Singletrack - ścieżki rowerowe dla każdego

Tytułowe single to w skrócie singletracki, czyli wąskie ścieżki zbudowane specjalnie do jazdy rowerem. Jeszcze niedawno mieliśmy ich w Polsce jak na lekarstwo, ale teraz zaczynają wyrastać jak grzyby po deszczu. 

Single track - jazda na rowerze shutterstock.com
Nie kontemplujesz widoków, tylko stapiasz się ze sprzętem w jeden organizm - i o to chodzi.

Wyobraź sobie, że mkniesz rowerem krętą ścieżką, która wije się między drzewami. Jest na tyle wąsko, że w niektórych momentach ledwie mieścisz się między pniami. Prowadzenie roweru wymaga absolutnego skupienia. Nie kontemplujesz widoków, tylko stapiasz się ze sprzętem w jeden organizm. Jeden zakręt, potem kolejny, szereg muld, dzięki którym nagle czujesz, jak koła niepostrzeżenie odrywają się od ziemi, znowu zakręt, lewo, prawo. Drzewa zlewają się w zieloną ścianę, w uszach świszczy wiatr.

Co, za szybko? Nie ma problemu. Naciskasz lekko hamulec i ostra jazda błyskawicznie zmienia się w relaksującą przejażdżkę. To właśnie główna zaleta singletracków, czyli tras specjalnie zbudowanych do jazdy rowerem. „Są przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Przy wolnej jeździe poradzi sobie na nich choćby początkujący rowerzysta, ale wystarczy przyspieszyć, by zamieniły się w wyzwanie nawet dla doświadczonego zawodnika” – wyjaśnia Maciej Pająk z Fundacji POMBA, która zajmuje się między innymi projektowaniem tego typu ścieżek.

Jeszcze kilka lat temu, by zaznać przyjemności jazdy po takich trasach, trzeba było wybrać się do Czech. Teraz jednak sytuacja się zmieniła i centra rowerowe zaczęły powstawać również w Polsce. Zaczęło się od rozbudowy tras w Świeradowie-Zdroju, a potem doszły do nich kolejne obiekty, m.in. położone w Srebrnej Górze czy w Bielsku-Białej.

Buduje się kilka kolejnych centrów, a w planach są następne. Ich siłą jest różnorodność. Mogą składać się z gładkich, specjalne utwardzonych i wyprofilowanych szlaków, na których sprawdzi się praktycznie każdy rower. Mogą też mieć formę pozornie naturalnych ścieżek, pełnych korzeni i kamieni, na których najlepiej jeździ się rowerami z pełną amortyzacją. Wszystkie jednak łączy specjalne przygotowanie, dzięki któremu jazda rowerem nabiera zupełnie innego wymiaru.

„Dzięki temu, że projektuje się je według ściśle określonych założeń, są to obiekty bezpieczne, choć oczywiście nie całkiem odporne na przesadną brawurę rowerzystów” – podkreśla Maciej Pająk. Trasy wcale nie są strome; w większości przypadków charakteryzuje je niewielki spadek, ale w zupełności wystarczy on, zwłaszcza wsparty drobnymi muldami, by błyskawicznie nabrać prędkości.

Singletracki sprawdzą się zarówno jako cel męskiego wypadu z kumplami, jak i rodzinnej wycieczki. Wokół nich wyrosła już odpowiednia infrastruktura – możesz znaleźć nocleg na kampingu albo w pensjonacie, przekąsić coś w trasie albo napić się piwa po zakończeniu jazdy. Nie masz roweru? Żaden problem. Wypożyczysz go tuż przy trasie. Obawiasz się, że za słabo jeździsz? Wykwalifkowany instruktor szybko pokaże Ci podstawy. Naprawdę trudno znaleźć wymówkę. Jeśli jeszcze nie byłeś w jednym z opisanych przez nas miejsc, w tym roku koniecznie musisz tam zawitać. 

Twoją pasją są rowerowe wycieczki? Zobacz, jak zorganizować wyprawę życia w ukraińskich Karpatach. Męska przygoda na 110%.

REKLAMA