Z jaką prędkością wyprzedzać na drodze?

Możesz to robić tak, jak dotychczas, czyli na wyczucie. Ale dlaczego by nie skorzystać z rad Marka Roberta, byłego inżyniera NASA?

wyprzedzanie autem fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Sprawa wydaje się prosta. Włączasz kierunkowskaz, przyspieszasz i wjeżdżasz na przeciwległy pas ruchu. Mija chwila, wyprzedzasz i wracasz na właściwą stronę drogi. Tyle teorii, bo w praktyce doskonale wiesz, że czasami serce zaczyna bić mocniej, gdy auto z naprzeciwka robi się coraz większe, a Ty nie masz gdzie uciec.

Zatem jak zabrać się do rzeczy? Najlepiej gdybyś miał przed sobą co najmniej 30 metrów asfaltu na manewr. Takiego, na którym wszystko widać jak na dłoni, bez żadnych górek czy zakrętów i bez żadnych jadących z przeciwka aut w perspektywie co najmniej 200, a najlepiej ze 400 metrów. Jeśli chodzi o prędkość, dobrze by było, gdybyś wykręcił 32 km/h więcej niż zawalidroga.

Z jednej strony wciąż będziesz w stanie bez problemu zapanować nad autem, z drugiej – na przeciwległym pasie ruchu spędzisz tylko 3,3 sekundy. Ten czas wydłuża się dwukrotnie, jeżeli zaczniesz wyprzedzać z prędkością większą tylko o 16 km/h. Nie wspominając już o około 10 km/h, które sprawią, że pod prąd będziesz jechał niemal przez 13 sekund! Jeśli zamierzasz wyprzedzać długo, musisz uwzględnić o wiele dłuższy odcinek wolnej drogi – w ciągu 13 sekund samochód jadący z przeciwka z prędkością 90 km/h pokona ponad 300 metrów, więc przed rozpoczęciem Twojego manewru musi być naprawdę dużo dalej, bo przecież wcale nie musi jechać z taką prędkością, tylko na przykład jakieś 130 km/h. 

Teraz pewnie zadajesz sobie pytanie, czy uda Ci się to wszystko tak dokładnie obliczyć, gdy usiądziesz już za kółkiem. Możesz być spokojny. Wlokąc się za ślimakiem, trzy razy nauczysz się na pamięć, z jaką prędkością jedziecie, i ocenisz, czy jesteś w stanie bez problemu dodać do tego 32 km/h. Powodzenia i bezpiecznej podróży!

wyprzedzanie autemfot. Shutterstock
fot. Shutterstock

wyprzedzanie autemfot. Shutterstock
fot. Shutterstock
WYBRANE DLA CIEBIE

MH-TECH

Nowy Suunto 9 Peak Pro: lepsza bateria i potężny nowy procesor w cieńszej obudowie

Nowy, w pełni rekompensujący ślad węglowy multisportowy zegarek GPS Suunto 9 Peak Pro oferuje nowy, szybszy, łatwy w obsłudze interfejs użytkownika z najlepszą w swojej klasie żywotnością baterii. Wszystko to w ultracienkiej i eleganckiej obudowie, testowanej zgodnie z najwyższymi standardami wytrzymałości.

MĘSKIE SPRAWY

Jak się ubrać w góry?

W dolinach pory roku są dość wyraźnie oddzielone w czasie. W górach jest inaczej. W ciągu jednego dnia możesz mieć i pełnię lata i zimę pełną gębą z opadami śniegu i lodowatym wiatrem. Dlatego wychodząc w góry musisz się ubrać tak, żeby być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne.

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

WYZWANIA

Zapisałem się do Amatorskiej Ligi Bokserskiej. Ty też jeszcze możesz

Wątpliwości pojawiły się szybko, niemal natychmiast po wypełnieniu formularza, więc pytanie, po co mi to w ogóle było, wisieć będzie nade mną pewnie aż do ostatniego starcia. Mimo to cieszę się jak cholera na myśl, że każdego kolejnego dnia po pracy zrzucać będę koszulę, a na ręce wsuwać będę rękawice. Zapisałem się do Maxligi i jest to moja najlepsza sportowa decyzja w tym roku. Teraz Twoja kolej.

REKLAMA