Podróże MH: zostań mistrzem na urlopie

Nieprędko Polak będzie mistrzem świata w piłce. Jeśli jednak chcecie być szybko najlepsi na świecie, mamy dla was sporty, w których konkurencja jest dużo mniejsza. Ćwiczenia na trapezie, golf, boule – to tylko niektóre dyscypliny, których warto spróbować w Anglii, Czechach i Belgii.

Cyrkowcy w powietrzu, chustający się na trapezie tim fleischman - gorillacircus.com
fot. tim fleischman - gorillacircus.com

Ci, którzy przeżyli ćwiczenia, mówią o niesamowitych doznaniach lotu; fachowcy twierdzą, że trapez jest świetnym przedmiotem do ćwiczeń na kręgosłup. Ok, na zdjęciach nie wygląda to dobrze, ale spokojnie – numer z latającym trapezem ma już ponad 100 lat, zdążył więc, hm, trochę okrzepnąć jako dyscyplina sportowo-cyrkowa. Wymyślił go Francuz Leotard, który pierwsze próby z drążkiem zawieszonym na dwóch linach przeprowadzał nad basenem rodzinnego domu. W końcu zadebiutował przed publicznością w Londynie, więc tutaj najlepiej będzie uczyć się kopiować jego wyczyn.

 

W Regents Park w Londynie spotkasz uczniów tego szaleństwa w każdym wieku: najmłodszy adept latania miał 8 lat, najstarszy 78. Każdy przypięty jest linką ubezpieczającą, która zapewni Ci bezpieczeństwo, a nie przeszkadza w rozkoszy prawdziwego lotu. Nie czytaj o śmiertelnych ofiarach trapezu – oni wszyscy latali bez ubezpieczenia! Po prostu ciesz się lotem, wolny niczym ptak.

Spróbuj koniecznie:

1. Gra w golfa

Nie od razu będziesz mistrzem, ale są wyjątki, więc trenuj, bracie, trenuj. Golf daje satysfakcję duchową i sportową, a pole koło czeskiego zamku – bajeczne. www.karlstejn-golf.cz

2. Petanque

W petanque, czyli inaczej boule, grać można co prawda wszędzie, ale jak się uczyć, to tylko tam. W Wallingford jest prawdziwa arena do rzucania kulami, trenerzy i całodniowe pojedynki. www.petwal.co.uk

3. Głębokie nurkowanie

Nemo 33 to najgłębszy sztuczny basen świata o komfortowych warunkach: 33 st. wody, idealna widoczność. Możesz potrenować przed zwiedzaniem raf, możesz też spróbować freedivingu. www.nemo33.com

Jak tam dojechać

Zamek Karlštejn jest tuż za Pragą, w której można znaleźć tani nocleg. Do Brukseli latają tanie linie lotnicze, ale podróż samochodem też nie będzie uciążliwa, a po drodze jest mnóstwo ciekawych miast do zwiedzenia. Do Londynu dostaniesz się tanimi liniami – do Luton z Rzeszowa, a na Stansted aż z 11 polskich miast dolecisz liniami Ryanair. Warto kupić bilet z wyprzedzeniem.

Zabierz to ze sobą

Do Brukseli weź maskę i fajkę oraz płetwy, jeśli mają konstrukcję zamkniętą. Możesz także wziąć małą kamerkę z obudową wodoszczelną lub aparat z opcją wyłączenia lampy błyskowej. Dobry sprzęt weź do Londynu – sfi lmowanie wyczynów na trapezie będzie pamiątką na lata.

Tego nie bierz 

Do Nemo nie możesz zabrać własnych butli do nurkowania ani nawet własnych butów neoprenowych (z powodu ryzyka zakażenia grzybicą). Nie bierz też ze sobą ciężkich przedmiotów ani metalowego sprzętu z wyposażenia plecaka. Do Czech nie bierz sprzętu – jest wypożyczalnia.

MH 08/2014

REKLAMA