5 sposobów na wrażliwsze zmysły

Bohater komiksu Daredevil stracił wzrok, ale pozostałe zmysły wyostrzył tak, że w walce nie miał sobie równych. Ty też możesz lepiej słyszeć, więcej czuć i widzieć ostrzej niż kiedykolwiek. Sprawdź, jak szybko poprawić swoje osiągi i stań się lepszą wersją samego siebie.

5 sposobów na wrażliwsze zmysły fot. Aaron Amat
fot. Aaron Amat 2015/shutterstock.com

Badania wykazują, że nasze zmysły coraz bardziej się tępią. Wszechobecne słuchawki odkręcone do granic potencjometrów uszkadzają słuch, spaliny i dodawane do wszystkiego substancje tępią nasz węch, a wgapianie się godzinami w monitory osłabia wzrok. Sprawdź, czy Twoje zmysły mają odpowiednią ostrość i jeśli nie, skorzystaj z naszej ostrzałki.

1. Słuch

Sprawdź się: Usiądź z dziewczyną przed telewizorem i stopniowo zmniejszajcie poziom głośności. Ty już nic nie słyszysz, a ona ciągle tak? Możesz mieć kłopot.

Wyostrz: Słuchając muzyki, staraj się wyłowić i śledzić melodię wygrywaną przez jeden instrument. W ten sposób wyszkolisz ucho w wychwytywaniu większej ilości szczegółów w codziennym życiu. 

MH Rada: Żeby na starość nie nosić w uchu aparatu słuchowego, dzisiaj zrezygnuj ze zbyt głośnej muzyki. Ideałem jest słuchanie muzyki o takim natężeniu, żebyś mógł jednocześnie swobodnie rozmawiać.

Zdajemy sobie sprawę, że słuchanie trash metalu po cichutku nie ma większego sensu, więc jeśli już słuchasz głośno, to przynajmniej nie rób tego dłużej niż 45 minut w jednym ciągu.

2. Wzrok

Sprawdź się: Otwórz dokument tekstowy i stopniowo zmniejszając czcionkę sprawdzaj, czy możesz przeczytać tekst najpierw jednym, a potem drugim okiem. Sygnałem, że coś jest nie tak, będzie, gdy jedno oko wyraźnie wcześniej odpadnie z gry.

Wyostrz: Jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze wzrokiem jest zbyt rzadkie mruganie. Siedząc przed komputerem, pomrugaj kilkanaście razy za każdym razem, gdy sobie o tym przypomnisz. Jedz też więcej orzechów. Zawarta w nich witamina B2 zapobiega matowieniu rogówki. Witaminy z grupy B możesz też bezpiecznie suplementować. 

3. Dotyk

Sprawdź się: Zamknij oczy i poproś dziewczynę, by dotknęła wierzchu Twojej dłoni trzema przedmiotami o różnej fakturze, np. łyżeczką, gąbką i kostką lodu. Jeżeli uda Ci się zidentyfikować wszystkie przedmioty, śpij spokojnie.

Wyostrz: "Bez regularnej stymulacji umieszczone w niej receptory stają się coraz mniej czułe" – mówi dr Tiffany Field, założycielka Instytutu Badań nad Zmysłem Dotyku przy University of Miami. Jednym z najlepszych stymulatorów dla dotyku jest – oczywiście – seks.

4. Węch

Sprawdź się: Zamknij oczy i powąchaj kolejno trzy wyraźnie pachnące rzeczy, np. pomarańczę, kawę i ser pleśniowy. Jeśli rozpoznasz wszystkie – jest OK.

Wyostrz: Nazywaj zapachy. Szukając analogii, wyszkolisz się w wyczuwaniu subtelności. Dr Alan Hirsch z Fundacji Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Węchu i Smaku radzi też, by często wąchać intensywnie przyjemne zapach. Po kilku miesiącach ilość receptorów węchowych powinna się zwiększyć. 

5. Smak

Sprawdź się: Zamknij oczy, wystaw język i poproś dziewczynę, by położyła Ci na nim kolejno szczyptę soli, cukru, pieprzu, kawy i kwasu cytrynowego. Nie podglądaj. Rozpoznałeś wszystkie smaki? Jest OK.

Wyostrz: Jeśli chcesz móc się delektować wyrafinowanymi smakami do późnej starości, od czasu do czasu urządź sobie dwutygodniowy smakowy post. Unikaj wszystkiego, co jest wyraźnie słone, słodkie, gorzkie lub kwaśne. "Przerwa w doznaniach określonego smaku sprawia, że receptory danego smaku mają czas się zregenerować" – wyjaśnia dr Hirsch. 

Kto leczy zmysły?

Ucho

Zacznij od audiologa, który zbada Ci czułość słuchu, i jeżeli okaże się, że potrzebna jest interwencja lekarska, najprawdopodobniej skieruje Cię do otolaryngologa.

Oko

Zawsze sprawdzaj stan wzroku u okulisty. W większości salonów z okularami badanie jest wliczone w cenę szkieł.

Skóra

Utrata czucia w rękach może być objawem poważnych problemów, więc czym prędzej idź do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje Cię do specjalisty – najprawdopodobniej neurologa.

Nos

Osłabienie węchu w czasie kataru to norma. Ale jeśli nic nie czujesz, a kataru nie masz – zacznij od otolaryngologa.

Język

Zakładając, że nie palisz, nie jesteś przeziębiony i nie bierzesz leków, które powodują ageusię, czyli utratę smaku – zacznij od otolaryngologa (podobnie jak w przypadku węchu). Te dwa zmysły są mocno powiązane.

MH 07/2014

Zobacz również:
REKLAMA