Wakacje w Polsce: 7 wyjątkowych miejsc

Siedem miejsc w Polsce, które zapierają dech w piersiach i na zawsze leczą z resortów all inclusive. Oraz 7 kulinarnych specjałów, po których wzgardzisz każdym szwedzkim stołem.

wakacje w Polsce fot. Adam Brzoza Fotonova East News
fot. Adam Brzoza Fotonova East News

1. Słowiński Park Narodowy

Powiecie, że wydmy nad morzem nie zaskakują. Być może, ale te ruchome tak. Drobinki piasku są stale zwiewane ze szczytów i wydmy przemieszczają się nawet 10 metrów na rok, zasypując wszystko, co napotkają na swojej drodze. Idealne miejsce na pustynne spacery w stronę wody lub ćwiczenia mięśni nóg, bo najwyższa wydma ma około 42 metrów wysokości.

REKLAMA

Musisz spróbować

Postaw na śledzia w każdej postaci, bo to specialité de la maison.

2. Przełom Dunajca

Nie znajdziesz w Europie wielu takich miejsc, bo przełom Dunajca powala dziką urodą. Wyobraź sobie 300-500-metrowe wapienne skały i rwącą rzekę w dole z Tobą w kajaku. Fajnie, co? Można oczywiście spłynąć te kilkanaście kilometrów tratwą z flisakami, ale to trochę niesportowo. Jeżeli czujesz się na siłach – a powinieneś, drogi Czytelniku MH – wypożycz kajak górski. Nie zapomnisz tej przygody do końca życia.

Musisz spróbować

Zamów kwaśnicę, której nigdzie poza regionem nie uświadczysz. Znajdziesz kapuśniak, a kwaśnica to kwaśnica. Niepowtarzalny smak wędzonych żeberek i potężna dawka witaminy C na zmęczone spływem mięśnie – zapewnione.

REKLAMA

REKLAMA

wakacje w Polsce fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

3. Biebrzański Park Narodowy

Jeżeli jeszcze nie spływałeś Biebrzą, zrób to koniecznie. To skarb nie tylko polskiej przyrody: 150 km rzeki toczy się wolno i rozlewa po Parku, a żurawie, bekasy, bobry i łosie są na wyciągnięcie ręki. Kajaki i tratwy (bez flisaków) do wypożyczenia na miejscu.

REKLAMA

Musisz spróbować

Zastrzeżony, jako produkt regionalny, sękacz podlaski jest koszmarem wszystkich dietetyków świata. 40 jajek, śmietana, mąka, masło – grzechem byłoby nie spróbować! Ciasto piecze się 3 godziny nad żywym ogniem, potem 6 godzin stygnie, a efekt wstrząsająco dobry.

4. Stawy Milickie

285 stawów hodowlanych będących częścią Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy na Dolnym Śląsku. Założone w XIII wieku przez cystersów są unikatowym zabytkiem techniki (zabytkiem nadal hodującym ryby). Współczesnym wkładem są wszechobecne ścieżki rowerowe, więc można śmigać w zjawiskowych okolicznościach. Nieopodal płynie Barycz – też świetna do spływów.

Musisz spróbować

Jesteś w największym w Europie ośrodku hodowli karpia, więc korzystaj. Nie przepadasz za karpiem? Zapomnisz o tym po spróbowaniu wędzonych dzwonek. Mistrzostwo!

REKLAMA

wakacje w Polsce fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

5. Beskid Niski

Tu specjalnie nie popływasz, choć rzek i potoków jest dostatek, ale za to masz nieograniczony dostęp do wody... mineralnej o leczniczych właściwościach. Zwłaszcza w Wysowej-Zdroju i okolicach. Spokój, cisza, łemkowskie klimaty i niezliczone trasy do zjechania rowerem lub przebiegnięcia.

REKLAMA

Musisz spróbować

Nie przegap imprezy "Dzikie Stoły", na której lokalesi wystawiają swoje wiktuały, i kolejnej – "Święto Rydza": tam króluje ten najbardziej poszukiwany przez smakoszy grzyb. Marynowany – wiadomo, do czego najlepszy – jest świetny, ale smażony na maśle – poezja!

6. Jezioro Ukiel

Jedno z 15 jezior położonych w obrębie Olsztyna (a wiedzieliście – nie pytamy olsztynian – że skubani mają 720 hektarów jezior w mieście?), więc naprawdę jest gdzie poszaleć. Ukiel jest największe, najgłębsze i najlepiej zorganizowane do aktywnego wypoczynku. Trasy rowerowe, boiska, wypożyczalnie sprzętu sportowego, łódek, kajaków i wszystkiego, co pływa i nie tonie. Do tego, mimo cywilizacji, dzika przyroda wokół. Bomba!

Musisz spróbować

Między monotonią masowej produkcji a niszowym, restauracyjnym warzeniem pojawił się regionalny Browar Kormoran, podbijając serca (i gardła) piwoszy. Warto!

REKLAMA

REKLAMA

wakacje w Polsce fot. ThinkStockPhotos
fot. ThinkStockPhotos

7. Puszcza Białowieska

Nasza największa duma narodowa, perła w koronie wszystkich polskich lasów, borów i puszcz. Są w niej jeszcze fragmenty lasu o charakterze pierwotnym i tu żyje największa w świecie populacja wolnych żubrów. Zalew Topiło zbudowano w 1933 r., ale po tylu latach nawet nie zauważysz ludzkiej ingerencji. Dzikość w stanie czystym.

REKLAMA

Musisz spróbować

Wódka Żubrówka Czarna powstaje ze spirytusu z pszenicy najwyższej jakości, wyłącznie z polskich pól. Filtruje się ją węglem drzewnym, w który zamieniły się białowieskie dęby. Żubrówkę Czarną pija się w kieliszkach w temperaturze pokojowej, żeby wydobyć głębię smaku i aromatu.

REKLAMA