[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Strzelanie z łuku: odpowiednia technika

Dawniej facet musiał polegać na łuku podczas polowań i walk. Dzisiaj to niby tylko sport, ale każdy łucznik powie Ci, że to wciąż kwestia życia i śmierci.

strzelanie z łuku fot. Corbis
Mężczyzna z łukiem na ramieniu

Nie trzeba być Robin Hoodem, by za każdym razem trafiać z łuku prosto do celu. Ale na pewno wymaga to opanowania techniki, skoordynowania ciała i umysłu oraz odpowiedniej siły. Podczas strzału pracuje tak naprawdę cała góra, a za jego jakość odpowiedzialne są głównie plecy. W dodatku strzelanie z łuku koryguje niektóre wady postawy, zwłaszcza boczne skrzywienia kręgosłupa.

Uniknij prostych błędów i traf w sam środek tarczy

1. Ułożenie palców

Chwyć cięciwę załamaniem między paliczkami, tak by palec wskazujący znalazł się nad strzałą, a środkowy i serdeczny poniżej niej.

2. Naciąganie cięciwy

Pamiętaj, by nie chwytać strzały palcami. Cięciwę naciągaj, inicjując ruch mięśniami pleców, a nie ramienia. Ramię trzymaj w linii prostej ze strzałą.

3. Naciąganie cięciwy (etap 2)

Przyciągaj cięciwę, aż palcem wskazującym ciągnącej ręki dotkniesz brody, a sama cięciwa dotknie Twojego nosa i ust.

4. Skup się na środku tarczy

Nie przejmuj się, jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać bez drżenia – to przyjdzie z czasem. Namierz strzałą cel.

5. Strzał

Rozluźnij palce, pozwalając im się rozprostować. Staraj się nie naciągać mocniej cięciwy przed jej zwolnieniem. Ruch zwalniający powinien być płynny.   

Departament Sportu MH przypomina: Naciąganie cięciwy powinny inicjować mięśnie pleców – biceps zaangażuj do ruchu chwilę później. 

Coś więcej niż gałąź

Łuk to coś więcej niż wygięta gałąź, której dwa końce łączy sznurek. Nawet najprostszy drewniany łuk powstaje raczej z pnia drzewa, a nie z gałęzi. Jeśli będziesz myślał o zbudowaniu własnego łuku pamiętaj też, że nie wygina się go, zanim nałoży się na niego cięciwę. Łuk robi się z prostego kawałka drewna – ostateczny kształt zyskuje on dzięki tzw. podążaniu za cięciwą.

MH 11/2011

REKLAMA
 

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij