3 rzeczy, które szkodzą Twojej wątrobie

Wątroba jest jak niezawodny kumpel: ratuje Cię z opresji, gdy przesadzisz. Pomaga Ci pozbyć się toksyn z organizmu i czasami  ratuje życie, więc warto o nią zadbać. Jak o przyjaciela.

wątroba shutterstock.com

Na pewno słyszałeś o zasadzie „Primum non nocere”, czyli po pierwsze – nie szkodzić. Koja rzona jest ona  z medykami, ale dotyczy przecież wszystkich ludzi. Zacznij więc od tego, żeby nie szkodzić swojej wątrobie. Co jej szkodzi? Najczęściej oczywiście alkohol. Najniebezpieczniejsze jest regularne, codzienne wypijanie kilku drinków. Wątroba potrafi jednorazowo zneutralizować ok. 80 gramów czystego alkoholu, czyli mniej więcej cztery kieliszki wódki lub cztery piwa. Staraj się nie przekraczać tej dawki. Jeśli już się upijasz, pamiętaj o co najmniej 3 dniach abstynencji między jedną sesją alkoholową a drugą – Twoja wątroba musi mieć czas na zregenerowanie się.

REKLAMA

TEST: Czy masz zdrową wątrobę?

Drugim wrogiem wątroby są tłuszcze nasycone. Wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu może powodować odkładanie się tłuszczu wokół wątroby, powodując tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby – dość często występującą w społeczeństwach Zachodu chorobę, która – nieleczona – może prowadzić do śmierci. Na szczęście stłuszczoną w ten sposób wątrobę można odchudzić, wymaga to jednak zmian w diecie i trybie życia.

Trzecim wrogiem wątroby są wirusy z grupy WZW – można je złapać np. podczas seksu, w szpitalu, w salonie tatuażu albo zwyczajnie – nie myjąc rąk. Czwartym wrogiem są... leki.  Uważaj zwłaszcza na paracetamol – wg uczonych z Rutgers New Jersey Medical School przedawkowanie tego leku jest przyczyną 20% przeszczepów wątroby w USA.

Oczyszczenie oczyszczalni

Nawet najlepsza oczyszczalnia wymaga konserwacji. Te środki pomogą przywrócić jej pełną moc.

Detox, Natural Nation

Zawiera m.in. wyciąg z ostropestu, kurkumy, korzenia lukrecji i zielonej herbaty. Kompleksowe rozwiązanie.

Milk Thistle, Puritan's pride

Wyciąg z ostropestu plamistego, którego lecznicze działanie na wątrobę potwierdzają liczne badania.

Artichoke, Now foods

Wyciąg z karczocha obniża poziom cholesterolu, i tym samym zmniejsza ryzyko stłuszczenia wątroby.

Zobacz również:
REKLAMA