Wspinaczka skałkowa: gra z grawitacją

Na liście prawdziwie męskich sportów wspinaczka skałkowa zajmuje naprawdę wysoką pozycję. Dlaczego? Ten rodzaj aktywności wyrzeźbi Twoje mięśnie, a oprócz siły da Ci także zwinność i dawkę przygody wymieszanej z adrenaliną.

robcocquyt 2008/shutterstock.com
fot. © robcocquyt 2008/shutterstock.com

Zapomnij o chwytach na pojedyncze palce i podciąganiu się na jednej ręce - przynajmniej na początku. Zacznij od łatwych dróg, żeby nabrać pewności siebie i techniki. "Z czasem zaczniesz dostrzegać rzeźbę tam, gdzie wcześniej widziałeś tylko kawałek gładkiej płyty" - mówi Kuba Rozbicki, instruktor wspinaczki i autor jednych z najtrudniejszych dróg na Jurze. Fachowcy twierdzą, że nawet jeśli masz problem z podciągnięciami na drążku, nie stanowi to przeszkody, bo wielu mistrzów skały zaczynało z podobnego poziomu.

Na początku treningu zwróć uwagę na technikę. "Początkujący często za bardzo obciążają ręce, które szybko się męczą. Zapominają, że klucz do sukcesu i postępów to przede wszystkim praca nóg. Naucz się precyzyjnie stawać na stopniach i trzymać brzuch blisko ściany. Zaprocentuje to potem zwłaszcza w polskim wapieniu, który przez wyślizganie przypomina czasem lodowisko" - dodaje Kuba.

Nie porywaj się na skały i ściankę samotnie. Najlepiej przeszkol się na kursie wspinaczkowym. O polecanych instruktorów zapytaj na ścianie albo sprawdź w internecie. Sprawdź też, czy instruktorzy mają uprawnienia Polskiego Związku Alpinizmu, ewentualnie AWF. Oto szkoły polecane przez nas:

  • Sudecka Szkoła Wspinaczki Jarka Liwacza, Jelenia Góra, Sokoliki www.blondas.pl
  • Rzeszowski Klub Wysokogórski - Skałki Czarnorzeckie, Kamieniec www.rkw.org.pl

Patenty mistrzów

1. Atakuj drogi o maksymalnym stopniu trudności, na jaki Cię stać. Sprawdź, czy wziąłeś magnezję, ekspresy, a przede wszystkim czy zapiąłeś uprząż i czy dobrze związałeś się liną.
2. Przed wspinaniem przyjrzyj się drodze z dołu. Zaplanuj miejsca odpoczynkowe i wypatrz ukryte chwyty. W trudnym miejscu zachowaj spokój i napieraj dalej. Byle wyżej, do zbawczej klamy!
3. Jeżeli próbujesz drogę kolejny raz, szybko przejdź znany odcinek. Zapatentuj najtrudniejsze ruchy, tak by podczas kolejnej próby przejść je automatycznie.
4. Trzymaj środek ciężkości blisko ściany - odciążysz ręce.
5. To ty masz pokonać drogę, a nie ona Ciebie. Walcz do końca - nic tak nie cieszy, jak trudny przechwyt na granicy odpadnięcia!

Wspinaczka skałkowa shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Buldering - bez liny

Zadanie z pozoru jest proste: wdrapać się na stosunkowo niewielkie (3-4-metrowe) kamienie i ścianki (buldery). To najbardziej luźna i towarzyska forma wspinania. Zamiast liny i tony szpeju, Twój tyłek przed upadkiem chroni kumpel stojący za plecami i przenośny materac, zwany crashpadem.

Nie ma bardziej siłowego rodzaju wspinania, ale dzięki wyeliminowaniu problemu asekuracji, w opinii wielu to najczystsza forma kontaktu ze skałą - jesteś tylko Ty i chwyty przed Tobą. To także najszybszy sposób, żeby wywindować Twoje wspinaczkowe umiejętności na wyższy poziom. Do nieodłącznych atrybutów bulderowców należy szczoteczka do zębów - najlepszy patent na dokładne wyczyszczenie chwytów na drodze. Czasem sukces wymaga sterylnej czystości skały. Pamiętaj: najtrudniej nie znaczy najwyżej!

Najlepsze zawody bulderowe to lubelski Boulder fest (marzec) i katowicki Bit&Bullder (listopad). Tam podpatrzysz mistrzów.

Odprawa przed startem

Gdzie? Większość polskich rejonów wspinaczkowych znajdziecie na południu kraju. Najbardziej rozległym jest Jura Krakowsko-Częstochowska, w której polecamy:

  • Rzędkowice i Podlesice - idealne miejsca na kurs, niezapomniane widoki ze szczytu wapiennych ostańców. Kwintesencja Jury Północnej.
  • Dol. Będkowska i Dol. Kobylańska - najpiękniejsze podkrakowskie dolinki oferują kilkaset dobrze ubezpieczonych dróg, w tym mnóstwo dla początkujących.
  • Kamieniec - najlepsze miejsce, żeby spróbować dobrze ubezpieczonych dróg w piaskowcu.
  • Sokoliki - wspinaczkowa mekka wspinaczy z Dolnego Śląska i Wielkopolski. Granitowa skała da Ci przedsmak wspinaczki w Tatrach.

Kiedy? Szczyt sezonu to wiosna i jesień. Lato to dobry czas na rozpoczęcie kursu i przygody ze wspinaczką, choć wielu zaawansowanych wspinaczy woli wspinać się w chłodniejsze dni, ponieważ w upale ciało szybciej się męczy i pocą się ręce, które tracą przyczepność ze skałą.

Za ile? Z reguły organizatorzy kursu zapewniają nocleg i niezbędny sprzęt, a więc: linę, ekspresy, przyrządy do asekuracji i kaski. Za sześciodniowy kurs zapłacisz od 600 do 700 zł. Jedyne, czego potrzebujesz, to buty wspinaczkowe (ok. 300 zł) i worek na magnezję, w której będziesz osuszał palce (50 zł).

Warto kupić też swoją uprząż (od 250 zł) i linę (od 400 zł) . Do tego dochodzi zestaw kilkunastu ekspresów (łączące linę z ringami osadzonymi w skale, od 40 zł za sztukę), przyrząd asekuracyjny (50 zł) oraz kilka karabinków i pętli. Pamiętaj też, że idealnie dopasowany but powinien być 1-2 numery mniejszy od Twojego normalnego rozmiaru. Ta męka to po to, żeby zapewnić stopie większą precyzję.

MH 07-08/2008

REKLAMA