[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Podróże MH: ucieczka od cywilizacji

Bez zasięgu, daleko i ekstremalnie. Jeżeli cenisz spokój i samotność, to w Boliwii, Iranie, na Atlantyku i Antarktydzie znaleźliśmy dla Ciebie miejsca, w których nikt Cię nie znajdzie. A jeśli już kogoś spotkasz, będzie on podobny do Ciebie, więc szybko się polubicie.

Człowiek jadący na rowerze po wąskiej górskiej drodze fot. shutterstock.com
Droga między La Paz a Coroico, nazywana często Drogą Śmierci, śni się niejednemu kierowcy, a wielu zjechało z niej prosto w sen wieczny. Zginęło tam ponad 200 osób, ale spokojnie – nie wysyłamy Cię w Krainę Wiecznych Łowów. Dziś ruch samochodowy odbywa się nową drogą, więc nie będziesz musiał unikać co chwila zderzenia z ciężarówką. Legendarna linia łącząca lasy amazońskie z górskim La Paz stoi otworem przed rowerzystami. Oczywiście tylko tymi, którzy są w stanie zjechać w dół z wysokości 4650 do 1200 m n.p.m.

REKLAMA

Droga liczy 65 km, jest niby szeroka dla roweru (ok. 3 m), ale gdy dodać częste mgły, wiatr wiejący z Altiplano, fragmenty grząskiego terenu i odłamki skalne pojawiające się ni stąd, ni zowąd, to nazwa najniebezpieczniejszej drogi świata wydaje się zasłużona. Od lat 90. ub. stulecia szaleństwo jazdy i czarna legenda przyciągnęły tu ponad 30 tys. poszukiwaczy mocnych wrażeń. Poczuj to sam i przeżyj. www.gravitybolivia.com

Zobacz koniecznie:

1. Najgoręcej na ziemi

Pustynia Dasht-e Lut w Iranie to idealne miejsce dla kogoś, komu brakuje ciepła. Satelita NASA zanotował tu ponad 70 st. C. W okolicach Kaluts są najpiękniejsze wydmy na świecie, choć wyglądają jak nie z tego świata.

2. Daleka wyspa

Archipelag 6 wysp wulkanicznych Tristan da Cunha leży 2800 km od lądu – trudno znaleźć bardziej odosobnione miejsce. Mieszka tam 266 osób, jest 1 pub i kawiarnia, 1 telefon satelitarny. Cisza, spokój i whisky.

3. Głębokie nurkowanie

Od 33 lat działa firma, która wywozi ludzi na Antarktydę i z nimi wraca. Zobacz nieskażoną cywilizacją naturę, ustrzel (fotograficznie!) białego niedźwiedzia, śpij w namiocie w stadzie pingwinów. adventureassociates.com

Jak tam dojechać?

Na wyspę Tristan da Cunha najlepiej zabrać się statkiem SA Agulhas II z Kapsztadu (dolecisz Lufthansą). Wyrusza on zazwyczaj we wrześniu i daje szansę pozostania na wyspie 3 tygodnie, zanim powróci z misji. Do Boliwii szukaj ofert linii lotniczych KLM, Iberii i Lufthansy. Do Iranu latają z kilku miast Europy (Praga, Berlin) tanie linie tureckie Pegasus. Po szaleństwie rowerowym dobrze jest odpocząć w domkach w dżungli w Coroico.

Zabierz to ze sobą

Na Tristan da Cunha zabierz tylko aparat fotograficzny – wszystko inne zapewniają mieszkańcy. Tylko oni mogą Cię wozić swoimi samochodami jak taxi, będą Twoimi przewodnikami w wędrówkach pod wulkanem i zabiorą Cię na połów łodzią rybacką (15 funtów za dzień). Na Dasht-e Lut musisz mieć ogromne zapasy wody.

Tego nie bierz

Do Boliwii nie zabieraj roweru, a na Antarktydę namiotu. Organizatorzy zapewniają profesjonalny ekwipunek. Do Iranu nie wwieziesz alkoholu, zarekwirują Ci go na lotnisku. Pamiętaj, że to republika islamska – szanuj zwyczaje gospodarza.

MH 09/2014

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij