[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Podróże pierwsza klasa

Oto garść patentów, które pozwolą Ci podróżować taniej, wygodniej, bezpieczniej i zawsze dotrzeć do celu w świetnej formie. Wszystkie wypróbowane przez obieżyświatów i potwierdzone przez naukę. Zresztą zobacz sam, a przekonasz się, jak zmienią się Twoje podróże.

fot. shutterstock.com
Samolot

Taniej w weekendy

REKLAMA

Nie daj się zahipnotyzować tanim liniom lotniczym, kiedy zapewniają, że nigdzie indziej nie kupisz biletu tak tanio, jak u nich. Czasem do głównych miast świata możesz dostać się za jeszcze mniejsze pieniądze tradycyjnymi liniami lotniczymi – pod warunkiem, że odbędziesz lot w ciągu weekendu. "Głównymi klientami tych przewoźników są ludzie podróżujący w sprawach zawodowych, a oni latają przede wszystkim w dni robocze" – wyjaśnia Lun Hughes, obieżyświat i wydawca magazynu "Wanderlust".

Arabski spokój

Po 11 września 2001 roku linie lotnicze z krajów muzułmańskich zaczęły być uznawane za mniej bezpieczne niż pozostałe. To fałszywa opinia – ludzie unikają ich, sądząc, że latanie nimi jest wyjątkowo ryzykowne, ale statystycznie są one równie bezpieczne jak wszystkie inne. Jest nawet bardziej prawdopodobne, że arabscy terroryści zaatakują amerykański lub europejski samolot niż latający pod banderą jednego z krajów Bliskiego Wschodu.

Kto pyta, zyskuje

Zawsze pytaj o obniżki cen, gdy kupujesz bilet lotniczy. "Jeśli planujesz długi lot, warto sprawdzić, czy nie ma na przykład żadnych przecenionych biletów na miejsca w pierwszej klasie lub klasie biznes – mówi Lyn Hughes. – Zazwyczaj taki bilet nawet z dużym rabatem nie będzie tańszy niż w klasie ekonomicznej, ale być może będzie tylko niewiele droższy i dolecisz do celu w znacznie lepszych warunkach." W ten sposób możesz czasem "zarobić" grubo ponad 1000 zł.

Pokonaj jetlag

Jeśli należysz do pechowców, którzy po długim locie cierpią na tzw. jet-lag – objawiający się długotrwałym zmęczeniem, dezorientacją, zmniejszoną wydolnością fizyczną i umysłową, bezsennością, bólami głowy i niestrawnością – możesz zmniejszyć te dole dolegliwości w prosty sposób:

• Wystaw swoje ciało na światło słoneczne – to pomoże wyregulować się Twojemu biologicznemu zegarowi po przylocie na miejsce,

• By przestawić się na miejscowy czas, organizm potrzebuje nawet 72 godzin, więc pomóż mu w tym już na kilka dni przed lotem, kładąc się spać wcześniej lub później,

• Jeśli musisz dostać się na drugą półkulę, wybieraj raczej loty na zachód niż wschód – dzięki temu jet-lag będzie mniej bolesny.

Podniebne debeściaki

Portal airlinequality.com przyznaje co roku nagrodę "Airline of the Year" dla najlepszej linii lotniczej na świecie. Na swoich faworytów głosują w tym konkursie wszyscy podróżjący samolotami, więc jest on najbardziej obiektywny. W tym roku czołówka rankingu wygląda następująco:

1. British Airways

2. Qantas Airways

3. Cathay Pacific

4. Thai Airways

5. Emirates

6. Qatar Airways

7. Singapore Airlines

8. A N A

9. Malaysia Airlines

10. China Airlines.

Ten sam portal ocenia też pokładowy catering – w tej konkurencji najlepsze w klasie ekonomicznej w 2006 roku okazały się linie Thai Airways. Na dalszych miejscach znalazły się Qantas Airways, Emirates, Qatar Airways i Gulf Air.

Zastopuj hałas

Skarpetki mogą być zbyt duże, by wepchnąć je do uszu, więc zaopatrz się w stopery, jeśli nie chcesz, aby trajkoczące bez przerwy przyjaciółki, rozhisteryzowane dziecko czy kibice lecący na mecz Ligi Mistrzów sprawili, że podczas lotu nie zmrużysz oka.

Złap oddech

Nie na wszystkich siedzeniach możesz liczyć na równie świeże powietrze podczas lotu. "Strumień powietrza przepływa od dziobu samolotu w kierunku jego ogona. Z tyłu są specjalne wentyle, którymi zużyte powietrze jest usuwane poza przedział pasażerski – wyjaśnia Farrol Kahn. – Część nieświeżego powietrza nie zostaje jednak zassana i wydalona na zewnątrz i gromadzi się w tylnej części samolotu." Świeże powietrze zawiera większą ilość tlenu, dlatego jeśli usiądziesz na samym przedzie, wysiądziesz z samolotu mniej zmęczony.

Rusz się!

Długie unieruchomienie nóg w ciasnej przestrzeni może wywołać zakrzepicę żył głębokich (deep vein thrombosis, DVT), nazywaną "syndromem klasy ekonomicznej". Jeśli lecisz samolotem dłużej niż 5 godzin, w żyłach Twoich nóg mogą powstać zakrzepy, które po oderwaniu powodują groźny dla życia zator płucny. Jak ustrzec się DVT?

• Co jakiś czas zrób sobie spacer między fotelami, aby poprawić krążenie krwi,

• Na czas lotu załóż buty, które możesz łatwo zdjąć i założyć – będziesz mógł zrobić kilka pomocnych ćwiczeń (np. krążenie stóp),

• Przed i podczas lotu pij dużo płynów, ale unikaj moczop ędnej kofeiny i alkoholu,

• Jeśli masz więcej niż 30 lat, zażywaj aspirynę (pod warunkiem że nie jesteś astmatykiem lub alergikiem) dzień przed i przez trzy dni po locie, F jeśli masz więcej niż 40 lat, weź aspirynę i załóż specjalne skarpety uciskowe, które poprawią krążenie krwi.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA