Na początku treningu zwróć uwagę na technikę. "Początkujący często za bardzo obciążają ręce, które szybko się męczą. Zapominają, że klucz do sukcesu i postępów to przede wszystkim praca nóg. Naucz się precyzyjnie stawać na stopniach i trzymać brzuch blisko ściany. Zaprocentuje to potem zwłaszcza w polskim wapieniu, który przez wyślizganie przypomina czasem lodowisko" - dodaje Kuba.
Nie porywaj się na skały i ściankę samotnie. Najlepiej przeszkol się na kursie wspinaczkowym. O polecanych instruktorów zapytaj na ścianie albo sprawdź w internecie. Sprawdź też, czy instruktorzy mają uprawnienia Polskiego Związku Alpinizmu, ewentualnie AWF. Oto szkoły polecane przez nas:
- Sudecka Szkoła Wspinaczki Jarka Liwacza, Jelenia Góra, Sokoliki www.blondas.pl
- Vertigo - szkoła wspinania Jakuba Rozbickiego - skałki podkrakowskie www.wspinanievertigo.com
- Kilimanjaro - szkoła wspinania Waldka Niemca pod Krakowem www.kilimanjaro.com.pl
- Szkoła Alpinizmu "W Pionie" - Rzędkowice www.wpionie.pl
- Rzeszowski Klub Wysokogórski - Skałki Czarnorzeckie, Kamieniec www.rkw.org.pl
- Szkoła Wspinaczki Skalnej Piotra Kruczka, skałki podkrakowskie www.szkola-wspinaczki.pl
Patenty mistrzów
1. Atakuj drogi o maksymalnym stopniu trudności, na jaki Cię stać. Sprawdź, czy wziąłeś magnezję, ekspresy, a przede wszystkim czy zapiąłeś uprząż i czy dobrze związałeś się liną.
2. Przed wspinaniem przyjrzyj się drodze z dołu. Zaplanuj miejsca odpoczynkowe i wypatrz ukryte chwyty. W trudnym miejscu zachowaj spokój i napieraj dalej. Byle wyżej, do zbawczej klamy!
3. Jeżeli próbujesz drogę kolejny raz, szybko przejdź znany odcinek. Zapatentuj najtrudniejsze ruchy, tak by podczas kolejnej próby przejść je automatycznie.
4. Trzymaj środek ciężkości blisko ściany - odciążysz ręce.
5. To ty masz pokonać drogę, a nie ona Ciebie. Walcz do końca - nic tak nie cieszy, jak trudny przechwyt na granicy odpadnięcia!
Komentarze
~Marek, 2019-04-11 16:06:57
Mens Health, 2008-12-21 21:23:46
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?