[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

10 środków na lepszą pamięć, skupienie i kreatywność

Już dzisiaj możesz podrasować swój mózg tak, aby w przyszłości nigdy Cię nie zawiódł w krytycznym momencie. Sprawdź jak poprawić pamięć, kreatywność oraz skupienie za pomocą środków syntetycznych, jak i tych w pełni pochodzących z natury.

mózg fot. Shutterstock

1. Większa precyzja

Syntetycznie: kofeina. Żeby poprawić sprawność psychomotoryczną, napij się kawy. „Kofeina działa stymulująco na centralny układ nerwowy, co zwiększa między innymi takie pożądane w sporcie cechy, jak celność i koordynacja” – wyjaśnia fizjolog sportowy Brendan Chaplin.

Naturalnie: rozmaryn. „Zapach rozmarynu poprawia zdecydowanie funkcjonowanie mózgu” – wyjaśnia biochemik dr Mark Moss. Badania wykazały, że im intensywniejszy zapach, tym lepsze wyniki osiągane w testach na szybkość i dokładność.

Wybierz: rozmaryn. Zioło jest skuteczniejsze. „Zapach dociera do mózgu szybciej z nosa niż kofeina do żołądka” – mówi Moss.

2. Lepsza pamięć

Syntetycznie: DAA. Kwas D-asparaginowy jest neurotransmiterem, dzięki czemu przyspiesza przepływ impulsów między synapsami. Takie „turbodoładowanie” synaps sprawi, że szybciej sobie przypomnisz hasło i łatwiej zapamiętasz imię agentki, z która byłeś na akcji.

Naturalnie: czerwony ziemniak. „Ziemniaki zawierają antocyjany, które – jak wyjaśnia Drew Price, specjalista żywieniowy – zwiększają zdolność układu nerwowego do produkcji białek odpowiedzialnych za proces przypominania”.

Wybierz: DAA. Oprócz poprawiania pamięci, podnosi też poziom testosteronu, który zwiększa Twoje szanse na sukces w pracy.

3. Więcej pomysłów

Syntetycznie: kreatyna. Kreatyna działa na mózg podobnie jak na mięśnie– wzmacnia go. Według badań opublikowanych w piśmie „Proceedings of The Royal Society Journal” 5 gramów kreatyny dziennie poprawiało zdolność badanych do rozwiązywania problemów.

Naturalnie: stek. Czerwone mięso jest świetnym źródłem L-karnityny, a ten aminokwas jest od dawna znany jako substancja poprawiająca koncentrację i nastrój – cechy nie do przecenienia podczas burzy mózgów.

Wybierz: stek. Po pierwsze, jest smaczniejszy niż suplement. Po drugie, jest również bogatym źródłem kreatyny. Dwa w jednym!

4. Więcej skupienia

Syntetycznie: EyeQ. Badania na Oxford University wykazały, że zażycie takiej mieszanki wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 sprawia, iż dłużej będziesz mógł utrzymać mózg w stanie skupienia.

Naturalnie: wątróbka. Jest doskonałym źródłem witaminy B6, która odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w mózgu i w całym układzie nerwowym. Sporo witaminy B6 jest też w jagnięcinie, w kaczce, ośmiornicy i produktach zbożowych.

Wybierz: wątróbka. „Witamina B6 jest jeszcze skuteczniejsza w obecności witaminy B12, której w wątróbce jest też całkiem sporo” – wyjaśnia Price.

5. Myśl lateralnie

Syntetycznie: Karnozyna. L-karnozyna to silny przeciwutleniacz. Badania na Kansas University of Health Science wykazały, że substancja ta chroni mózg przed miażdżycą, co często jest powodem spowolnienia pracy mózgu. Bonus: okazało się, że chroni też wątrobę przed szkodliwymi skutkami nadużycia alkoholu.

Naturalnie: piwo. Tak, tak, wiemy, że piwo jako stymulant mózgu brzmi nieco dziwacznie. Ale umiarkowane spożycie piwa zwiększa poziom melatoniny, co pozwala Ci lepiej spać. A sen jest niezbędny mózgowi, żeby pracował na najwyższych obrotach. Badania wykazały, że wyspany człowiek lepiej radzi sobie z problemami.

Wybierz: Karnozyna. L-karnozyna występuje w mięsie, jeśli więc jesteś wegetarianinem, lepiej uzupełnij ją z suplementu.

Zobacz też, jak zwiększyć moc mózgu w 6 krokach.

REKLAMA

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij