Podróże MH: wodny relaks

Kąpać możesz się w wannie, my przygotowaliśmy dla Ciebie prawdziwe wodne wyzwania. Oto magiczne miejsca w Belize, Niemczech, Turcji i na Bali, gdzie woda przeobraża i odradza ludzi. Przekonaj się, jak oczyszczający wpływ na Twoją duszę i ciało może mieć woda.

Geat Blue Hole, Belize shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pośrodku atolu Lighthouse Reef w Belize, ledwie 80 km od brzegu, leży jedna z najbardziej tajemniczych dziur w ziemi. Great Blue Hole, czyli wielka niebieska dziura, to, mówiąc językiem geologów, lej krasowy, więc kiedyś był tu ląd, ale dzisiaj z powietrza wygląda jak niemal idealna ciemnoniebieska otchłań w morzu. Głęboka na 150 metrów ma średnicę 300 metrów, więc to kawał przestrzeni, gdzie zmieszczą się dziesiątki nurków, turyści podziwiający podwodną jaskinię ze stateczków, no i gospodarze – rekiny.

Widoczność przekracza 60 metrów, więc dokładnie zobaczysz stada wielkich karaibskich rekinów. Mówią, że te rekiny nie atakują ludzi, więc potoczna nazwa tego miejsca – cmentarzysko nurków – musi pochodzić od czegoś innego. Gdy schodzi się poniżej 35 metrów, pionowe ściany nagle znikają i pojawia się oszałamiający widok stalaktytów wycelowanych w dno rozpadliny. Dziurę odkrył dla świata i rozsławił francuski podróżnik Jacques-Yves Cousteau w 1971 roku. Dziwne, że tak późno – przecież widać ją nawet z kosmosu.

Odwiedż koniecznie:

1. Badeschiff

W Berlinie przy stacji Treptower Park można zauważyć ludzi z ręcznikami plażowymi. Idą na Badeschiff – plażę i miejsce do kąpania wycięte w Szprewie. Obowiązują stroje kąpielowe – w końcu jesteśmy w mieście!

2. Pammukale

„Pamuk” to po turecku bawełna, „kale” – zamek, i tak właśnie nazwano wapienne kaskady w Turcji. Wypełniała je woda mineralna, ale wyssały ją hotele pobudowane na szczycie. Wyburzono je i znowu jest pięknie.

3. Ubud Hanging Gardens

Na Bali można kąpać się całkiem w dżungli i równocześnie z kieliszkiem wina. Baseny Ubud Hanging Gardens wiszą nad drzewami i oferują widoki na rzekę Ayung. Ponieważ są bez krawędzi, czujemy się jak mieszkańcy lasu.

Jak tam dojechać?

Belize leży na półwyspie Jukatan, na którego meksykańską część latają czartery do Cancun. Regularne połączenie z tym kurortem mają także tanie linie z Niemiec i Brukseli. Na Bali także dostaniesz się czarterem i oferującym często promocje Qatar Airways. Pammukale zwiedzisz, będąc na wycieczce w Turcji (podobno kurorty są bezpieczne), a do Berlina dojedziesz samochodem. W Berlinie, tuż przy Alexanderplatz, znajdziesz Ibis Budget Berlin. Czysto, tanio, masz tam darmowy dostęp do internetu, no i jest całkiem blisko plaży!

Zabierz to ze sobą

Do Berlina weź strój kąpielowy – w Niemczech są dużo droższe. Do Belize dobre buty trekkingowe (przydadzą się na wycieczkę po okolicznych piramidach Majów) i sprzęt do fotografii podwodnej (może być wodoodporny kompakt) – tych widoków żal nie fotografować.

Tego nie bierz

Do Belize nie bierz oczywiście sprzętu do nurkowania – wszystko pożyczysz na miejscu, a przygoda z rafą koralową to jedna z wielu atrakcji na miejscu. Do Pammukale nie bierz kąpielówek – na razie tarasy są odnawiane i można co najwyżej przejść się ich brzegiem.

MH 07/2014

Zobacz również:
REKLAMA