Twoja skóra ma około dwóch metrów kwadratowych powierzchni. Jest grubsza niż skóra kobiety, ma więcej włosów i więcej gruczołów łojowych. Jest też mniej podatna na zmarszczki i uszkodzenia. Ale to nie znaczy, że nie warto o nią zadbać. Zobacz, jak to zrobić minimalnym nakładem czasu i energii, ale za to z maksymalnymi efektami.
Problem numer 1: brodawki
Brodawki, często zwane kurzajkami, które pojawiają się na palcach (często w okolicy paznokcia) albo wnętrzu dłoni lub na podeszwach stóp, są najczęściej spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka (HPV). W zasadzie nie są groźne; zdarza się, że same znikają po kilku miesiącach, jednak wyglądają tak sobie i warto je usunąć.
Rada: Zanim podejmiesz próbę samodzielnego usunięcia brodawek (można to zrobić preparatami dostępnymi w aptekach bez recepty), najlepiej udaj się do dermatologa, który oceni, czy to rzeczywiście tylko kurzajka. Gdy okaże się, że owszem, warto dopłacić 50 zł za wypalenie kurzajki na miejscu.
Problem numer 2: zmarszczki
Podstawowa zasada: zmarszczki są nieuniknione. Prędzej czy później się ich doczekasz; rzecz w tym, żeby było to później. Statystycznie pierwsze zmarszczki, tzw. kurze łapki, pojawiają się około 25. roku życia. Ok. 10 lat później wyraźniejsze stają się zmarszczki na czole.
Rada: Oprócz naturalnych procesów starzenia się, na kondycję skóry największy wpływ ma nawodnienie. Dlatego pamiętaj, żeby nie przesadzać z opalaniem, jeśli palisz – rzuć lub przynajmniej zmniejsz ilość fajek, używaj kremów nawilżających – szukaj tych zawierających retinol, kwasy hydroksylowe AHA i BHA i koenzym Q10. Te substancje mają udowodnioną skuteczność.
Problem numer 3: trądzik
Trądzik to przekleństwo nastolatków, ale nie tylko – znane są również odmiany trądziku, np. różowaty, które prześladują ludzi nawet po czterdziestce. Trądzik młodzieńczy wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie dojrzewania, które powodują zwiększone wydzielanie łoju.
Gdy zrogowaciały naskórek zatka ujście gruczołu łojowego (na skórze twarzy jest ich nawet 400 na cm2), łój nie znajduje ujścia, w zakorkowanym mieszku włosowym pojawiają się bakterie i – wkrótce – stan zapalny.
Rada: Przede wszystkim nie wyciskaj i nie drap wyprysków brudnymi rękami. W ten sposób tylko roznosisz bakterie po twarzy. Jeśli chcesz oczyścić twarz, idź do zaufanej kosmetyczki, a jeśli trądzik jest wyjątkowo uciążliwy – idź do dermatologa, bo być może potrzebny będzie antybiotyk.
Problem numer 4: łysienie
Łysienie typu męskiego związane jest z testosteronem, a dokładniej z jego pochodną – dihydrotestosteronem (DHT). Jeśli Twój ojciec, dziadek i pradziadek byli łysi, prawdopodobnie Ty również będziesz. Nie masz na to większego wpływu. Obcinanie włosów na jeża nie chroni przed łysieniem, stosowanie odżywek poprawia tylko wygląd włosów, ale przed łysieniem Cię nie uchroni.
Rada: Jedynymi substancjami o potwierdzonej skuteczności w powstrzymaniu procesu łysienia są finasteryd i minoxidil. Finasteryd obniża poziom DHT o 55% i jest dostępny tylko na receptę. Oba środki mają jednak tę wadę, że gdy przestajesz je stosować, zaczynasz łysieć szybciej.
Wokół łysienia narosło wiele mitów. Odsiewamy prawdę od skrajnych głupot: Prawdy i mity o łysieniu.