5 częstych męskich urazów: pod lupą MH

Ludzie są omylni. A lekarze to przecież też ludzie. 7 oto pięć pomyłek, jakie może popełnić twój lekarz, stawiając diagnozę. Pamiętaj, że medycyna to wciąż nie jest nauka ścisła – warto zachować czujność. Możesz oszczędzić czas, pieniądze i – co najważniejsze – zdrowie.  

Ból, kontuzje shutterstock.com
Nawet najtwardsi faceci narzekają na problemy ze zdrowiem. Najistotniejsze to dobrze je zdiagnozować.

Diagnoza 1: alergia

W rzeczywistości może to być: nieżyt nosa

Jeżeli masz zapchany nos, załzawione oczy i co chwila kichasz, lekarze najczęściej uznają to za alergię, ale jeśli ostatnio się nie przeprowadzałeś ani nie zmieniałeś pracy i masz 20-30 lat – to nie musi być to. Alergia bowiem rzadko atakuje ludzi w tym wieku. Może to być tzw. idiopatyczny nieżyt nosa, czyli katar niezawiniony ani przez alergen, ani infekcję, lecz przez jakieś inne czynniki, np. perfumy, dym papierosowy itp. W takim wypadku zapisane przez lekarza leki antyalergiczne nie przyniosą Ci ulgi.

Twoja strategia. Poproś o test skórny. Nie wykazał uczulenia? Poszukaj innych przyczyn.

Diagnoza 2: rozwalona łąkotka

W rzeczywistości może to być: syndrom pasma biodrowo-piszczelowego

Często lekarze w przypadku ostrego bólu w kolanie zlecają prześwietlenie MRI (rezonans magnetyczny), które niemal zawsze wykazuje uszkodzenia delikatnej łąkotki. „W 9 przypadkach na 10 są to ślady normalnego zużycia i to nie one są źródłem bólu” – wyjaśnia dr Ronald Grelsamer, chirurg-ortopeda ze szpitala Mt. Sinai w Nowym Jorku. Zalecany wówczas zabieg chirurgiczny nie usunie przyczyny bólu. Badanie MRI nie pokazuje uszkodzeń pasma biodrowo- piszczelowego, które leczy się za pomocą fizjoterapii i opasek rehabilitacyjnych.

Twoja strategia. Poproś o tak zwany test Obera, który pozwala wykryć kontuzje pasma biodrowo- piszczelowego.

Diagnoza 3: ból zatok

W rzeczywistości może to być: migrena

Badacze z Amerykańskiego Towarzystwa Bólu Głowy przebadali 100 ludzi skarżących się na uporczywe bóle i odkryli, że 60% z tych, którzy sądzili, że mają tzw. odzatokowe bóle głowy, w rzeczywistości cierpiało na migreny. Gdy lekarz słyszy, że ktoś czuje ucisk w okolicy czoła, najczęściej zakłada, że to zatoki dają znać o sobie. Ale leki podawane w celu wyleczenia zatok nie mają szans w walce z migreną, która należy do zupełnie innej kategorii chorób. Sprawdź też nasze sprawdzone sposoby na silny ból głowy.

Twoja strategia. Zapisuj w kalendarzu każdy ból głowy, jaki Ci się przytrafi. Jeżeli pojawia się regularnie przez dłużej niż dwa tygodnie, lepiej idź do neurologa.

Diagnoza 4: zapalenie oskrzeli

W rzeczywistości może to być: astma

Jeśli po każdym przeziębieniu męczy Cię uporczywy, ciężki kaszel, może to wskazywać na „utajnioną” postać astmy. Nie każde przeziębienie powinno powodować kaszel. Jeżeli tak jest, przyczyną może być to, że wirus powodujący przeziębienie niejako uruchamia reakcje alergiczne, uaktywniając astmę, o której istnieniu nie miałeś wcześniej pojęcia.

Twoja strategia. Zrób badania pojemności i wydolności płuc. Objętość płuc zmniejszona poniżej 80% przeciętnej może wskazywać na astmę.

Diagnoza 5: wyrostek

W rzeczywistości może to być: zapalenie węzłów chłonnych

Mimo ogromnych postępów w diagnostyce obrazowej, wciąż 16% operacji usunięcia wyrostka robaczkowego jest wykonywanych niepotrzebnie. Wynika to z badań uczonych z University of Washington. Zapalenie wyrostka może być śmiertelnie niebezpieczne, więc lekarze często na wszelki wypadek czym prędzej usuwają ten 6-centymetrowy koniuszek jelita grubego, nie robiąc nawet dokładniejszych (i droższych) badań. Zapalenie węzła chłonnego, a nawet niektóre infekcje wirusowe żołądka mogą dawać podobne objawy, ale nie wymagają leczenia operacyjnego.

Twoja strategia. Jeżeli badanie krwi wykazało, że liczba białych krwinek przekracza 10 000 na mikrolitr, poproś o tomografię brzucha. 

Poznaj również 28 patentów MH na uniknięcie kontuzji. Przydatna wiedza, zwłaszcza dla trenujących.

REKLAMA