Zgibniew Gutowski: sam przeciw oceanom

W ciągu 3 miesięcy traci ponad 20 kg wagi, nie może pozwolić sobie na głęboki sen, a jedyną osobą, której głos może usłyszeć, jest on sam. Zbigniew Gutkowski „Gutek” - jeden z najbardziej znanych polskich żeglarzy, startuje właśnie w regatach samotników Vendee Globe 2012.

żaglówka Andrey Bayda, shutterstock
fot. Andrey Bayda, shutterstock

Zbigniew Gutkowski urodził się w 1973 roku, zaś swoją przygodę z żeglarstwem zaczął w 1983 roku. Obecnie pływa w randze kapitana jachtowego.

REKLAMA

Startując w Velux 5 Oceans – najstarszych i najdłuższych regatach samotników dookoła świata – i kończąc je na fenomenalnej drugiej pozycji, Zbigniew Gutkowski wszedł do historii polskiego żeglarstwa.

10 listopada we francuskim porcie Les Sables d’Olonne startuje w siódmej już edycji wokółziemskiego wyścigu samotników Vendée Globe. Będzie ścigał się z 19 zawodnikami sześciu narodowości.

Przed samotnym rejsem dookoła świata Zbigniew Gutkowski zmuszony jest przestrzegać restrykcyjnej diety – jeść wszystko, i to w ogromnych ilościach. Przez następne miesiące będzie przecież do znudzenia jeść zalewaną wodą, specjalną liofilizowaną żywność.

Straci w tym czasie 20, a może i więcej kilogramów. Dlatego właśnie musi najpierw „nabrać masy”. Poznawanie jachtu to kolejna część przygotowań. Ta najważniejsza – poznawanie siebie jako żeglarza – trwa już ponad 25 lat.

Doba zamiast dnia

W samotnym rejsie nawet nie mówi się o dniach. Tutaj czas liczy się w dobach. Noc przestaje kojarzyć się ze snem. Zwłaszcza gdy płynie się wzdłuż wybrzeży pełnych rybaków w nieoznakowanych kutrach albo na platformach wykonanych z nie wiadomo czego.

To pogoda reguluje rytm – jeśli jest wystarczająco ładna i nie zanosi się na to, że zmieni się w ciągu krótkiej chwili, można czasem zamknąć nawet drugie oko. „To luksus, bo raz u wybrzeży Brazylii nie mogłem pozwolić sobie na sen przez trzy kolejne doby” – tłumaczy Gutkowski.

Kosmiczny jacht

Wygląda może jak całkiem zwyczajny jacht, ale IMOCA Open 60, zbudowana w 2007 roku, to perełka techniki wyposażona w sprzęt jak z Bonda. „Gutek” wodę czerpie z morza – w końcu po co brać drewno do lasu. Odsala ją, żeby zaparzyć kawę.

Przez cały rejs pije tylko wodę, kawę i rozpuszczone w wodzie izotoniki. Prądu mu nie zabraknie, bo zdobywa go dzięki dwóm hydrogeneratorom, dzięki czemu praktycznie nie musi korzystać z silnika. Na jachcie zainstalowane są także 4 panele solarne oraz turbina wiatrowa D-400.

Bądź gotów na wszystko

Taka turbina była przyczyną kłopotów Zbigniewa Gutkowskiego w pierwszym etapie regat V50. W drugim tygodniu rejsu wiatrak rozciął mu głowę.

„Skontaktowałem się przez satelitę z lekarzami, którzy dali mi kilka cennych rad, i zacząłem się zszywać – mówi „Gutek”. – Założyłem jeden szew, bo tylko jeden mi wyszedł. Było gorąco, pot na czole i wciąż płynący jacht wcale nie pomagały, a w jednej ręce trzymałem jeszcze lusterko”.

W nowym jachcie wiatrak zamontowano więc wyżej. Co nie zmienia faktu, że na wodzie wciąż może wydarzyć się wszystko. Ale „Gutek” sobie z tym poradzi.

Zbigniew Gutowski o potędze oceanu

„Do życia na oceanie można próbować się przyzwyczaić, ale tylko próbować. Wstaję, wychodzę na pokład i widzę wodę. Wszędzie. Z każdej strony. Raz ma kolor błękitu i delikatną, gładką powierzchnię, a raz jest stalowoszara i fale sięgają dziesięciu metrów. Ocean pokazuje w takich momentach swoją miażdżącą wyższość nad człowiekiem”.

Jacht IMOCA Open 60 w liczbach

Jacht IMOCA Open 60 został przygotowany na Vendée Globe 2012.

Przez kilka miesięcy samotnego rejsu dookoła świata Zbigniew Gutkowski pozna każdy, nawet najmniejszy kawałek jachtu. Zobacz, z czym będzie miał do czynienia:

• Designer: Finot Conq Design

• Konstrukcja: Neville Hutton

• Zwodowany: czerwiec 2007 r.

• Długość 18,28 m

• Szerokość 5,94 m

• Zanurzenie 5,94 m

• Wyporność 8,5 tony

• Wysokość masztu 28 m

• Kil: carbon

• Kokpit: carbon, nomex

• Powierzchnia żagla: pod wiatr – 300 m2, z wiatrem – 550 m2

MH 11/12

REKLAMA