Podróże MH: ucieczka od cywilizacji

Bez zasięgu, daleko i ekstremalnie. Jeżeli cenisz spokój i samotność, to w Boliwii, Iranie, na Atlantyku i Antarktydzie znaleźliśmy dla Ciebie miejsca, w których nikt Cię nie znajdzie. A jeśli już kogoś spotkasz, będzie on podobny do Ciebie, więc szybko się polubicie.

Człowiek jadący na rowerze po wąskiej górskiej drodze shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Droga między La Paz a Coroico, nazywana często Drogą Śmierci, śni się niejednemu kierowcy, a wielu zjechało z niej prosto w sen wieczny. Zginęło tam ponad 200 osób, ale spokojnie – nie wysyłamy Cię w Krainę Wiecznych Łowów. Dziś ruch samochodowy odbywa się nową drogą, więc nie będziesz musiał unikać co chwila zderzenia z ciężarówką. Legendarna linia łącząca lasy amazońskie z górskim La Paz stoi otworem przed rowerzystami. Oczywiście tylko tymi, którzy są w stanie zjechać w dół z wysokości 4650 do 1200 m n.p.m.

Droga liczy 65 km, jest niby szeroka dla roweru (ok. 3 m), ale gdy dodać częste mgły, wiatr wiejący z Altiplano, fragmenty grząskiego terenu i odłamki skalne pojawiające się ni stąd, ni zowąd, to nazwa najniebezpieczniejszej drogi świata wydaje się zasłużona. Od lat 90. ub. stulecia szaleństwo jazdy i czarna legenda przyciągnęły tu ponad 30 tys. poszukiwaczy mocnych wrażeń. Poczuj to sam i przeżyj. www.gravitybolivia.com

Zobacz koniecznie:

1. Najgoręcej na ziemi

Pustynia Dasht-e Lut w Iranie to idealne miejsce dla kogoś, komu brakuje ciepła. Satelita NASA zanotował tu ponad 70 st. C. W okolicach Kaluts są najpiękniejsze wydmy na świecie, choć wyglądają jak nie z tego świata.

2. Daleka wyspa

Archipelag 6 wysp wulkanicznych Tristan da Cunha leży 2800 km od lądu – trudno znaleźć bardziej odosobnione miejsce. Mieszka tam 266 osób, jest 1 pub i kawiarnia, 1 telefon satelitarny. Cisza, spokój i whisky.

3. Głębokie nurkowanie

Od 33 lat działa firma, która wywozi ludzi na Antarktydę i z nimi wraca. Zobacz nieskażoną cywilizacją naturę, ustrzel (fotograficznie!) białego niedźwiedzia, śpij w namiocie w stadzie pingwinów. adventureassociates.com

Jak tam dojechać?

Na wyspę Tristan da Cunha najlepiej zabrać się statkiem SA Agulhas II z Kapsztadu (dolecisz Lufthansą). Wyrusza on zazwyczaj we wrześniu i daje szansę pozostania na wyspie 3 tygodnie, zanim powróci z misji. Do Boliwii szukaj ofert linii lotniczych KLM, Iberii i Lufthansy. Do Iranu latają z kilku miast Europy (Praga, Berlin) tanie linie tureckie Pegasus. Po szaleństwie rowerowym dobrze jest odpocząć w domkach w dżungli w Coroico.

Zabierz to ze sobą

Na Tristan da Cunha zabierz tylko aparat fotograficzny – wszystko inne zapewniają mieszkańcy. Tylko oni mogą Cię wozić swoimi samochodami jak taxi, będą Twoimi przewodnikami w wędrówkach pod wulkanem i zabiorą Cię na połów łodzią rybacką (15 funtów za dzień). Na Dasht-e Lut musisz mieć ogromne zapasy wody.

Tego nie bierz

Do Boliwii nie zabieraj roweru, a na Antarktydę namiotu. Organizatorzy zapewniają profesjonalny ekwipunek. Do Iranu nie wwieziesz alkoholu, zarekwirują Ci go na lotnisku. Pamiętaj, że to republika islamska – szanuj zwyczaje gospodarza.

MH 09/2014

WYBRANE DLA CIEBIE

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

FITNESS

Kajakiem po Wiśle - Pętla Żuławska

W trzy dni przepłynąłem kajakiem 160 km. A dokładnie 161 kilometrów i 180 metrów. Na wodzie spędziłem łącznie 23 godziny 41 minut i 38 sekund. Spaliłem w tym czasie 12 tysięcy 619 kcal, płynąc z maksymalną prędkością 14,8 km/h oraz ze średnią z trzech dni 6,9 km/h. Nie wiem, ile razy zanurzyłem wiosło w wodzie. Wiem natomiast, że Wisła jest piękna, jej ujście do morza bywa zdradliwe, fala na Bałtyku to nie przelewki, a wiosłowanie pod prąd... cóż, na niecenzuralne słowa pozwolę sobie później.

WYPRAWY I PODRÓŻE

6 miejsc na aktywny wypoczynek w Polsce

Gdy pracujesz, ciagle goni Cię czas i często trudno znaleźć wolną godzinkę lub dwie na dobrą zabawę, przy której się porządnie spocisz. Ale urlop czy choćby wolny weekend to taki moment, kiedy znów możesz się bawić bez ograniczeń. Zobaczysz, wrócisz do pracy niby zmęczony, a jednak bardziej wypoczęty. 

CZAS WOLNY

Urlop z adrenaliną w Polsce - 4 świetne miejsca

Urlop wtedy będzie urlopem, gdy będzie przerwaniem ciągu rutynowych, podobnych do siebie dni. Wtedy umysł (i ciało) odpoczywają najbardziej. Zobacz, gdzie w Polsce można pojechać, żeby było zupełnie inaczej niż na co dzień. No chyba że pracujesz jako ratownik medyczny, wspinasz się na kominy albo jesteś kontrterrorystą.

REKLAMA