Selekcja twardzieli

Selekcja oddziela chłopców od prawdziwych mężczyzn. Specjalnie dla Men's Health swoje historie opowiedzieli finaliści z ubiegłych lat. Podpowiadamy, jak przygotować się do tej najtrudniejszej gry militarno-przygodowej w Polsce.

Danuta Kups
fot. Danuta Kups - combat56.pl
Selekcja to dowód dla Ciebie i całego świata, że jesteś w stanie poradzić sobie w ekstremalnych warunkach, masz mocne mięśnie i psychikę, której nie sposób złamać.

Wzmocnij psychę

REKLAMA

Poćwicz rozwiązywanie zagadek logicznych i zapamiętywanie długich ciągów cyfr zaraz po 5 km biegu. Wyobraź sobie, że pokonujesz morderczy tor przeszkód. Nagle zatrzymują Cię i musisz rozwiązać rebus, od którego wiele zależy: kościół jest większy od teatru, teatr jest większy od kina, szkoła jest mniejsza od kina, szpital jest większy od kościoła. Czy szpital jest mniejszy od teatru? Inne łamigłówki znajdziesz na www.mozgowiec.pl.

"Nie koncentruj się na swoich emocjach, stresie i strachu, tylko na zadaniu i jego wykonaniu" - mówi psycholog Rafał Wochna. Napięcie możesz obniżyć, wykonując ćwiczenia rozluźniające, które odwracają uwagę od stresu. Na przykład: skup się na oddechu. Oddychaj przeponą. Powtarzaj sobie, że jedyne co się teraz liczy, to zadanie.

Cześć zwycięzcy

Samo ukończenie Selekcji to wielki sukces i splendor. Miejsce nie jest już tak istotne, bo i tak będziesz mógł zaliczyć się do elity największych twardzieli w Polsce. Co jeszcze daje Selekcja? To dowód dla Ciebie i całego świata, że jesteś w stanie poradzić sobie w ekstremalnych warunkach, masz mocne mięśnie i psychikę, której nie sposób złamać.

Ci, którzy myślą o karierze w wojsku, będą mogli wybrać sobie jednostkę wojskową w ramach zasadniczej służby - takie zapewnienie mają organizatorzy od ministra obrony narodowej, który przyjedzie na sierpniową imprezę. Nie jest tajemnicą, że na Selekcji pojawiają się tajni wysłannicy elitarnych jednostek wojskowych i najlepszym proponują służbę w oddziałach komandosów i jednostkach specjalnych.

Czy jesteś gotów

Żeby ruszyć na trasę z setką najlepszych uczestników, musisz przejść preselekcję i wykonać jak największą ilość powtórzeń w serii 5 ćwiczeń. Sprawdź, czy dasz radę zrobić 175 powtórzeń - to już przyzwoity wynik. Najlepsi zrobili 200 w 7 minut.

  • Pompki klasyczne: 40 powtórzeń w ciągu minuty.
  • Bieg wahadłowy: rozstaw 2 słupki co 5 metrów i biegaj od jednego do drugiego - 25 powtórzeń w ciągu minuty.
  • Brzuszki: 40 powtórzeń w ciągu minuty.
  • Delfinki: (ręce proste w łokciach, a nogi wyrzucasz do tyłu) 30 powtórzeń w ciągu minuty.
  • Skoki z obciążeniem przez przeszkodę (skacz z ciężarem 10-15 kg przez 40-centymetrową przeszkodę) 40 powtórzeń w ciągu minuty.

Na wykonanie każdego ćwiczenia w serii poświęć minutę. Wykonuj je jedno po drugim z minimalnymi przerwami - 30 s między nimi. Jeśli niewiele Ci brakuje do wykonania podanych ilości powtórzeń albo bez problemu dajesz radę wykonać test, możesz jeszcze poprawić swój wynik dzięki naszemu programowi treningowemu, który znajdziesz na następnej stronie.

1 ... 2 3 4
STRONA 3 z 4
Zobacz również:
Zapraszamy na krótki kurs rwania sztangi. Nie zbudujesz tym ćwiczeniem wielkich mięśni, ale jeśli opanujesz je w zadowalającym stopniu, będziesz mógł jednym ćwiczeniem kształtować siłę, mobilność i eksplozywność.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA