Kitesurfing dla początkujących: gdzie trenować w Polsce?

Kitesurfing zdobywa polskie plaże jak alianci w 1944 wybrzeża Normandii. Jeśli chcesz nad Bałtykiem poczuć zastrzyk adrenaliny, przypnij deskę, postaw latawiec i rusz na podbój morza.

Alexey Zarubin 2008/shutterstock.com
fot. © Alexey Zarubin 2008/shutterstock.com

To wcale nie jest grzeczny sport. Najlepsi kitesurferzy, którzy wykorzystują do pływania latawce nawet o powierzchni 24 m2, potrafią szybować w powietrzu ponad 9 sekund! Adam Małysz, skacząc z mamuciej skoczni, leci tylko 6-7 sekund. Do tego latawiec wynosi kitesurfera na 20 metrów, a przy tym pokonuje nad wodą ponad 100 metrów. Takiej adrenaliny nie ochłodzi nawet zimny Bałtyk.

Jeśli zaczynasz przygodę z deską i latawcem, skoki zostaw na przyszły sezon - nie chcesz przecież, żeby wiatr rzucił Cię z morza do rozgrzanej frytkownicy smażalni w Pucku. Pod opieką instruktora opanujesz podstawy już po czterech godzinach. Janek Korzycki, jeden z najlepszych polskich kitesurferów, poleca "trening na raty", czyli osobne ćwiczenie z samym latawcem, i trening tylko z deską. Trenowanie z latawcem "na sucho" może odbywać się wszędzie tam, gdzie masz do dyspozycji więcej miejsca. Świetnie nadaje się do tego pusta plaża (bardzo dobre miejsca znajdują się np. na Helu).

Wiatrobacje

Żeby oswoić się z deską, możesz trenować na wakeboardzie - jesteś wtedy ciągnięty przez motorówkę, więc możesz się skupić głównie na tym, co dzieje się z Twoimi nogami. Na początku korzystaj z latawca treningowego, który jest mniejszy i łatwiejszy w opanowaniu. Początkujący korzystają też z większych niż zwykle desek. Wielkość latawca (liczona w m kw.) nie zależy od wagi surfera, lecz od siły wiatru. Zasada jest prosta: im słabszy wiatr, tym większego latawca powinieneś użyć. Jeśli wiatr jest silny - mniejszego.

Deski dobiera się pod wagę. Mają one od jednego do nieco ponad dwóch metrów. Dla osoby ważącej ok. 70 kg optymalną długością jest ok. 1,30 m. Dla początkującego kitesurfera trudnym, ale koniecznym wyzwaniem jest tzw. body dragging. Gdy już opanujesz podstawy, jest to kolejny etap szkolenia. Opanowanie tej techniki znacznie zwiększa Twoje bezpieczeństwo.

STRONA 1 z 2
REKLAMA