Podróże MH: urokliwa Australia

Wakacje życia? Proszę bardzo. Oto kraj, w którym chodzi się głową w dół, a misie koala są podobno non na haju. I chociaż Australia leży daleko jak diabli, przez co nie jest oczywistym miejscem na wyjazd, to gwarantujemy, że będzie to najbardziej niezapomniany wyjazd życia.

Australia Marta Rakoczy
fot. Marta Rakoczy

Fantastyczna przyroda – morze, góry, plaże, pustynie, rafa koralowa, lasy deszczowe i tropikalne, iście afrykański busz, zwierzęta i roślinność – sąsiadują z niesamowitymi miastami. W Sydney można się zakochać, ale my byśmy dużo dali za niepozorną Adelajdę z jej plażami i surową, afrykańską okolicą.

REKLAMA

Kiedy jechać do Australii?

Zdecydowanie latem, czyli podczas naszej zimy. Sylwester na plaży – to jest to!

Za ile do Australii?

Dobrą ofertę na przelot najlepiej upolujesz przez internet, np. poprzez stronę fly4free.pl. Natomiast na miejscu są dwa sposoby przemieszczania – „na bogato”, czyli z przelotami wewnętrznymi, w krótkim czasie połykając duże odległości, albo „na zwyczajnie”, czyli wynajmując samochód.

Do nas przemawia ten drugi sposób: ze względu na swobodę, jaką zapewnia, a także wyjątkowo duże stężenie atrakcji. Tani wynajem to wydatek mniej niż 1400 zł na dwa tygodnie i niecałe 2 tys. zł na trzy. Tu zła i dobra wiadomość – Australia jest jednym z najdroższych krajów świata, ale paliwo jest około 10 proc. tańsze niż u nas.

Drogi i bezdroża Australii

Drogi są świetnie oznakowane, a natężenie ruchu bardzo małe. Układ miast, rodzaj dróg oraz oznakowanie są jak w Stanach, tylko w znacznie lepszym wydaniu. Jeśli obawiasz się ruchu lewostronnego, to niepotrzebnie – oswoisz się z nim bardzo szybko.

Jedno zastrzeżenie: pod żadnym pozorem nie przekraczaj dozwolonych prędkości. Australijska drogówka słynie z tego, że pojawia się wszędzie, nawet na środku pustyni. Niesamowite możliwości dają bezdroża, chociaż mogą zaskoczyć.

Przede wszystkim wymagają odpowiedniego auta – idealny jest mały, zwinny SUV, taki jak np. Skoda Yeti. Zorientuj się też, czy po danej drodze wolno jeździć (to nie zawsze jest oczywiste) oraz bądź świadom swoich umiejętności. Pamiętaj też, że Australia to kraj najbardziej jadowitych zwierząt świata.

Skoda Yeti, Australia Skoda
fot. Skoda

Noclegi

Australia ma znakomitą infrastrukturę turystyczną (sprawdź np. booking.com albo tripadvisor.com). Nawet w „gorącym” sezonie turystycznym nie ma żadnego problemu ze znalezieniem noclegu na bieżąco – moteli jest sporo, a noc kosztuje około 70-100 dolarów. Natomiast zamiana zimy na lato – bezcenna!

Wskazówki off–roadowe

1. Szutr

Chyba „najłatwiejsza” nawierzchnia. Szutr występuje w tysiącu odmian, ale jeśli jest utwardzony, to nawet mokry będzie bardzo przyczepny. Natomiast nie lekceważ nawet najmniejszej dziury w drodze.

2. Błoto

Najważniejsza zasada brzmi: „Jedź łagodnie, tylko z takim gazem, jaki jest potrzebny, żeby nie zerwać przyczepności kół”. Głównym ograniczeniem są opony – typowo asfaltowe kiepsko się sprawdzają.

3. Piasek

Bardzo trudna nawierzchnia. Jeśli jest ubity, to współczesne auto da sobie radę, ale jeśli miękki, to ważne, żeby nie stracić rytmu i nie zatrzymywać się. Na wszelki wypadek miej pod ręką łopatę.

4. Kamienie

Wyjątkowo „drapieżna” nawierzchnia. Zwracaj uwagę, na co najeżdżasz, żeby nie uszkodzić opon. Natomiast mniej ostre kamienie, o ile tylko nie są mokre, zwykle są dość przyczepne.

5. Skały

Najważniejsze to obserwować teren i nie brać nic dużego między koła. I nie pokonuj przeszkód pochopnie. Jeśli to niezbędne, wysiądź z auta i poukładaj kamienie ręcznie.

6. Woda

Sprawdź głębokość, twardość dna i wybierz miejsce najpłytsze. Bezpieczna granica to woda do połowy koła. Do głębszej wjeżdżaj ostrożnie, ale zdecydowanie, żeby nie stracić prędkości i nie ugrzęznąć.

MH 03/12  

REKLAMA