Podróże MH: wakacje na plaży

Ona chce na plażę? Spokojnie. Plaża to nie tylko opalanie, nuda i gapienie się w piasek. Są plaże tak interesujące, że wypoczynek na nich to czysta przyjemność i sam będziesz chciał zostać tam jak najdłużej. Odwiedź RPA, Hiszpanię, Grecję i Szkocję, a zobaczysz m.in tropikalną plażę, na której mieszkają... pingwiny.

(plaża )Boulders Beach, RPA shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Senniki mówią, że jeśli śni Ci się pingwin, to przełamiesz schematy i zdobędziesz uznanie przyjaciół. Ale co, gdy pingwiny się nie śnią, a pływają wokół Ciebie, a Twoja partnerka klaszcze z radości? To może oznaczać tylko jedno: jesteś na Boulders Beach w Simons Town niedaleko Kapsztadu.

REKLAMA

Republika Południowej Afryki nawet za czasów apartheidu przyciągała Afrykańczyków przez rozległy rynek pracy, zaś w 1982 roku z niewiadomych przyczyn przyciągnęła parę pingwinów przylądkowych, mniejszych niż ich koledzy z Antarktydy i brzegów Ameryki Łacińskiej (te największe mają prawie 1,5 m wzrostu!). Tak im się tu spodobało, że jest ich tu teraz kilka tysięcy.

Obserwowanie śmiesznego chodu tych monogamicznych ptaków, figur, które przybierają, wygrzewając się w słońcu lub opierając wiatrowi, to niezła zabawa na wiele dni. Dla wielu zaś dowód na to, że nie należy bagatelizować wiedzy z kreskówek: przecież „Pingwiny z Madagaskaru” wcale nie kłamały, że mogą uciec do ciepłych krajów.

Odwiedź koniecznie:

1. Plaża Gulpiyuri

W hiszpańskiej Asturii w dolinie leży odcięta od morza plaża. Ejże, odcięta? Przecież woda tu czasem faluje! Prawda jest taka, że oddalone o kilkadziesiąt metrów morze dopływa tu siecią podziemnych jaskiń.

2. Barra na Hebrydach

Na Barra na Hebrydach w Szkocji znajduje się unikatowy port lotniczy na plaży. Pasy do lądowania i startu wyznaczają drewniane tyczki wbite w piasek, których ledwie końce widać w czasie przypływu. Wtedy nikt tu nie ląduje.

3. Santorini

To jest prawdziwa miara opalenizny: nie wyróżnić się na tej plaży! Do czarnych od pozostałości wulkanicznych plaż na wyspie Santorini schodzi się krętymi dróżkami, ale widok wart jest każdego trudu.

Jak tam dojechać?

Na Hebrydy Zewnętrzne dostaniesz się promem z Oban, całkiem blisko Glasgow, dokąd latają tanie linie lotnicze. Do Asturii najbliżej będzie dolecieć do Santander (z przesiadką w Brukseli, Frankfurcie lub Mediolanie). Do Kapsztadu szukaj promocji KLM lub Lufthansy. Przed 5-godzinną podróżą promem z Oban warto zatrzymać się na noc w Dunheanish Guest House. Takich widoków trudno szukać na świecie: klify, zatoki, półwyspy i niebieska woda z sunącymi po niej kutrami. Tym piękniej to wygląda, o ile jesteś już po szkockim śniadaniu.

Zabierz to ze sobą

Na plażę koło Kapsztadu weź ciepły koc. Wiemy, że to Afryka, ale wieje tu czasem niemiłosiernie i zdarzały się nawet przypadki zamarzania pingwinów. Na plażę Gulpiyuri weź aparat z obiektywem szerokokątnym i sprzęt do nurkowania.

Tego nie bierz

Na plaże wystawione na działanie wiatru lepiej nie zabierać drogiego sprzętu fotograficznego: piasek to zabójcza broń na obiektywy, o wiele groźniejsza od wody. Jeśli już musisz robić zdjęcia, warto między nimi zamykać aparat w wodoszczelnym worku.

MH 09/2013

REKLAMA