Wielkopolska - wielka historia, wielka przygoda

Kanapa i telewizor? Niezbyt ciekawa wizja weekendu, a na pewno nie jest to opcja wpływająca pozytywnie na kondycję fizyczną oraz lepsze samopoczucie. Zwłaszcza, gdy czas ten można aktywnie spędzić na wielkopolskich szlakach turystycznych. Polska przecież to nie tylko morze, góry i Mazury.

Wielkopolska WOT
fot. Wielkopolska Organizacja Turystyczna

Wielkopolska, region pierwszych Piastów, to doskonałe miejsce dla miłośników kajakowania, jak i dla tych, którzy tę rekreacyjną formę chcą dopiero odkrywać. Wielkopolska to również niezwykłe miejsce dla pasjonatów wycieczek rowerowych i konnych.

REKLAMA

"Nie bez powodu hasło promocyjne naszego regionu brzmi »Wielka historia. Wielka przygoda«. Turysta znajdzie w Wielkopolsce świetne warunki do uprawiania niemal każdej formy aktywnego wypoczynku. Szlaki kajakowe o zróżnicowanym stopniu trudności i dobrze przygotowane szlaki żeglowne doceniają turyści z Polski i zagranicy. Gęsta sieć oznakowanych tras rowerowych, biegnących w pobliżu zabytków, w malowniczej okolicy, a często na obszarach przyrody chronionej to ciekawa propozycja na weekend" - mówi Ewa Przydrożny, Dyrektor Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

"Wypoczywając w naszym regionie warto też pamiętać, że to właśnie tutaj kształtowało się państwo polskie. Na Szlaku Piastowskim można odkrywać pozostałości archeologiczne sprzed ponad tysiąca lat. Podczas organizowanych na szlaku imprez interaktywnych historia ożywa i każdy może poczuć się jak wojownik słowiański. Jak choćby w Grodzie Pobiedziska - jedynym miejscu w Europie, gdzie zgromadzono repliki średniowiecznych maszyn oblężniczych w skali 1:1. Wszystkie działają, co warto sprawdzić samemu!" - dodaje.

Na preferujących wodne wyprawy czeka Konwaliowy Szlak Kajakowy oraz Kajakowa Pętla Cysterska. Nie trzeba martwić się o kajaki, gdyż bez problemu można znaleźć wypozyczalnie takiego sprzętu.

WOT
fot. WOT

Pierwszy ze szlaków jest poprowadzony po zamkniętym kręgu między jeziorami leżącymi na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Swobodny spływ w obie strony umożliwiają liczne kanały i strumienie o niewielkim spadku. Całość trasy rozciaga się od Jeziora Wieleńskiego, poprzez jeziora Osłonińskie, Górskie, Olejnickie, Radomierskie z Wyspą Konwaliową, Przemęckie Duże, Błotnickie, a następnie Boszkowskie, Małe, Wielkie i Dominickie. Stąd potrzebny jest transport sprzętu do Jeziora Brzeźnie i stamtąd można dalej płynąć przez Jezioro Lincjusz, Miałkie, Białe, Breńskie i Trzytoniowe z powrotem do Wieleńskiego.

Jest to dystans 37 kilometrów, który można pokonać w ciągu 2-3 dni, z przystankami na wieczorne ogniska z kiełbaskami oraz nocowanie pod namiotami. Przy okazji można zabrać ze sobą sprzęt wędkarski i podczas przerwy w spływie rozkoszować się w ciszy i spokoju możliwością łowienia naprawdę dużych okazów.

WOT
fot. WOT

Drugi ze szlaków, czyli Pętla Cysterska, ciągnie się natomiast od wspomnianego już Jeziora Wieleńskiego przez rzeczkę Młynówkę Kaszczorską, Kanał Mochyński, Południowy Kanał Obry do Kanału Przemęckiego, po którym można się dostać do Jeziora Przemęckiego Małego, a stamtąd trasa pokrywa się już ze Szlakiem Konwaliowym. Po drodze mija się pocysterskie zabudowania klasztorne, a także Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela oraz wieżę Sanktuarium Matki Boskiej Wieleńskiej.

