[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Podróże MH: tańczący z bykami

Doroczna gonitwa byków w Pampelunie ( z hiszp. encierro) niezmienne budzi wielkie emocje. Bo wielki, czarny byk chcący stratować wszystko co spotka na swojej drodze, przypomina potwora z prehistorii. Możesz się z nim zmierzyć, jeśli tylko znajdziesz w sercu odwagę i energię do ucieczki.

gonitwa z bykami, Pampeluna fot. Migel, shutterstock.com
Myślenie o konsekwencjach wydawało się nie na miejscu podczas fiesty – tak o święcie św. Fermina pisał Ernest Hemingway w początkach ubiegłego wieku. Czasy się zmieniły, ale ryzyko uczestnictwa w tym akurat święcie zostało.

W Pampelunie, na północy Hiszpanii, czci się świętego patrona przez 6 dni, z których każdy zaczyna się encierro – gonitwą z bykami ulicami miasta. Wczesnym rankiem 6 byków rusza ulicami zatłoczonymi podekscytowanymi młodzieńcami i mężczyznami, którzy choć raz chcą się zmierzyć z dziką siłą zwierzęcia.

Obowiązują barwy biało-czerwone, białe stroje i czerwona chusta na szyi, w ręku można mieć tylko zrolowaną gazetę do opędzania się przed bykiem, ale jak gazeta może ochronić przed 600 kilogramami rozpędzonej, pierwotnej energii?

REKLAMA

Od lat 20. ubiegłego wieku zginęło w tych wyścigach 15 osób, ale zwykle kończy się na poturbowaniach i otarciach po upadku. Niewiarygodne, że byki przebiegają zaledwie 850-metrową trasę z zagrody do areny czasem w ledwie 2,5 minuty, a nam pozostaje wrażenie, jakby to trwało godziny.

To pierwotne uczucie strachu, instynktowne uniki przed rogami i udział w zbiorowym szaleństwie będziecie długo pamiętać!

Zobacz koniecznie:

1. Małe jest wielkie

Od wielkich wrażeń odpoczniesz w małych miasteczkach zatopionych w przyrodzie, gdzie życie toczy się powolnym rytmem, a jedzenie smakuje najlepiej. Wieczorem nie zapomnij zamówić butelki wina.

2. Corrida

Po gonitwie byków każdego wieczoru rozgrywa się corrida. To na pewno nie sport, ale prawdziwa tragedia – mająca tyleż przeciwników, co zwolenników. Najwięksi matadorzy żyją w pamięci widzów dłużej niż gwiazdy filmowe.

3. Międzynarodowa wymiana

Podobno Hiszpanie przyjeżdżają do nas szukać żon, bo Polki dobrze gotują. Może warto nauczyć się gotować — ich dziewczyny mają taki ogień w oczach, optymizm i pewność siebie, że jedną wadę mogą mieć...

Jak tak dojechać?

Dzięki tanim liniom bezpośrednio dolecisz do wielu hiszpańskich miast. Najbliżej Pampeluny ląduje Ryanair w Santander (z Frankfurtu), ale koleją łatwo się tam dostać także z Barcelony, Madrytu, Malagi i Alicante.

W samej Pampelunie jest uroczy hostel Hemingway, tuż przy arenie walki byków, z kuchnią, gdzie można przyrządzić sobie samemu tapas i zrobić prawie wszystko poza rarytasem restauracji – ogonem z byka. Świetny!

Zabierz to ze sobą

Środki opatrunkowe (miejmy nadzieję, że Ci się nie przydadzą!). Ubezpieczenie dodatkowe, gdyż standardowe ubezpieczenia nie obejmują uczestnictwa w sportach ekstremalnych. Kompaktowy aparat fotograficzny – większy sprawi Ci kłopot w tłumie i narazi na zainteresowanie kieszonkowców.

Tego nie bierz

Sandały — nie nadają się do ucieczki przed bykiem, zresztą nie przywoź drzewa do lasu: Hiszpania słynie z lepszych i tańszych butów niż polskie.

MH 07/11

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij