25 działających dragów dla faceta

Pigułki są kuszące. Obiecują, że bez wysiłku pozbędziesz się problemów lub osiągniesz więcej. Ale nie każda obietnica zostaje dotrzymana, nie każda substancja jest bezpieczna. Oto przewodnik MH po dragach.  

suplementy, dragi fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

25 efektów w pigułce

Niektóre są nowością, inne nie są zupełnie legalne, ale wszystkie mają udowodnioną naukowo skuteczność.

Wybierali:

Prof. David Nutt Psychiatra i psychofarmakolog. Był doradcą rządu brytyjskiego do spraw substancji psychoaktywnych.

Dr Spencer Nadolsky Szef examine.com, na której znajdują się niezależne informacje o suplementach.

Dr Adam Winstock Twórca Global Drug Survey - największego badania rekreacyjnego używania narkotyków.

Mike Power Publicysta i pisarz, autor książki "Drugs 2.0". Na tzw. smart dragach zna się jak nikt. 

  

Klasyfikacja MH

Klasa A - Dla sportowców

Klasa B - Dla mózgowców

Klasa C - Wsparcie medyczne

Klasa X - Nadzieja na przyszłość

1. Beta alanina - klasa A

Zwiększa wytrzymałość w siłowni. Po 4 tygodniach suplementacji przeciętnie o 14%, po 10 tygodniach o 16%. W praktyce oznacza to kilka powtórzeń więcej przy największym obciążeniu, a zatem większą skuteczność treningu i wzrost tkanki mięśniowej.

2. Witamina K2 - klasa A

Witamina K2 jest bardzo silnym przeciwutleniaczem – chroni przed nowotworami, cukrzycą, zwapnieniem ścian naczyń krwionośnych, a przy okazji wzmacnia kości.

3. Probiotyki - klasa C

W formie tabletek probiotyki dostarczają tych bakterii, których Twoje jelita potrzebują, żeby skutecznie wydobyć z tego, co zjadłeś, potrzebne składniki odżywcze. Dodatkowy bonus: oszczędzisz na drogich probiotycznych jogurtach. 

4. Pokrzywa - klasa C

Pierwsze zetknięcie z tą rośliną jest raczej zniechęcające, ale jeśli zamiast dotykać zaparzysz ją jak herbatę, odkryjesz, że ma silne właściwości przeciwzapalne, a więc chroni Cię przed infekcjami. Na dodatek korzystnie działa na prostatę. 

5. Magnez - klasa C

Należy do grupy elektrolitów. Zmniejsza napięcie i obniża ciśnienie krwi. Jeśli regularnie sięgasz po stymulanty, magnez zapobiegnie zbyt szybkiemu budowaniu tolerancji. Jeśli często trzęsą Ci się mięśnie, masz tiki albo jesteś nadpobudliwy – warto spróbować.

  

suplementy, dragi fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

6. Alfa-GPC - klasa A

W Polsce występuje również pod nazwą alfosceran choliny. Poprawia wydolność u sportowców, a całej reszcie ludzi ułatwia zapamiętywanie nowych informacji. Legalny doping dla mięśni i umysłu.

7. Psylocybina - klasa B

Halucynogenny składnik tzw. magicznych grzybków. Wykazano, że pomaga zmniejszać objawy depresji, pomaga też w zespole stresu pourazowego. Właściwie nie uzależnia, ale zmieniając świadomość, może wyrządzić krzywdę. W Polsce jej posiadanie jest nielegalne. 

8. 5-HTP - klasa B

Aminokwas, który jest niezbędny do produkcji serotoniny, zwanej także hormonem szczęścia. Pijesz za dużo kawy albo energydrinków? 5-HTP pomoże Ci się nieco zrelaksować.

9. Nalmefen - klasa X

Ogromna nadzieja dla uzależnionych od alkoholu. Pozwala ograniczyć jego spożycie o 66%, ale nie zmusza do całkowitej abstynencji. W Polsce dostępny od niedawna. I oczywiście tylko na receptę.

10. Kazeina - klasa A

Zamiast wierzyć kumplom z siłowni, zaufaj uczonym. Kazeina jest lepszym budulcem dla mięśni niż serwatka. W kazeinie nie ma węglowodanów ani wypełniaczy spotykanych w wielu produktach z serwatką.

11. Berberyna - klasa C

Uważany za jeden z najsilniejszych suplementów dla cukrzyków. Alkaloid otrzymywany z berberysu ma porównywalną z lekami na receptę skuteczność w regulowaniu poziomu cukru. Przyspiesza trawienie tłuszczów. O ile nie jesteś w ciąży, jest bezpieczna.

12. Pelargonia afrykańska - klasa C

W przeciwieństwie do wielu pseudolekarstw, wyciąg z pelargonium sidoides rzeczywiście jest skuteczny w zwalczaniu przeziębień. Potwierdza to niezależna Cochrane Collaboration.

13. Kozieradka - klasa C

Nasiona tej rośliny w postaci wywaru zwiększają libido, regulują poziom cukru we krwi, a także pomagają w przypadku choroby wrzodowej żołądka. Wada – zmienia zapach potu na niezbyt przyjemny.

14. Spirulina - klasa C

Jest smaczniejsza niż wygląda, a zawiera aż 60% dobrze przyswajalnego białka. Na dodatek chroni przed stłuszczeniem wątroby, chorobami serca i łagodzi świąd.

15. Witamina D - klasa C

Teoretycznie potrafisz ją sobie wyprodukować sam, wychodząc na słońce. Ale witamina D w suplementach chroni przed tyloma chorobami, że nie sposób ich wymienić. Naszym zdaniem najważniejsze jest to, że brana regularnie zmniejsza o połowę ryzyko raka jelita grubego, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem w Polsce.

 

suplementy fot. designer491 2015/shutterstock
fot. designer491 2015/shutterstock

16. Omega-3 - klasa B

Nie dość, że te kwasy tłuszczowe chronią Twoje serce, to jeszcze poprawiają procesy poznawcze i pomagają zwalczać objawy depresji. Dawka dzienna, żeby miała sens, musi mieć co najmniej 1 g.  

17. Epimedium - klasa B

W preparatach często występuje pod mało wyrafinowaną nazwą Horny Goat. Od setek lat stosowany w medycynie tradycyjnej, dziś jego skuteczność w leczeniu zaburzeń erekcji została dowiedziona doświadczalnie.

18. Cynk - klasa C

Przeciwutleniacz, który wzmocni Twój układ odpornościowy, dzięki czemu rzadziej będziesz chodził zasmarkany. W ramach bonusu zwiększa poziom testosteronu.

19. Bremelanotyd - klasa X

Jeśli badania potwierdzą obietnice producenta (na razie wyniki są optymistyczne), to być może w przyszłości w końcu i kobiety będą miały swoją "viagrę". Trzymamy kciuki.

Suplementacja witamin: co, kiedy i z czym brać Alena Brozova 2015/Shutterstock
fot. Shutterstock

20. Ostropest plamisty - klasa C

Najzdrowsza zakąska, jaką znamy. Badania wykazały, że wyciąg z ostropestu pomaga wątrobie dojść do siebie po ciężkiej nocy.

21. Panax żeń-szeń - klasa A

Podobno pomaga przy kłopotach z erekcją, ale uczeni nie są zgodni co do tej właściwości. Potrafi natomiast zwiększyć wytrzymałość w sporcie i poprawić nastrój.

22. LSD - klasa B

Teraz już wiemy, dlaczego hipisi byli tacy łagodni. Jedno z badań wykazało, że halucynogenne narkotyki zmniejszają skłonność do zachowań agresywnych.

23. Kreatyna - klasa A

Na pewno słyszałeś, że trzeba ją wziąć przed treningiem, ale warto też zażyć, gdy wiesz, iż zarwiesz najbliższą noc. Kreatyna łagodzi skutki niedoboru snu, więc rano nie będziesz się musiał tłumaczyć przed szefem.

24. SSRI - klasa B

Skup się. SSRI to selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Zapamiętałeś? Nie ma potrzeby. To nazwa dla lekarzy, pacjenci nazywają je antydepresantami. Nie tylko wyciągają z depresji, ale potrafią też pomóc w przypadku przedwczesnego wytrysku. Dostępne wyłącznie na receptę.

25. Minoxidil - klasa C

Przyspiesza odrost włosów. Najbardziej spektakularne efekty przy łysieniu plackowatym, ale zwykłe męskie łysienie również potrafi spowolnić. O dziwo, wcale nie taki drogi. 

MH 02/2015

REKLAMA