Podróże MH: w przedsionku piekła

Znaleźliśmy miejsca, gdzie strach i niebezpieczeństwo zaglądają prosto w oczy. Miejsca na krawędzi życia i śmierci. Widoki nie z tej ziemi, przedsionki piekieł. Odwiedź Turkmenistan, Rosję, Kamerun i Etiopię, by przeżyć przygodę, która na długo zapadnie Ci w pamięć. Tylko wróć stamtąd w całości.

osuwisko/wulkan Darvasa, Turkemenistan shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Przemierzając pustynię Karakum w Turkmenistanie, łatwo popaść w odrętwienie. Ruchome piaski tworzą ogromne wydmy, gdzieniegdzie pojawia się maleńka osada, w sumie wieje nudą. W centrum tego pustkowia, w pobliżu wioseczki Darwaza, jest jednak coś, co rozbudza wyobraźnię i spędza tam setki turystów. Znikąd pojawia się ziejąca ogniem dziura w ziemi o szerokości ok. 70 m. Wygląda to jak efekt napaści kosmitów lub jakby przed chwilą wysadzono tu bombę, a dziura w ziemi płonie już od ponad 40 lat.

REKLAMA

W 1971 r. sowieccy geolodzy natrafili tu na jaskinię pełną gazu. Gdy sklepienie jaskini się zapadło, dla bezpieczeństwa podpalono gaz, z nadzieją, że po tygodniu wygaśnie. Do dziś Wrota Piekieł, jak je nazwano, wyrzucają płomienie w kierunku nieba. Miejscowi opowiadają niesamowite historie. Warto wybrać się tam z nimi nocą, bo później zgodnie ze zwyczajem gościnności zaproponują Ci nocleg. Władze trzy lata temu zapowiedziały zasypanie Wrót Piekieł, więc spieszcie się.

Zobacz koniecznie:

1. Zostań argonautą

Meteoryt, który efektownie rozpadł się nad Czelabińskiem, ważył jakieś 40 ton. Za jeden gram meteorytu można dostać ok. 5 tys. zł, czyli duuuużo więcej niż za złoto. Wyprawa po złote runo? Czemu nie?

2. Nie z tej ziemi

Depresja Danakil w Etiopii to najbardziej niedostępna część Rowu Afrykańskiego. Z czynnymi wulkanami i jeziorami położonymi setki metrów poniżej poziomu morza wykształciła krajobrazy jakby z innej planety.

3. Jezioro śmierci

W 1986 roku w jeziorze Nyos w Kamerunie uwolniły się miliony ton CO2, wyparły powietrze z dwóch dolin i udusiły tysiące ludzi i zwierząt. Groźne jezioro wulkaniczne ma obecnie instalację neutralizującą gaz.

Jak tam dojechać?

Do Turkmenistanu polecisz z Polski Lufthansą lub Turkish Airlines (ta linia oraz Air France docierają do Kamerunu). Do Czelabińska dość tanio dolecisz łączonymi lotami Belavia/Siberian lub z przesiadką na Szeremietiewie Aerofłotem. Niezłe oferty lotów do Addis Abeby w Etiopii znajdziesz dzięki promocjom Emirates. Warto spędzić choć dzień w stolicy Turkmenistanu – Aszchabadzie, która dzięki pieniądzom z wydobycia gazu wygląda jak miasto szejków i Las Vegas jednocześnie. Złoto kapie tu zewsząd w ilościach hurtowych.

Zabierz to ze sobą

Do Turkmenistanu weź ubranie na każdą porę roku – pustynia lubi zaskakiwać i możesz tam czasem zmoknąć w niezłej ulewie. Do Kamerunu i Etiopii weź jakieś gadżety do rozdawania: długopisy, batoniki. W depresji Danakil sprzęt foto warto trzymać w wodoszczelnej torbie.

Tego nie bierz

Do Rosji nie ma sensu brać alkoholu – w sklepie spotkasz nawet podróbki polskich wódek. Uważaj z alkoholem w Turkmenistanie – to kraj świecki, ale większość mieszkańców to muzułmanie. Do Etiopii nie bierz prawa jazdy, bo tam jeżdżą wariaci – lepiej wypożycz samochód z kierowcą.  

MH 04/2013

REKLAMA