Mistrzostwa drużynowe
19 października najlepsze reprezentacje na świecie zmierzą się w rywalizacji drużynowej. Zespoły złożone z czterech zawodników, będą walczyć w ekscytującym systemie pucharowym, gdzie dwie drużyny rywalizują ze sobą równocześnie na scenie w czterech konkurencjach polegających na jak najszybszym cięciu i rąbaniu drewna: Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck i Standing Block Chop. Reprezentacja, która przegra daną rundę, odpadnie z zawodów. Polacy w tym roku będą bronić zdobytego w 2017 roku tytułu wicemistrzów świata. Było to historyczne osiągnięcie, ponieważ jako pierwsi Europejczycy stanęli na drużynowym podium tych zawodów, które do tej pory były zdominowane przez zespoły w Antypodów i Ameryki Północnej.
Mistrzostwa indywidualne
20 października, zawodnicy zaprezentują swoje umiejętności użycia siekiery i piły w rywalizacji indywidualnej. 12 sportowców, mistrzów z poszczególnych krajów, stanie do wspólnej do walki. W pierwszej rundzie, każdy zawodnik weźmie udział kolejno w 3 konkurencjach: Underhand Chop, Stock Saw oraz Standing Block Chop, celem zakwalifikowania się do rundy drugiej. Tylko 8 najlepszych uczestników rundy pierwszej będzie mogło później rywalizować w konkurencjach Single Buck oraz Springboard. 6 sportowców zmierzy się ze sobą w finałowej dyscyplinie Hot Saw.
Widzowie zebrani w Echo Arenie w Liverpoolu doświadczą trzymającej w napięciu walki między drużynami, uzbrojonymi w wyczynowe siekiery, potężne piły ręczne i pilarki, obserwując najmniejsze detale, które mogą zaważyć na szali zwycięstwa. Faworytem zawodów indywidualnych jest obecny mistrz świata Jason Wynyard z Nowej Zelandii. Żyjąca legenda Timbersportu z pewnością postara się zatrzymać swój obecny tytuł mistrza, który zdobył już 10 razy w życiu! Nie zmienia to faktu, że jego rywale będą również świetnie przygotowani. W klasyfikacji drużynowej faworyci przyjadą z Australii, Nowej Zelandii, Kanady i USA. Polacy postarają się jednak namieszać w szykach faworytów, tak jak uczynili to w zeszłym roku stając na drugim stopniu podium.
Uczestnicy indywidualnych Mistrzostw Świata STIHL TIMBERSPORTS®
- Matthew Cogar (USA)
- Nathan Cumberland (CAN)
- Arkadiusz Drozdek (POL)
- Robert Ebner (GER)
- Christophe Geissler (SUI)
- Martin Komárek (CZE)
- Koen Martens (BEL)
- Laurence O'Toole (AUS)
- Elgan Pugh (GBR)
- Pontus Skye (SWE)
- Paolo Vicenzi (ITA)
- Jason Wynyard (NZL)
Reprezentacje drużynowe w Mistrzostwach Świata STIHL TIMBERSPORTS®
Australia, Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Kanada, Norwegia, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Opis konkurencji:
Stock Saw - W tej rywalizacji wszyscy zawodnicy pracują takimi samymi pilarkami łańcuchowymi. Po rozgrzaniu silników, pilarki zostają odłożone, a obydwie ręce zawodnika spoczywają na kłodzie drewna. Na dany sygnał, zawodnik odcina od kłody o średnicy 40 cm dwa równoległe krążki drewna. Pierwsze cięcie odbywa się z góry na dół, drugie z dołu do góry. Zawodnik nie może podczas cięcia przekroczyć określonej grubości krążka.
Underhand Chop - Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją uderzeniami siekiery.
Single Buck - Zawodnik odcina od kłody (o średnicy 46 cm) jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej.
Standing Block Chop - Zawodnik przerąbuje siekierą pionowo stojącą kłodę drewna. Kłoda drewna topolowego ma średnicę 30 cm, a zadaniem zawodnika jest jej przerąbanie w jak najkrótszym czasie.
Springboard - Ta nadzwyczaj widowiskowa konkurencja rozpoczyna się wyrąbaniem siekierą dwóch „kieszeni” w umieszczonej pionowo kłodzie. Następnie zawodnik wspina się na kłodę, umieszczając deskę w przygotowanej „kieszeni” i odrąbuje wierzchołek kłody (średnica 27 cm) uderzając w niego z dwóch stron.
Hot Saw - Pilarki używane w tej dyscyplinie zadziwiają nie tylko swą wielkością i mocą (27 kg, 80 KM), ale również szczególnym dźwiękiem przypominającym odgłosy znane z Formuły 1. Zadaniem zawodnika jest odcięcie w możliwie najkrótszym czasie trzech krążków o określonej grubości z leżącej poziomo kłody o średnicy 46 cm.
Transmisje na żywo
19 października 2018, od 20:00 czasu polskiego: Drużynowe Mistrzostwa Świata
20 października 2018, od 20:00 czasu polskiego: Indywidualne Mistrzostwa Świata
Rywalizację można śledzić przez transmisję online na stronach: www.stihltimbersports.com jak również na Facebooku (https://www.facebook.com/stihltimbersports/) oraz YouTube (https://www.youtube.com/user/STIHLTIMBERSPORTStv).
Komentarze