Sepak takraw, czyli siatkonoga dla kaskaderów. Jak w to się gra?

Sepak takraw, pochodząca z Dalekiego Wschodu gra jest połączeniem futbolu, siatkówki, badmintona i gimnastyki. Żeby jednak dokopać przeciwnikom trzeba się nieźle napocić.

siatkonoga Krasnoshchokov / Shutterstock.com
Zdjęcie: Krasnoshchokov / Shutterstock.com

Co to jest sepak takraw?

Sepak takraw, czyli po naszemu siatkonoga, jest azjatyckim odpowiednikiem naszego futbolu – ze swoją ligą, mistrzostwami, gwiazdami i milionami kibiców. Sepak takraw pochodzi z południowo-wschodniej Azji - grano w nią (w różnych wariantach) w Indonezji, Malezji, Tajlandii, singapurze i Birmie. Najstarsze doniesienia o tej grze pochodzą z Malezji z XV wieku. Nazwa sepak takraw jest kompromisem ambicji dwóch najsilniejszych lig azjatyckiej siatkonogi. Słowo „sepak” oznacza kopnięcie w języku malajskim, a słowo „takraw” to w Tajlandii określenie plecionej z rattanu piłki - tradycyjnej piłki do sepak takraw. Obecnie w zawodach używa się piłki z tworzywa sztucznego o średnicy 42-44 cm. 

REKLAMA

(Sprawdź: Kariera kontra sport, czyli co dadzą Ci konkretne dyscypliny)

Podstawowe zasady sepak takraw

Każda z drużyn w rozgrywkach sepak takraw liczy trzech zawodników, którzy nie robią przejść jak w siatkówce, lecz zajmują stałą pozycję na boisku. Teren do gry ma wymiary boiska do badmintona (13,40 x 6,10 m) i jest przedzielony w połowie siatką o wysokości 1,52 m. Piłka waży około 250 g i jest nieco mniejsza od tej używanej przez szczypiornistów. W grze nie wolno używać rąk, tzn. piłka może być podbijana i przebijana na drugą stronę siatki tylko głową, tułowiem lub nogami.

Po serwisie (wykonanym oczywiście nogą) drużyna przeciwna, nie dopuszczając, by piłka dotknęła parkietu, może zagrać ją trzy razy i przebić na drugą stronę. Akcję można rozegrać zespołowo albo indywidualnie, tj. zawodnik może sam wykonać trzy dotknięcia. Każdy upadek piłki na ziemię to utrata punktu, a w przypadku drużyny zagrywającej także strata serwisu. Mecz sepak takraw  rozgrywa się do dwóch wygranych setów, a każdy z nich kończy się z chwilą uzyskania 15 punktów.

Więcej informacji: www.sepaktakraw.com

 

siatkonogaMotor Presse Polska
rys. MPP

 

Wariant towarzyski sepak takraw

Ponieważ mecz zawodowców przypomina sceny kaskaderskie, proponujemy rozgrywać mecze bez tak rygorystycznych zasad. Siatkonoga sprawdza się w sali na boisku do siatkówki z siatką zawieszoną na wysokości 1,43 metra – tzn. dolna taśma z siatkówki staje się górną w siatkonodze. Gramy w czteroosobowych drużynach i dopuszczamy możliwość odbicia z ziemi zaraz po serwisie. Oczywiście można na Amazonie czy ebayu kupić oryginalną piłkę do sepak takraw (kosztuje około 25 dolarów) ale zanim nie przekonacie się, jaka to super zabawa, można używać piłki siatkowej lub ręcznej. POzostałe zasady już tak samo jak w oryginale i naprawdę trzeba się nabiegać.

(Zobacz: Jaki sport powinieneś uprawiać? Masz to zapisane w genach.)

REKLAMA