[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.8

Rafting - spływy pontonowe. Co i jak? [Poradnik]

Spływ rwącą rzeką to świetna przygoda, ale w jednym przypadku na 558 kończy się kontuzją. Dowiedz się, jak tego uniknąć.

rafting fot. Shutterstock
Najpierw, znając swoją sprawność i odwagę, wybierz odpowiednią trasę. Można je podzielić na 6 klas. Pierwsza to kaszka z mleczkiem. Do drugiej zaliczają się rzeki z małymi falami, idealne dla rodzin z dziećmi.

Trzecia oznacza, że zaczyna się już zabawa. Czwarta – czeka Cię mocny nurt, wystające z wody skały oraz wiry. Piąta zarezerwowana jest dla profesjonalistów, szóstą natomiast stanowią odcinki, których niemal nie da się pokonać. Profesjonalne firmy zajmujące się raftingiem mogą Cię zabrać co najwyżej na trasę o klasie czwartej.

Zestaw przetrwania

Zostaniesz wyposażony w kamizelkę, kask oraz wiosło. Tę pierwszą dobrze zapnij, bo gdy wpadniesz do wody, koledzy będą Cię za nią wyciągać (najpierw na moment wepchną Cię nieco pod powierzchnię, a potem z pomocą siły wyporu wyjmą).

Jeśli jednak odpłyniesz nieco od pontonu, natychmiast odwracaj się na plecy i ustawiaj stopami w dół rzeki. Dzięki temu będziesz widział przeszkody i w miarę możliwości mógł manewrować, czekając na pomoc. Najbezpieczniej jednak zostać w pontonie.

Gdy przewodnik krzyknie komendę "chwyć się!", natychmiast łap za linkę znajdującą się wokół łodzi i zapieraj się nogami. Pamiętaj, żeby ciągle jedną ręką trzymać wiosło w połowie, a drugą zasłaniać jego szczyt.

Najczęściej bowiem, w razie wpadnięcia w wir czy na kamień, uczestnicy spływu uderzają się wzajemnie wiosłami, często wybijając sobie nawzajem zęby. I jeszcze jedna uwaga na koniec: z tyłu pontonu jest bezpieczniej, ale to z przodu czeka Cię najlepsza zabawa.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij