Zostań kowbojem

Stylu western nauczysz się szybciej niż klasycznej jazdy konnej, a na dodatek nie musisz jechać aż do Arizony. W samo południe możesz ruszyć w teren z polskiego Western City i poczuć się jak zdobywca Dzikiego Zachodu.
Jacek Heliasz (heliasz.com)
Western City w Ścięgnach k. Karpacza - tutaj możesz poczuć się jak zdobywcy Dzikiego Zachodu (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)
Weronika wybiega zza baru w falbaniastej spódnicy. Zaraz zostanie porwana w biały dzień, w samo południe, przez tajemniczych jeźdźców.

Pierwsze kroki w westernowym siodle

REKLAMA

Koń będzie lepiej słuchał Twoich poleceń przy ruszaniu i skręcaniu, jeśli dodasz odgłos, np. cmoknięcie lub kląskanie.

• Skręt w lewo. Przenieś lejce symetrycznie w lewą stronę i jednocześnie lewą nogę lekko wyprostuj, odrywając od lewego boku konia, a prawą łydkę i piętę w tym samym czasie dociśnij do boku konia.

Hamowanie. Jednocześnie ciało odchyl do tyłu, a lejce ściągnij do siebie. Nogi wyprostuj w strzemionach, no i głośno powiedz "łooołłł!"

Skręt w prawo. Przenieś lejce symetrycznie w prawą stronę i jednocześnie prawą nogę lekko wyprostuj, odrywając od prawego boku konia, a lewą łydkę i piętę w tym samym czasie dociśnij do boku konia.

Rumak i sprzęt kowboja

Prawdziwy kowboj na co dzień nie dba o to, jak wygląda. Jego sprzęt i ubiór musi być przede wszystkim wytrzymały i praktyczny.

  • Koń. Najlepiej nadają się konie rasy American Quarter Horse, które kiedyś wykorzystywano do wyścigów na 1/4 mili, ale z czasem zaczęto doceniać je jako łagodne, ale szybkie i wytrzymałe konie do pracy, mające instynkt pasterski.
  • Kapelusz. Wykonany z wełny albo z prasowanej trzciny lub słomy. W Polsce popularne są skórzane. Chronią od słońca, a w deszczu nie pada za kołnierz. Wada: nie chroni głowy podczas upadku.
  • Dżinsy i koszula. Spodnie muszą być dopasowane do ciała, z pojedynczym szwem od wewnętrznej strony nogawek, np. Wrangler. Koszula zawsze z długimi rękawami, opuszczonymi i pozapinanymi.
  • Siodło. Najczęściej używa się wszechstronnego siodła westernowego typu all-around. Siedzi się na nim głęboko i wygodnie. Z przodu umieszczono horn (rożek). Służy do wiązania lassa, a początkującym do utrzymania równowagi.
  • Buty. Klasyczne kowbojki z ostrym czubem nosi się tylko do jazdy paradnej i od święta. Na co dzień współczesny but kowbojski ma zaokrąglony czubek i stosunkowo niski, prosty obcas.
  • Strzemiona. Szerokie i wygodne. Nogi w nich są tylko lekko ugięte, a to zapobiega drętwieniu podczas długiej jazdy.

Men's Health 09/2008

1 2 3
STRONA 3 z 3
Zobacz również:
Trochę podciągania, trochę  unoszenia kolan i sporo pracy mięśni korpusu, czyli przepis  na wyrzeźbienie brzucha  godnego dłuta Michała Anioła.  
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA