[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

4 sposoby na wzmocnienie wątroby

Zadbaj o nią, a będzie Ci służyła do końca życia. Zaniedbana, może ten koniec przybliżyć. 

wątroba, lekarz fot. Shutterstock
1. Policz dziurki

Popatrz na swój pasek i sprawdź, czy przypadkiem ostatnio nie musiałeś go przesuwać. Jeśli masz nadwagę, zwłaszcza zaś otyłość brzuszną, zrzucenie już 5% masy ciała znacznie zmniejsza stłuszczenie, a stan zapalny wątroby nawet o 10%. Twój cel Zejdź poniżej BMI 23 i tam już pozostań. Uczeni z Tajwanu wyliczyli, że utrzymanie wagi poniżej tego poziomu to najlepszy sposób na uniknięcie NAFLD.

2. Zmień menu

W skrócie zadania wątroby można ująć tak: musi posprzątać to, co wrzucasz lub wlewasz do brzucha. Ułatwisz jej pracę, jeśli zrobisz preselekcję i zaczniesz jeść mądrzej. Twój cel Jedz więcej orzechów, nasion, zielonych warzyw i tłustych ryb morskich. Południowokoreańskie badania wykazały, że faceci, w których diecie najwięcej było tych właśnie produktów, najrzadziej cierpieli na NAFLD.

3. Policz do trzech

Regularny wysiłek fizyczny wzmacnia wątrobę, bo zwiększa wrażliwość na insulinę i chroni przed nadwagą. Twój cel Trenuj co najmniej trzy razy w tygodniu. Badania wykazały, że taka lub wyższa częstotliwość treningów jest kluczowa w walce z NAFLD. Uwaga – rodzaj treningu nie ma wpływu na skuteczność, ruszaj się więc, jak tylko chcesz, bylebyś się ruszał.

4. Powiedz pas po dwóch

Specjalnością Twojej wątroby jest metabolizowanie alkoholu. Ale jeśli przesadzisz z ilością, przestaje wyrabiać i zaczyna się psuć. A wtedy spada jej sprawność i następnym razem już mniejsza dawka to dla niej za dużo. Twój cel Dwa drinki dziennie to maks. Wg badań opublikowanych w "Journal of Hepatology", jeśli uda Ci się zatrzymać po drugim piwie czy drugiej lampce wina, ryzyko zachorowania na NAFLD spada o połowę.  

MH 03/2015 

REKLAMA

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij