Pisaliśmy o tym wielokrotnie, ale prawdopodobnie zlekceważyłeś tę radę (my zresztą też, ale teraz jesteśmy w łóżkach już o g. 21). Jeśli masz kłopoty z zaśnięciem, na godzinę przed pójściem spać wyłącz telewizor, komputer i smartfon. Niebieskie światło emitowane przez ekrany hamuje wydzielanie naturalnego usypiacza – melatoniny.
2. Nie licz baranów
Leżenie i wgapianie się w ciemność przez godzinę nie pomoże. Nie da się zmusić mózgu, żeby się wyłączył. Skoro sen nie nadchodzi, wstań i zrób coś. Cokolwiek, byle nie włączać urządzeń elektronicznych.
Poczytaj książkę, porozciągaj się albo choćby posprzątaj. To wprawdzie nie jest sen, ale przynajmniej oderwiesz się od codziennych problemów i będziesz miał poczucie, że coś zrobiłeś.
3. Dawki snu
Osiem godzin snu na dobę – tak nas uczono, że tyle trzeba spać. Ale to niekoniecznie prawda. Faza snu głębokiego trwa około 90 minut, dlatego dobrze jest przesypiać wielokrotność tego okresu.
Specjaliści od snu zalecają, by w ciągu tygodnia przespać ok. 35 takich 90-minutowych cykli. W przeliczeniu na dobę wychodzi ok. 7,5 godziny. Jeśli jednej nocy uda Ci się zmrużyć oko jedynie na 4 cykle (około 6 godzin), postaraj się następnej nocy przespać 6 cykli (około 9 godzin), żeby nadrobić straty i mieć więcej sił.
Komentarze
~p......, 2017-03-26 18:57:11
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?