Każda z tych pętli dostarcza wiele satysfakcji i przyjemności z obcowania z naturą. Wyjątkowego klimatu wyprawie dodaje bowiem zielona roślinność nad brzegami, miejscami zatopione konary drzew, czy też pochylające się ku tafli wody gałęzie płaczących wierzb oraz dźwięki rechoczących żab lub widok przelatujących jaskrawokolorowych ważek.

WOT
fot. WOT

Ci, którzy wolą jednak stąpać po suchym lądzie, nie będą zawiedzeni rozległymi szlakami rowerowymi. Wielkopolska jest wręcz stworzona dla miłośników takich wycieczek. W przemierzaniu tego regionu na dwóch kółkach pomaga innowacyjny system GPSwielkopolska. Żaden inny region w Polsce nie może się pochwalić podobnym rozwiązaniem.

Wykorzystywanie nowych technologii w różnych sferach życia jest coraz popularniejsze. Nic, więc dziwnego, że i w turystyce się one również pojawiają. System GPSwielkopolska pozwala na zwiedzanie Wielkopolski po jej najpiękniejszych terenach przy użyciu narzędzia lokalizacyjnego GPS dostępnego na urządzeniach mobilnych.

WOT
fot. WOT

Sieć tras rowerowych należy do najlepszych w kraju. Zainteresowani mają do wyboru kilka tysięcy kilometrów szlaków rowerowych, w tym aż dwa tysiące kilometrów szlaków wchodzących w Wielkopolski System Szlaków Rowerowych, który ma certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Podróżując z GPSwielkopolska można poruszać się po Nadwarciańskim Szlaku Rowerowym, Piastowskim Trakcie Rowerowym, Pierścieniu Rowerowym dookoła Poznania, Szlaku Stu Jezior, Transwielkopolską Trasą Rowerową, Ziemiańskim Szlaku Rowerowym, Pętli dookoła Konina i szlakach łącznikowych z Konina. Profil tras jest bardzo różny - od wymagających większego wysiłku podjazdów po relaksujące płaskie odcinki.

WOT
fot. WOT

Oprócz długich szlaków rowerowych Wielkopolska oferuje także możliwość jazdy konnej po Wielkopolskiej Podkowie. Jest to 125-kilometrowy szlak wiodący po okręgu, wzdłuż którego znajdują się liczne miejsca popasu oraz noclegów dla jeźdźców i koni. Podróżując nim, podziwia się liczne pałace, staropolskie wsie oraz architektoniczne zabytki.

Całość można podzielić na pięć odcinków. Pierwszy - Szlak górskiej ścieżki - prowadzi od Rokosowa, przez Żychlewo, Wymysłowo, Posadowo, do Ludwinowa. Stamtąd startuje drugi odcinek - Szlak wiatraka Franciszka, który następnie przebiega przez leśnictwo Siedlec, Babkowice, Pępowo, Czeluścin, Rębiechów, Smolice z metą w Długołęce. Trzeci odcinek - Szlak nad piękną Orlą prowadzi przez Kobylin, Piskornię, Zaborowo, Janowo, Jeziora, Poradów, Ostoje do Zaorla. Dwa ostatnie odcinki - Szlak hodowców koni oraz czarnego bociana przebiegają przez Sowy, Pakosław, Golejewo, Chojno, Niemarzyn, Goruszki, Miejską Górkę, Zakrzewo, Antoniewo, Kawcze, Sarbinowo i spowrotem do Rokosowa.

WOT
fot. WOT

Bez względu na to, czy ostatecznie będą to kajaki, rowery, czy też konie, na pewno będzie to dobrze i mądrze wykorzystany weekendowy czas. Tak duża dawka pozytywnych wrażeń z pewnością doda także więcej energii na kolejny tydzień. I jak tu się oprzeć Wielkopolsce?

Więcej informacji o turystycznych walorach Wielkopolski znajdziesz na stronie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej: www.wielkopolska.travel.

W

REKLAMA