Strzelanie z łuku: odpowiednia technika

Dawniej facet musiał polegać na łuku podczas polowań i walk. Dzisiaj to niby tylko sport, ale każdy łucznik powie Ci, że to wciąż kwestia życia i śmierci.

strzelanie z łuku fot. Corbis
fot. Corbis

Mężczyzna z łukiem na ramieniu

Nie trzeba być Robin Hoodem, by za każdym razem trafiać z łuku prosto do celu. Ale na pewno wymaga to opanowania techniki, skoordynowania ciała i umysłu oraz odpowiedniej siły. Podczas strzału pracuje tak naprawdę cała góra, a za jego jakość odpowiedzialne są głównie plecy. W dodatku strzelanie z łuku koryguje niektóre wady postawy, zwłaszcza boczne skrzywienia kręgosłupa.

Uniknij prostych błędów i traf w sam środek tarczy

1. Ułożenie palców

Chwyć cięciwę załamaniem między paliczkami, tak by palec wskazujący znalazł się nad strzałą, a środkowy i serdeczny poniżej niej.

2. Naciąganie cięciwy

Pamiętaj, by nie chwytać strzały palcami. Cięciwę naciągaj, inicjując ruch mięśniami pleców, a nie ramienia. Ramię trzymaj w linii prostej ze strzałą.

3. Naciąganie cięciwy (etap 2)

Przyciągaj cięciwę, aż palcem wskazującym ciągnącej ręki dotkniesz brody, a sama cięciwa dotknie Twojego nosa i ust.

4. Skup się na środku tarczy

Nie przejmuj się, jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać bez drżenia – to przyjdzie z czasem. Namierz strzałą cel.

5. Strzał

Rozluźnij palce, pozwalając im się rozprostować. Staraj się nie naciągać mocniej cięciwy przed jej zwolnieniem. Ruch zwalniający powinien być płynny.   

Departament Sportu MH przypomina: Naciąganie cięciwy powinny inicjować mięśnie pleców – biceps zaangażuj do ruchu chwilę później. 

Coś więcej niż gałąź

Łuk to coś więcej niż wygięta gałąź, której dwa końce łączy sznurek. Nawet najprostszy drewniany łuk powstaje raczej z pnia drzewa, a nie z gałęzi. Jeśli będziesz myślał o zbudowaniu własnego łuku pamiętaj też, że nie wygina się go, zanim nałoży się na niego cięciwę. Łuk robi się z prostego kawałka drewna – ostateczny kształt zyskuje on dzięki tzw. podążaniu za cięciwą.

MH 11/2011

 

REKLAMA