezłe efekty.

Monkey Business Images 2013/shutterstock.com
fot. Monkey Business Images 2013/shutterstock.com

Najpierw sprawdź, czy to napięciowy czy raczej migrenowy ból głowy.

1. Ból napięciowy

Charakteryzuje się tępym, stałym bólem, zazwyczaj koncentrującym się w okolicy czoła. Często wywołany jest przez stres i skutecznie można go zwalczyć technikami relaksacyjnymi.

2. Ból migrenowy

Poznasz go po tym, że jest naprawdę nie do zniesienia, często atakuje tylko jedną stronę, mogą mu też towarzyszyć mdłości. Wywołują go m.in. zmiana rytmu dobowego, opuszczenie posiłku oraz nadmiar światła lub hałasu. Kac to również rodzaj migreny.

Gdy już boli…

1. Zastosuj lód

Weź ściereczkę, zawiń w nią kilkanaście kostek lodu i przyłóż do bolącego miejsca. "Zimny okład przynosi natychmiastową ulgę, ponieważ zmniejsza stan zapalny mięśni i nerwów po zewnętrznej stronie czaszki" - wyjaśnia dr Robert Kaniecki, specjalista od bólów głowy z Uniwersytetu w Pittsburgu. Przykładaj lód co godzina na 10-15 minut.

2. Masuj się

Skuteczność akupresury w przypadku bólu głowy jest spektakularna. Tajwańscy uczeni wykazali, że szczególnie skuteczna jest w zwalczaniu przewlekłych bólów. Palcem wskazującym i kciukiem prawej dłoni ściśnij zdecydowanie, ale nie za mocno mięsień między palcem wskazującym a kciukiem dłoni prawej. Masuj tak przez 3 minuty.

3. Idź na jogę

Hinduskie badania z 2007 roku wykazały, że regularne zajęcia jogi potrafi ą zmniejszyć częstość występowania napięciowych bólów głowy aż o 71%. Jeśli czujesz, że głowa zaczyna ćmić, znajdź szybko w internecie jedną z tych trzech pozycji: siavasana svastikasana lub virasana.

ból głowy dotshock, shutterstock.com
fot. dotshock, 2015, shutterstock.com

Żeby więcej nie bolało…

1. Weź się za trening

Regularny wysiłek fizyczny jest równie skuteczny w zapobieganiu bólom głowy jak pigułki. Szwedzcy uczeni wykazali, że ludzie, którzy zaczęli ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 40 minut, odczuli taką samą ulgę jak ci, którzy brali specjalny lek przeciwmigrenowy na receptę.

2. Spróbuj akupunktury

Cochrane Collaboration, jedna z najbardziej godnych zaufania niezależnych instytucji naukowych na świecie, potwierdza, że akupunktura jest skutecznym sposobem leczenia zarówno migrenowych, jak i napięciowych bólów głowy. To, że nie wiemy, jak coś działa, nie oznacza, że nie działa. Śmiało idź do akupunkturzysty, jeśli często cierpisz.

3. Daj się wymasować

Jak donosi pismo "Journal of Bodywork and Movement", specjalny rodzaj masażu mięśniowo-powięziowego (ang. myofascial release) również skutecznie zapobiega nawrotom napięciowego bólu głowy. Najlepiej iść na profesjonalny masaż do fizjoterapeuty, ale możesz poprosić też dziewczynę, by częściej masowała Ci kark i plecy.

MH 05/12

REKLAMA