REKLAMA

Kitesurfing dla początkujących: gdzie trenować w Polsce?

Kitesurfing zdobywa polskie plaże jak alianci w 1944 wybrzeża Normandii. Jeśli chcesz nad Bałtykiem poczuć zastrzyk adrenaliny, przypnij deskę, postaw latawiec i rusz na podbój morza.

Alexey Zarubin 2008/shutterstock.com
fot. © Alexey Zarubin 2008/shutterstock.com
Podczas body draggingu nie używasz deski. Polega to na prowadzeniu latawca w kształcie "ósemki", płynąc jednocześnie na brzuchu. Umiejętność ta jest bardzo istotna, gdy podczas szaleństw zgubisz dechę. Technika uczy poruszania się także pod wiatr, dzięki czemu bezpiecznie dotrzesz do brzegu.

REKLAMA

Odprawa przed startem

Gdzie? Polecamy piaszczyste plaże nad polskim i duńskim Bałtykiem, a szczególnie Małe Morze na Helu, Juratę, Rewę i Łebę. W Europie kitesurferzy polecają brzegi Portugalii koło Lizbony, a także Egipt, gdzie sezon trwa cały rok.

Kiedy? W Polsce sezon trwa od kwietnia do października. Zawody z serii Ford Kite Cup są najlepszą okazją na zapoznanie się z tym sportem (www.fordcup.pl). Od 11 do 13 lipca odbywać się będą w Łebie, a między 15 i 17 sierpnia najlepszych kitesurferów spotkać możesz w Juracie. Men's Health jest patronem zawodów.

Pod koniec sierpnia (24-26) warto zajrzeć także na Sea and Sky Festival w Międzyzdrojach. Europejskie imprezy z serii Pucharu Świata Kiteboard Pro World Tour (www.kite-boardpro.com) odbędą się w Turcji (11-18 lipca) i Portugalii (20-27 lipca).

Za ile? Już za 1000 zł dostaniesz prosty latawiec treningowy, z którym może nie powalczysz z falami, ale poczujesz, o co chodzi w zmaganiach z wiatrem na plaży. Nowy, uniwersalny latawiec Naish Helix kupisz za 2550 zł, a wielozadaniową deskę Naish Haze za 1150 zł (www.pmsport.com.pl) .

Cały zestaw (latawiec, deska, bar z linkami, pas, plecak, pompka itd.) to wydatek rzędu 3500-4000 zł, ale już używany, z poprzedniego sezonu, w idealnym stanie, trafisz za około 2000 zł (www.wake.pl). Wypożyczenie kompletnego sprzętu kosztuje ok. 40 zł za godzinę. Indywidualny kurs (w tym wypożyczenie sprzętu) kosztuje ok.1000 zł (www.kiteszkola.pl) i jak zapowiadają instruktorzy - będą Cię uczyć aż do skutku.

Men's Health 07-08/2008

STRONA 2 z 2

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA