4 rzeczy, na które musisz uważać zimą

Wcale nie musisz ruszać na wyprawę zimową na biegun, żeby zima mogła Ci dokuczyć. Zobacz, jak się chronić przed jej pułapkami w domowym zaciszu.

choinka Shutterstock.com
Shutterstock.com

1. Piec, kuchenka, kominek

Wcale nie trzeba mieć pieca na węgiel, żeby się zatruć. Kuchenka gazowa też potrafi zatruć, jeśli wentylacja jest niesprawna. Dlatego, jeśli masz w domu cokolwiek, co się pali, kup sobie czujnik, który ostrzeże Cię (i zbudzi!), gdy poziom CO wzrośnie.

Lubisz pobawić się w Złotą Rączkę? Rób to z głową! Oto 6 potencjalnych zagrożeń, które tylko czyhają na potknięcie w Twoim domu.

2. Odśnieżacz

W USA co roku na pogotowie zgłasza się ok. 5 tys. osób z obrażeniami spowodowanymi przez elektryczne odśnieżacze. Lekarze ostrzegają: nigdy nie oczyszczaj zapchanego wirnika ręką, nawet jeśli wyłączyłeś urządzenie z prądu. Energia zgromadzona w urządzeniu potrafi obrócić wirnik.

3. Mróz

Odmrożenia zdarzają się nie tylko w górach. Wystarczy 30 minut wystawienia gołej skóry na -10°C przy silnym wietrze, żeby pojawiły się pierwsze odmrożenia. Dlatego nigdy nie zdejmuj rękawiczek na mrozie na dłużej, a twarz osłaniaj szalikiem. Jasne, Polska to nie Syberia. Ale i tak nie warto ryzykować - oto rzetelna instrukcja obsługi mrozu dla zuchwałych.

4. Choinka

Choinka pali się jak benzyna. Największym zagrożeniem są stare, poprzecierane kable lampek choinkowych. Zrób ich przegląd i wyrzuć niesprawne, a kupując najlepiej wybierz te do wieszania na zewnątrz. One mają grubsze kable i lepsze zabezpieczenia.

REKLAMA