6 rzeczy, o których musisz pamiętać, wyjeżdżając za granicę

Każda podróż, nawet ta do Piły, to wyprawa w nieznane. Bo nie wiesz, gdzie jest szpital, gdzie lekarz, apteka... A co dopiero wyjazd na Kubę. Zobacz, jak przygotować się do podróży, by wrócić z niej bezpiecznie.

samolot Shutterstock.com
Shutterstock.com

1. Zaszczep się

Przed wyjazdem do krajów spoza Unii Europejskiej warto się wcześniej zaszczepić. Najlepiej odwiedzić lekarza medycyny podróży (listę przychodni tego typu znajdziesz w internecie, wpisując „medycyna podróży”), który podpowie, jakie szczepienia są obowiązkowe, a jakie zalecane, chociaż nieobligatoryjne. Pamiętaj, żeby zrobić to co najmniej 45 dni wcześniej, bo szczepionki nie działają natychmiast.

Zobacz też: Bakterie, które Ci pomagają.

2. Długi lot

Suche powietrze na pokładzie wysusza śluzówkę w nosie. Sucha śluzówka to zaś większe ryzyko złapania wirusa czy bakterii. To właśnie dlatego sporo ludzi po locie ma katar albo łapie przeziębienie. Aby temu zapobiec, nawilżaj nos wodą morską albo przynajmniej pij na pokładzie sporo wody. I spaceruj – długie siedzenie bez ruchu zwiększa ryzyko zakrzepicy żył.

3. Na wszelki wypadek

Zmiana diety, klimatu, rytmu dnia i zwyczajów to esencja urlopu. Ale takie zmiany mogą się odbić na zdrowiu. Możesz się rozchorować, zatruć albo po prostu złamać nogę, mieć wypadek czy atak wyrostka. To ogromny stres, spotęgowany problemami komunikacyjnymi. Ale jeśli przed wyjazdem wykupisz ubezpieczenie podróżne, będziesz miał pod ręką numer alarmowy do operatora, który podpowie Ci, co robić. No i nie będziesz musiał płacić kroci za leczenie. Uwaga, zwłaszcza przed wyjazdem „sportowym” – sprawdź dokładnie warunki, np. czy ubezpieczenie obejmuje transport śmigłowcem. I nie oszczędzaj przesadnie – lepiej dmuchać na zimne.

4. Chroń się przed słońcem

Jesteśmy ludem północnym i nasze organizmy nie są przyzwyczajone do upałów i słońca. Dlatego w krajach południowych (np. Egipt, Maroko, Włochy), gdzie słońce operuje silniej, uważaj na udar słoneczny. Noś nakrycie głowy, między 11 a 13 chowaj się w cieniu i zawsze miej przy sobie wodę. Jeśli poczujesz, że kręci Ci się w głowie, schładzaj się natychmiast, np. kładąc na kark mokry ręcznik albo przykładając zimną butelkę.

Zobacz też: Poradnik bezpiecznego opalania

5. Karta EKUZ

Przed wyjazdem wyrób sobie w NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ona potwierdza, że jesteś ubezpieczony i w krajach UE zapewnia dostęp do opieki medycznej na takich zasadach, jak ich mieszkańcy. Niestety, w niektórych krajach pacjent nawet ubezpieczony ponosi część kosztów i nie wszystkie usługi są refundowane. Dla świętego spokoju warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne – to tylko kilka złotych dziennie.

6. Co do apteczki podróżnej?

Opatrunki Pakiet plastrów przyda się zawsze i wszędzie. Jeśli planujesz wyprawy poza miasto, dorzuć też bandaż elastyczny i jałowe opatrunki.

Na ból Ibuprofen – jest bezpieczny i silny.

Na przeziębienie Kilka saszetek preparatu typu Gripex, Fervex czy Theraflu. Nie leczą, ale przynoszą ulgę.

Na biegunkę Opakowanie węgla. To bezpieczny środek w zakażeniach bakteryjnych, np. salmonellą. Na przypadki ostrej biegunki weź Loperamid.

Na kaca Oby się nie przydarzył, ale lepiej mieć pod ręką rozpuszczalne w wodzie elektrolity, np. Orsalit czy Liteorsal. Przy biegunce też się przydadzą.

Zobacz też: Nazwy popularnych leków za granicą zazwyczaj mocno różnią się od naszych - oto kompletny poradnik, jak kupować leki za granicą.

REKLAMA