4 kolory, mające wpływ na Twoje zdrowie

Śmiałeś się kiedyś ze swojej partnerki, że kolor samochodu lub firanek jest dla niej tak istotny? Pora zrewidować poglądy. Otaczające nas barwy mają na nas duży wpływ, dlatego warto wiedzieć na co i jak działają. Oto jak wykorzystać tę kolorową wiedzę.

Kolory, zdrowie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Żwawy żółty

Rewolucyjne odkrycie badaczy z Manchester Metropolitan University: horyzontalne ruchy gałek ocznych (tak, wykonujesz je podczas taksowania wzrokiem nowej koleżanki w biurze) poprawiają współpracę lewej i prawej półkuli mózgu. Pomagają też zakodować w nim więcej informacji o obiekcie, dzięki czemu masz możliwość zapisania większej ilości wspomnień.

Żółty kolor zaś poprawia pamięć, szybkość reakcji i koordynację. Według badań MindLab, jaskrawe, słoneczne kolory silniej stymulują mózg, dlatego elementy zaznaczone żółtym zakreślaczem są lepiej zapamiętywane. Możesz jeszcze raz rzucić okiem na obiekty podkreślone na żółto i wspominać je później, na przykład przed snem.

2. Płomienna czerwień

Rzut oka na Lady in Red przed treningiem doda Ci sił. Kształty pięknej dziewczyny z pewnością poprawią krążenie krwi. Dodatkowo zdopinguje Cię kolor jej ubrania. Psychologowie z Rochester University odkryli, że ponieważ podświadomie kojarzymy czerwoną barwę z niebezpieczeństwem, skutkuje to poprawą szybkości i siły mięśni.

W testach efekty były najbardziej widoczne podczas ćwiczeń polegających na serii gwałtownych napięć mięśniowych, jak np. podnoszenie ciężarów.

3. Sycący niebieski

Niebieski powinien nasycić Twój wzrok. Spójrz na niego, a zjesz o 33% mniej kalorii podczas obiadu. Według badań naukowców z Colorado, patrzenie podczas posiłku na niebieski obiekt sprawia, że podświadomie uznajemy potrawę za mniej apetyczną i zjadamy mniej.

Szczupłą sylwetkę może zapewnić Ci też… jedzenie kolacji w towarzystwie pięknej, wysportowanej i szczupłej kobiety. Badania z „New England Journal of Medicine” dowiodły, że otaczanie się zdrowo wyglądającymi ludźmi zmniejsza ryzyko otyłości o 57%.

4. Kojący fioletowy

Rozluźnij krawat, rzuć teczkę w kąt i rzuć się na kanapę z otwartym MH. Fioletowy został uznany przez badaczy The Rohm and Haas Paint Quality Institute za barwę najskuteczniej kojącą nerwy i rozluźniającą napięcie mięśniowe.

Jest więc idealna, jeśli chcesz na chwilę się wyłączyć albo wreszcie porządnie wyspać. Spokojnie, nie musisz zaraz przerabiać całej sypialni na liliowo. Wystarczy umieścić w niej jeden fioletowy element, który będzie koił Twoje zmęczone oczy. Najlepiej niech tym elementem będzie seksowna bielizna Twojej dziewczyny. 

Nie tylko kolory mają wpływa na Twoje zdrowie czy sposób funkcjonowania. Nasz mózg odbiera wiele bodźców, o których nawet nie wiemy, że istnieją. Oto zestaw ciekawych właściwości ludzkiego umysłu.

Ciekawostka MH: Patrzenie na atrakcyjne kobiety jest dobre dla zdrowia. Tak przynajmniej mówi nauka. Badania z 2011 roku* dowodzą, że 10 minut pożerania pięknej kobiety wzrokiem dziennie działa na ciśnienie krwi tak samo pozytywnie, jak 30 min. kardio.

MH 09/2014

 

Zobacz również:
REKLAMA