Brytyjskie badania dowiodły, że nawet mimo tego, że 95% respondentów przyznaje, że myje ręce mydłem, kiedy tylko jest to możliwe, na rękach aż 82% badanych stwierdzono obecność bakterii. Wniosek jest prosty: większość z nas myje swoje dłonie zbyt krótko i nie dość starannie.
A przecież jest się czego bać: naukowcy z Univeristy of Colorado Boulder alarmują, że że bakterie czyhają na praktycznie każdej łazienkowej powierzchni, łącznie z podajnikami mydła i ręczniczków, drzwiami i klamkami kabin!
2. Postowanie na Facebooku na tronie
Oczywiście, wiemy: TY tego nie robisz, ale według ankiet przeprowadzonych przez firmę Nielsen, zajmującą się badaniem opinii rynku, aż 40% populacji w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat korzysta z mediów społecznościowych w toalecie. A to tylko ci, którzy się przyznali! Odkąd przeprowadzone w 2011 roku w Wielkiej Brytanii badania wykazały, że jeden na sześć telefonów jest nośnikiem bakterii fekalnych, powinieneś się dwa razy zastanowić nad tym, jak zabijasz czas na sedesie.
"Podczas spłukiwania woda burzy się i wzbija w powietrze, a powstała w ten sposób mgiełka również może zawierać bakterie kałowe" - tłumaczy Katheryn Jacobsen, profesor epidemiologii na George Mason University w Wirginii. A skoro cząsteczki nie zostają w powietrzu zbyt długo – osiądą na wszystkim w pobliżu muszli.
3. Spłukiwanie z podniesioną klapą
Jeśli nie chcesz, by bakterie rozprzestrzeniły się po całej Twojej łazience, spuszczaj wodę z opuszczoną klapą - radzi prof. Jacobsen. Jak dowodzą badania Harvard School of Public Health, mechanizm spłuczki potrafi wysłać w eter cząsteczki nawet na odległość 2 metrów! Brytyjskie badania z 2012 roku wskazują, że bakterie powodujące biegunkę unoszą się podczas spłukiwania około 20 centymetrów nad deską i występują w liczbie 12 razy większej wokół sedesów bez klap, niż tych, które spłukiwane były z zakrytą muszlą.
Jeśli nie ma klapy - wciśnij spłuczkę, stojąc z boku, a nie przed sedesem: te same badania dowodzą, że najwięcej bakterii pojawia się w powietrzu nad nim tuż po tym, jak spuszczono wodę. A przecież, żeby dosięgnąć przycisk, musisz się pochylić i Twoja twarz znajduje się bezpośrednio nad kaskadą wody spłukującej wiadomo co. Wystarczy Ci wizualizacji?
4. Bezpieczna szczoteczka
Jeśli będziesz przechowywał swoją szczoteczkę w kubku, na półeczce, a nie na umywalce obok kranu, możesz sporo zyskać: jak twierdzi prof. Jacobson, wystarczy nieco ponad metr, by znacząco zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia jej bakteriami fekalnymi z powietrza. Wyrzuć więc swoją obecną szczoteczkę, a nową przechowuj w szafce, albo przynajmniej tak daleko od muszli, jak tylko to możliwe.
5. Spodnie w dół?
Prawdopodobnie nie myślisz nawet o tym, gdy rozpinasz pasek i rozporek, ale gdy opuszczasz swoje spodnie aż do kostek, jest wysoce prawdopodobne, że przy każdej wizycie w toalecie zbierasz na nich niepotrzebne zarazki. Najbardziej zanieczyszczony obszar w toalecie to podłoga, a badania opisane w 2011 roku w magazynie "PLoS One" wykazały, że pobrane z niej próbki zawierały aż 80 rodzajów bakterii więcej, niż te pobrane z innych miejsc.
MH
Komentarze
~pawson, 2018-11-03 14:25:39
~Jarek, 2018-07-14 11:10:03
Mens Health, 2014-04-01 23:52:29
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?