Najpierw sprawdź, czy to napięciowy czy raczej migrenowy ból głowy.
1. Ból napięciowy
Charakteryzuje się tępym, stałym bólem, zazwyczaj koncentrującym się w okolicy czoła. Często wywołany jest przez stres i skutecznie można go zwalczyć technikami relaksacyjnymi.
2. Ból migrenowy
Poznasz go po tym, że jest naprawdę nie do zniesienia, często atakuje tylko jedną stronę, mogą mu też towarzyszyć mdłości. Wywołują go m.in. zmiana rytmu dobowego, opuszczenie posiłku oraz nadmiar światła lub hałasu. Kac to również rodzaj migreny.
Gdy już boli…
1. Zastosuj lód
Weź ściereczkę, zawiń w nią kilkanaście kostek lodu i przyłóż do bolącego miejsca. "Zimny okład przynosi natychmiastową ulgę, ponieważ zmniejsza stan zapalny mięśni i nerwów po zewnętrznej stronie czaszki" - wyjaśnia dr Robert Kaniecki, specjalista od bólów głowy z Uniwersytetu w Pittsburgu. Przykładaj lód co godzina na 10-15 minut.
2. Masuj się
Skuteczność akupresury w przypadku bólu głowy jest spektakularna. Tajwańscy uczeni wykazali, że szczególnie skuteczna jest w zwalczaniu przewlekłych bólów. Palcem wskazującym i kciukiem prawej dłoni ściśnij zdecydowanie, ale nie za mocno mięsień między palcem wskazującym a kciukiem dłoni prawej. Masuj tak przez 3 minuty.
3. Idź na jogę
Hinduskie badania z 2007 roku wykazały, że regularne zajęcia jogi potrafi ą zmniejszyć częstość występowania napięciowych bólów głowy aż o 71%. Jeśli czujesz, że głowa zaczyna ćmić, znajdź szybko w internecie jedną z tych trzech pozycji: siavasana svastikasana lub virasana.