Halucynogeny - czy to nowe lekarstwa?

Narkotyki kojarzą się z degeneracją, degrengoladą i uzależnieniem. Jednak od paru lat obserwujemy odczarowywanie halucynogenów. Być może za jakiś czas lekarz wypisze Ci receptę.

dragi Shutterstock.com
Shutterstock.com

W latach 50. i 60 narkotykami, zwłaszcza tymi mocno zmieniającymi świadomość interesowali się lekarze, psychiatrzy i naukowcy na usługach tajnych służb. Później, gdy wojna z narkotykami w USA przybrała na sile, zdobycie surowca do badań stało się tak trudne, że badania praktycznie ustały. Dziś, gdy w końcu coraz więcej krajów zaczyna rozluźniać politykę antynarkotykową (przynajmniej w kwestii marihuany), lekarze znów zaczęli interesować się potencjałem ukrytym w substancjach psychoaktywnych i w wielu ośrodkach sprawdzają, czy przypadkiem nie dałoby się wykorzystać drugów w terapii, głównie trudnych do  wyleczenia zaburzeń psychicznych. 
Zobacz, co udało się już odkryć, ale sprawdź też, czym może grozić używanie rekreacyjne, bez nadzory lekarza. 

REKLAMA

LSD

Dietyloamid kwasu lizergowego, zwany często kwasem.

Zalety

Ludzie przyjmujący minimalne dawki twierdzą, że to zwiększa ich kreatywność. The Beckley Foundation gromadzi fundusze na nowe badania. Prof. David Nutt z Imperial College London przypuszcza, że LSD ma spory potencjał w leczeniu depresji.

Wady 

LSD jest nielegalne, więc nie podlega żadnej kontroli. Może wywołać naprawdę paskudny bad trip.

(Zobacz: Co się kryje w narkotykach?)

Ketamina

Używa się jej do usypiania psów.

Zalety

Badania na Oxford University i Yale School of Medicine wykazało, że ketamina (w sprayu) może złagodzić objawy depresji u ludzi, którzy nie reagują na klasyczne leki. 

Wady

Używana rekreacyjnie może uszkodzić serce i osłabić pamięć. Lepiej trzymać się od niej z dala. O możliwości zakażenia WZW czy HIV przy zażywaniu dożylnym nie będziemy wspominać, bo to oczywista oczywistość.

Psylocybina

Substancja aktywna magicznych grzybków halucynogennych, występujących dość powszechnie również w Polsce.

Zalety

Badania wykazały, że pomaga ludziom cierpiącym na ciężkie odmiany depresji i stany lękowe („Journal of Psychopharmacology”).

Wady

Tracisz kontrolę nad swoim zachowaniem. Statystyki wskazują, że 10% użytkowników naraża siebie lub innych na niebezpieczeństwo.

Ibogaina

Aktywny składnik afrykańskiego krzewu.

Zalety

Wg badań niewielkie dawki tej substancji potrafią zmniejszyć chęć sięgnięcia po inne, znacznie bardziej szkodliwe substancje. Dla osób uzależnionych od heroiny (która ostatnio wydaje się znów być modna), może to być sposób na powrót do normalnego życia. 

Wady

Bardzo droga i trudno dostępna. Spore ryzyko kupienia sproszkowanego korzenia dębu za 10 000 zł.

MDMA

To samo co ecstasy.

Zalety

Po zakończonych sukcesem eksperymentach z leczeniem PTSD władze USA rozważają zalegalizowanie MDMA do celów medycznych.

(Sprawdź: Narkotyki i halucynogeny - lekarstwa przyszłości?)

Wady

Potrafi rozregulować gospodarkę serotoniną. Grozi przegrzaniem i przewodnieniem. Zachowaj ostrożność.

REKLAMA