3 pary produktów, których nigdy nie należy łączyć

Z pewnymi rzeczami jest jak z kobietami i facetami – niektóre do siebie zupełnie nie pasują.

grejpfrut fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Kava kava + alkohol

Ekstrakt z kavy kavy, rośliny spokrewnionej z pieprzem, jest uznawany za środek łagodzący stres i redukujący agresję. Jednakże zawarte w nim kavalaktony działają na te same receptory, na które działa alkohol. Jeśli wypijesz jedno i drugie, obie substancje wzajemnie wzmocnią swoje działanie, a Ty, zamiast się zrelaksować, możesz wprowadzić się w stan podobny do upojenia alkoholowego.

Cytrusy + szczoteczka do zębów

Grejpfruty, pomarańcze itp. zawierają kwasy, które gwałtownie obniżają pH jamy ustnej, co osłabia szkliwo na zębach. Zdaniem niektórych naukowców, szczotkowanie zębów zaraz po zjedzeniu tych owoców osłabia jeszcze bardziej tę ochronną warstwę zębów. Radzą odczekać co najmniej 30 min, by poziom pH w ustach wrócił do normy, a do zębów wraz ze śliną dotarły minerały służące odbudowaniu szkliwa.

Grejpfruty + leki na alergię

Sok z grejpfrutów powoduje, że feksofenadyna – główny składnik wielu leków łagodzących objawy sezonowych alergii – jest niemal zupełnie nieskuteczna. Najnowsze badania dowiodły, że szklanka soku z grejpfrutów może nawet przez 24 godziny blokować w jelitach działanie enzymów potrzebnych do strawienia i wchłonięcia tego leku.

Zobacz też: Dieta MH: te produkty łącz na zdrowie

REKLAMA