Siatkówka plażowa: wejdź do gry

Wcale nie musisz grzęznąć, poruszając się po piasku. Może on stać się Twoją trampoliną do tytułu króla plaży, pod warunkiem, że wiesz jak grać w siatkówkę plażową. Cennych rad w tej dziedzinie udzielaja Grzegorz Fijałek oraz Mariusz Prudel - najlepszy polski duet w siatkówce plażowej.

Siatkówka plażowa shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Prawdziwa siatkówka plażowa nie ma wiele wspólnego z przebijaniem piłki przez siatkę, co możesz oglądać na amerykańskich filmach o ratowniczkach w czerwonych strojach.

Zawodowcy poruszają się szybciej po piasku niż Ty na asfalcie i skaczą, jakby plaża pod ich nogami była ze sprężynami. W dodatku często stoją dokładnie tam, gdzie udało Ci się właśnie posłać piłkę.

Ale dajemy Ci szasnę na to, byś jednak został królem plaży. Skorzystaj z rad najlepszej polskiej pary siatkarzy plażowych – Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla, a zwiększysz swoje szanse na to, że Twoja gra nie skończy się jedynie z piaskiem w zębach.

Patenty Grzegorza i Mariusza na wygrany mecz

1. Zachowaj szybkość

Chociaż po piasku biega się, jakbyś miał odważniki przy kostkach, to często ta cecha decyduje o zdobyciu punktu. Ale o wygraniu meczu decyduje to, jak szybki jesteś przy ostatnich piłkach, a nie przy pierwszej.

„Podstawowym warunkiem szybkiego poruszania się po piachu jest dobra wytrzymałość – mówi Grzegorz Fijałek. – Zbuduj ją przez długie i intensywne treningi. Wielu zawodników jest świetnych na początku, ale im dłużej trwa turniej, tym łatwiej z nimi wygrać”.

2. Czytaj grę

W siatkówce, nie tylko plażowej, nie wygrywa ten, kto uderza mocniej, ale ten, kto częściej umieści ją w polu przeciwnika (lub obije blok). Dlatego tak ważna jest umiejętność „czytania gry”.

„Są tacy, którzy sami potrafią po wystawie zobaczyć, co dzieje się po drugiej stronie siatki i zagrać w wolne pole - mówi Mariusz Prudel. – Wtedy podpowiadamy mu tylko, kiedy wystawa jest zła, i musi skupić się tylko na piłce. Wołamy »bez« albo kierunek, który ma zagrać.

Ale jeśli tego nie potrafisz, to skup się na piłce i graj to, co czujesz. Nie staraj się na siłę zobaczyć, co jest po drugiej stronie, bo piłka może opaść po wystawie za nisko, a wtedy oddajesz ją przeciwnikowi za darmo”.

3. Wybierz taktykę

Mądra gra to nie tylko wykorzystanie słabości przeciwnika. „Są dwie szkoły, z których możesz wybrać – mówi Mariusz. – Z reguły staramy się grać na zawodnika, który w naszym przekonaniu gorzej atakuje (jeśli obaj wystawiają poprawnie).

Można też zagrać na tego, który gorzej odbiera, licząc na to, że nie pozwoli im to na wyprowadzenie ataku albo poprzez złą wystawę będą musieli przebić piłkę bez ataku.

Wpływ na taktykę ma też wiatr. Wtedy przyjęcie i atak ustępują miejsca dokładnej wystawie, tzn. można grać na tego, który lepiej wystawia, a po odbiorze nie będzie już mógł tego zrobić”.

4. Opanuj wiatr

Na plaży często musisz nie tylko ograć przeciwników, ale też wiatr. „Przede wszystkim trzeba ciągle zwracać uwagę, z jakiego kierunku wieje w danej chwili, i dostosować się do tego – radzi Grzegorz. – Najczęściej grę ułatwia rozgrywanie piłki niższej, gdzie wpływ wiatru na tor jej lotu jest mniejszy.

Na zagrywce, jeżeli mamy pod wiatr, wystarczy po prostu silna zagrywka pod wiatr. Z wiatrem natomiast gra się dalekie zagrywki, by atakujący miał dłuższy rozbieg do ataku”.

5. Oszukaj słońce i upał

W siatkówkę plażową rzadko gra się w klimatyzowanych halach. „Często zdarzają się upały sięgające nawet 60 stopni w słońcu – mówi Grzegorz Fijałek. – Wtedy najrozsądniej jest skrócić rozgrzewkę. Bo im jest dłuższa, tym szybciej tracisz siły w czasie meczu”.

Mistrzowie w akcji

1. 1to1 Energy Grand Slam

3 lipca (Gstaad)

2. Smart Grand Slam Berlin 2012

11 lipca (Berlin)

3. Igrzyska Olimpijskie

28 lipca (Londyn)

4. Mazury Orlen Grand Slam

14 sierpnia (Stare Jabłonki)

Serwis i blok

Akcję zaczynasz serwisem i od razu możesz zdobyć punkt. A jeśli Ci się nie uda, zawsze masz szansę w bloku.

