Rafting - spływy pontonowe. Co i jak? [Poradnik]

Spływ rwącą rzeką to świetna przygoda, ale w jednym przypadku na 558 kończy się kontuzją. Dowiedz się, jak tego uniknąć.

rafting fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Najpierw, znając swoją sprawność i odwagę, wybierz odpowiednią trasę. Można je podzielić na 6 klas. Pierwsza to kaszka z mleczkiem. Do drugiej zaliczają się rzeki z małymi falami, idealne dla rodzin z dziećmi.

Trzecia oznacza, że zaczyna się już zabawa. Czwarta – czeka Cię mocny nurt, wystające z wody skały oraz wiry. Piąta zarezerwowana jest dla profesjonalistów, szóstą natomiast stanowią odcinki, których niemal nie da się pokonać. Profesjonalne firmy zajmujące się raftingiem mogą Cię zabrać co najwyżej na trasę o klasie czwartej.

Zestaw przetrwania

Zostaniesz wyposażony w kamizelkę, kask oraz wiosło. Tę pierwszą dobrze zapnij, bo gdy wpadniesz do wody, koledzy będą Cię za nią wyciągać (najpierw na moment wepchną Cię nieco pod powierzchnię, a potem z pomocą siły wyporu wyjmą).

Jeśli jednak odpłyniesz nieco od pontonu, natychmiast odwracaj się na plecy i ustawiaj stopami w dół rzeki. Dzięki temu będziesz widział przeszkody i w miarę możliwości mógł manewrować, czekając na pomoc. Najbezpieczniej jednak zostać w pontonie.

Gdy przewodnik krzyknie komendę "chwyć się!", natychmiast łap za linkę znajdującą się wokół łodzi i zapieraj się nogami. Pamiętaj, żeby ciągle jedną ręką trzymać wiosło w połowie, a drugą zasłaniać jego szczyt.

Najczęściej bowiem, w razie wpadnięcia w wir czy na kamień, uczestnicy spływu uderzają się wzajemnie wiosłami, często wybijając sobie nawzajem zęby. I jeszcze jedna uwaga na koniec: z tyłu pontonu jest bezpieczniej, ale to z przodu czeka Cię najlepsza zabawa.

Zobacz również:
REKLAMA