6 nowatorskich powodów, by rzucić palenie papierosów

Nieważne, czy stopniowo, czy z dnia na dzień. Uczeni potwierdzają, że szanse sukcesu są takie same. Zatem nie tkwij w szponach nałogu i zrób coś dla siebie. My, w ramach wsparcia, dajemy Ci 6 zaskakujących powodów, dla których warto rzucić fajki. 

6 nowatorskich powodów, by rzucić palenie papierosów IndigoLT 2015/shutterstock
fot. IndigoLT 2015/shutterstock

1. Dłużej będziesz szczupły

 

Chociaż wiadomo, że po rzuceniu palenia ludzie często tyją po parę kilogramów, to traktowanie palenia jako sposobu na utrzymanie szczupłej sylwetki jest błędem. Jak bowiem wyliczyli uczeni z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, ludzie, którzy palą, przybierają na wadze szybciej niż niepalący. Wniosek – nawet jeśli trochę przytyjesz po rzuceniu, to później będziesz tył wolniej niż ci, którzy nie rzucili.

2. Będziesz lepszym kochankiem

Palenie obniża poziom testosteronu, liczbę plemników w spermie a nawet ilość ejakulatu. Taaa... A teraz konkrety. Jak wylicza prof. Panayiotis Zavos z University of Kentucky, palenie odpowiada za mniej więcej połowę przypadków zaburzeń erekcji, a pary, w których mężczyzna pali, uprawiają seks dwukrotnie rzadziej niż pary niepalące. Wynik meczu? 6 do 12.

3. Będziesz bogatszy

Niemieckie badania, opublikowane w „Deutsches Arzteblatt International”, wykazały, że im więcej ludzie palą, tym niższy jest ich status społeczny. I nic dziwnego, ponieważ, jak wykazali z kolei hiszpańscy uczeni z uniwersytetu w Kartaginie, rzeczywisty koszt paczki papierosów (biorąc pod uwagę również wydatki na leczenie, krótszą emeryturę, niższą wydajność etc.) to średnio 107 euro! No, to ile wydałeś w tym miesiącu na fajki?

4. Będziesz mógł dłużej korzystać z internetu

Już dzisiaj trudno sobie wyobrazić dzień bez internetu, a za 15 lat życie bez dostępu do sieci prawdopodobnie będzie w ogóle niemożliwe. Jeśli jednak nadal będziesz palił, ryzyko, że zachorujesz na zwyrodnienie plamki żółtej (choroba, która prowadzi do ślepoty) i odetniesz się w ten sposób od internetu, telewizji i kina, rośnie nawet pięciokrotnie!

5. Będziesz weselszy

Uczeni z University of Otago zbadali grupę 1000 młodych ludzi i zauważyli, że palacze dwa razy częściej niż niepalący skarżą się na objawy depresji. Skomplikowana metodologia pozwoliła im wykluczyć odwrotną zależność, że to ludzie ze skłonnością do depresji po prostu więcej palą. Autor badania, prof. David Fergusson, mówi: „Jestem pewien, że między paleniem a depresją jest związek przyczynowo-skutkowy”.

6. Będziesz miał tyle dzieci, ile zechcesz

Jak donosi pismo „Human Reproduction”, palenie powoduje zaburzenie równowagi między dwiema protaminami odpowiedzialnymi za produkcję plemników. Co więcej, zwiększony stres oksydacyjny zwiększa też ryzyko niekorzystnych zmian w materiale genetycznym plemnika, co w skrajnych przypadkach może powodować bezpłodność lub poważne wady u dzieci. 

MH 01/2011

Zobacz również:
REKLAMA