1. Serwis z wyskoku

1. Ustaw nogi w lekkim wykroku, wyrzuć piłkę ukośnie ponad głowę.

2. Odbij się, wyrzucając rękę atakującą w górę. Drugą rękę skieruj w stronę piłki (to pomaga trafi ć w piłkę).

3. Całą powierzchnią dłoni uderz w piłkę. Po zagrywce od razu biegnij na boisko: do bloku albo obrony.

siatkówka plażowaMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

 

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel Jacek Heliasz
fot. Jacek Heliasz

2. Blok

1. Stań w lekkim wykroku przed siatką. Unieś ręce, aby przy wyskoku nie zahaczyły o siatkę.

2. Dostaw nogę i wyskocz w górę, wyciągając ręce.

3. Palce trzymaj szeroko, nadgarstki lekko usztywnione. Próbuj nakryć piłkę dłońmi. Jest idealnie, jeśli odbije się od nich i spadnie na połowę rywala.

siatkówka plażowaMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

Język migowy w siatkówce 

Dobra komunikacja to podstawa sukcesu w plażówce. To, jak będzie wyglądała obrona, blokujący sygnalizuje umówionymi znakami. Pokazuje to zawodnik będący bliżej siatki.

1. Broń proste

Palce wskazujące obu dłoni skierowane w dół: blokuję zawsze strefy wzdłuż bocznej linii, czyli po prostej. Ustaw się po skosie.

siatkówka plażowaMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

2. Prosta i skos

Prawy palec wskazujący w dół: po prawej stronie blokuję prostą. Lewy wskazujący i środkowy w dół: po lewej blokuję skos. Broń prostą.

siatkówka plażowaMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

3. Prosta i obrona

Zaciśnięta prawa pięść: tu zamarkuję blok, ale wrócę do obrony. Ty broń lewą. Lewy wskazujący i środkowy w dół: po lewej blokuję skos. Broń lewą prostą.

siatkówka plażowaMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

4. Skos i obrona

Zaciśnięta prawa pięść: tu zamarkuję blok, ale wrócę do obrony. Ty broń lewą. Lewy wskazujący w dół: po lewej blokuję prostą. Broń prawą.

siatkówka plażowaMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

Sprzęt w siatce

Oto niezbędnik plażowego siatkarza - pozwoli Ci bezpiecznie spędzić kilka godzin na plaży i uwiecznić wygraną.

1. Mikasa Beach Champ

Oficjalna piłka FIVB, którą rozgrywane są najważniejsze zawody w siatkówce plażowej. Wykonana z 10 ręcznie zszytych paneli z tworzywa, które zapewniają doskonałą widoczność kibicom i komfort gry zawodnikom. Odporna na wodę.

Cena: 150 zł, sport-studio.pl

2. Havaianas Top Soul Navy Blue

Jeśli uwielbiasz trampki, ale nie lubisz piasku w butach, te klapki są dla Ciebie. Oryginalny wzór sprawia, że bez problemu znajdujesz je pośród całej sterty innych butów przy boisku. Model dostępny jest w sześciu żywych i niezwykle modnych kolorowych kombinacjach.

Cena: 89,99 zł, havaianas.com

3. La Roche-Posay Anthelios Xl

Kiedy grasz set za setem, nawet nie zauważasz, jak Twoja skóra zmienia kolor i elastyczność. Zadbaj o nią, byś mógł grać przez cały sezon i zastostuj odpowiedni krem z filtrem.

Przy dużej ekspozycji na słońce nie wahaj się zastosować taki z filtrem 50+: bez problemu wchłania się w skórę i nie będziesz cały oblepiony piaskiem.

Cena: 77,50 zł, laroche-posay.pl

4. Oaklay Radarlock 164

Okulary przydadzą Ci się nie tylko po to, by chronić przed słońcem, ale również – a czasem przede wszystkim –przed piaskiem. Oaklay Radarlock są lekkie i wytrzymałe, osłaniają oczy również z boku, a silikonowe wstawki sprawiają, że nie spadają z głowy podczas gry.

Cena: 959 zł, 1242.eu

5. Kamera Samsung Hmx-Qf20

Co z Twoich zwycięstw, jeśli nie możesz potem przeżywać ich jeszcze raz? Kamera Samsung HMX-QF20 nagrywa wideo w rozdzielczość Full HD i umożliwia przesyłanie obrazu bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi do telewizora, komputera lub smartfona.

Bez problemu przełożysz ją w czasie nagrywania z lewej do prawej dłoni, a inteligentny tryb Smart Auto oraz dwudziestokrotny zoom optyczny sprawią, że każda akcja zostanie zapisana w sposób perfekcyjny.

Cena: 1399 zł, samsung.com

MH 07/12

 

REKLAMA