Podróże MH: zwiedzaj i pomagaj

Nowy rok zacznij od zrobienia czegoś dla siebie i ... pomóż innym, bo, jak mówią, prawdziwa bezinteresowność zawsze się opłaca. Oto kilka pomysłów na wolontariat zagraniczny podczas wakacji w Sri Lance, Ugandzie, Maroku lub na Teneryfie.

Maciej Dudzik
fot. Maciej Dudzik

Za siedmioma plażami, za siedmioma hotelami, w miejscowości Arona na wyspie Teneryfa ma siedzibę niezwykła stacja badawcza. W starym kanaryjskim domu tłoczy się ponad 20 osób, które przybyły tu, by pomóc wielorybom i mieć z tego frajdę. Nie musisz być wcale biologiem, by znaleźć zajęcie. Przez 3 dni w tygodniu będziesz pełnił służbę na statkach do obserwacji wielorybów i delfinów; pozostałe zajmie Ci praca w stacji.

Oczekuje się tu ludzi z charakterem i pozytywnym nastawieniem, którzy potrafią choćby robić zdjęcia, analizowane później przez naukowców. Ale także specjalistów od marketingu, którzy wiedzą, jak zachęcić ludzi i firmy do wspierania inicjatyw ratujących środowisko naturalne. A również znawców internetu, wiedzących, jak dotrzeć z przesłaniem do milionów. Prawie każdy ma szansę się załapać. Zajęcia oparte są na naukowych podstawach programu ochrony waleni, opracowanego przez Tethys Institute. www.whalenation.org

Zobacz także:

1. Słonie na Sri Lance

Jedni na słoniach jeżdżą, drudzy się nimi zajmują. Do Twoich zadań będzie należało wymycie go, czyszczenie legowiska i podawanie kulek z witaminami. Robota jak robota... www.leoproject.org

2. Biznes w Ugandzie

W Parku Narodowym Bwindi mają dużo zapału, ale brak doświadczenia w biznesie. Jeśli masz o tym blade pojęcie, to podstawy biznesplanów, finansów i marketingu mogą odmienić ich życie. www.responsibletravel.com 

3. Kobiety w Maroku

Cierpią z powodu ubóstwa, analfabetyzmu i bezrobocia. Możesz pomóc, ucząc języka obcego, szkolić w zakładaniu pierwszych biznesów czy zaopiekować się ich dziećmi. www.volunteerhq.org/volunteer-in-morocco

Jak tam dojechać?

Do Maroka łatwo dostać się, łącząc loty tanimi Ryanairem i Wizzairem (przesiadka w Alicante, Mediolanie, Frankfurcie, Barcelonie i Rzymie). Podobnie dolecisz na Wyspy Kanaryjskie (przesiadka w Oslo, Pizie, Mediolanie i Barcelonie-Gironie). Sri Lanka ma całkiem tanie połączenia z Dubaju: wypatruj tanich dolotów tamże linii Emirates. Do Ugandy latają KLM, LOT i wspomniane Emirates.

Zabierz to ze sobą

W Ugandzie przydadzą się najlepiej chroniące repelenty przeciw komarom. Maroko bywa zwodnicze o tej porze roku – berberyjskie wioski w górach potrafią rankiem zaskoczyć chłodem. Weź ciepłą kurtkę i odpowiednie buty.

Tego nie bierz 

Na morskie wypady z bazy na Teneryfie, gdzie smaga Cię woda wymieszana z piaskiem, nie przyda Ci się aparat bez uszczelnienia – lepiej od razu go wyrzucić. Na Sri Lankę nie ma sensu brać wielu ubrań – markowe ciuchy kupisz na bazarze za pół, a nawet ćwierć ceny.

MH 01/2014

Zobacz również:
WYBRANE DLA CIEBIE

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

FITNESS

Kajakiem po Wiśle - Pętla Żuławska

W trzy dni przepłynąłem kajakiem 160 km. A dokładnie 161 kilometrów i 180 metrów. Na wodzie spędziłem łącznie 23 godziny 41 minut i 38 sekund. Spaliłem w tym czasie 12 tysięcy 619 kcal, płynąc z maksymalną prędkością 14,8 km/h oraz ze średnią z trzech dni 6,9 km/h. Nie wiem, ile razy zanurzyłem wiosło w wodzie. Wiem natomiast, że Wisła jest piękna, jej ujście do morza bywa zdradliwe, fala na Bałtyku to nie przelewki, a wiosłowanie pod prąd... cóż, na niecenzuralne słowa pozwolę sobie później.

WYPRAWY I PODRÓŻE

6 miejsc na aktywny wypoczynek w Polsce

Gdy pracujesz, ciagle goni Cię czas i często trudno znaleźć wolną godzinkę lub dwie na dobrą zabawę, przy której się porządnie spocisz. Ale urlop czy choćby wolny weekend to taki moment, kiedy znów możesz się bawić bez ograniczeń. Zobaczysz, wrócisz do pracy niby zmęczony, a jednak bardziej wypoczęty. 

CZAS WOLNY

Urlop z adrenaliną w Polsce - 4 świetne miejsca

Urlop wtedy będzie urlopem, gdy będzie przerwaniem ciągu rutynowych, podobnych do siebie dni. Wtedy umysł (i ciało) odpoczywają najbardziej. Zobacz, gdzie w Polsce można pojechać, żeby było zupełnie inaczej niż na co dzień. No chyba że pracujesz jako ratownik medyczny, wspinasz się na kominy albo jesteś kontrterrorystą.

REKLAMA