[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Podróże MH: szlakiem whisky

Są tacy, którzy lubią muzea i zamki, ale Ty zrób sobie wycieczkę z kolegami po muzeum smaku – pojedź do Szkocji i Irlandii i odwiedź miejsca, gdzie produkuje się najlepszą whisky na świecie. Gwarantujemy, że takiego wypadu na weekend nie zapomnicie nigdy!

beczki z whisky fot. Maciej Dudzik
Oto prawdziwy powrót do przeszłości – podróż z przyjaciółmi po bezkresach Szkocji i Irlandii w poszukiwaniu smaku whisky. Za dnia degustacje i zwiedzanie destylarni, wieczorem pod namiotem nocne Polaków rozmowy. Życzliwi Szkoci i Irlandczycy pozwolą wam rozbić namiot nawet tuż przy ich domu i dołożą swoje opowieści.

Zacznij podróż od Szkocji, whisky stąd jest wyrazistsza i ostrzejsza. Na wyspie Islay trzeba zobaczyć produkcję whisky Lagavulin i Ardbeg – różne, słodkawe, pachnące dymem z posmakiem wodorostów.

Na kolejnej wyspie, Skye, produkuje się tylko jedną whisky, ale jaką! Talisker pachnie torfem i wrzosowiskami, jej słony smak będzie Ci towarzyszył przez wszystkie Wyspy Hebrydzkie, aż do Lewis, gdzie warto zobaczyć tajemnicze kamienie w Callanish.

REKLAMA

Ruszajcie, bo czeka już na was górzyste Highlands (pachnąca whisky Oban i Dalwhinnie) i Speyside w dolinie rzeki Spey, gdzie produkuje się ponad połowę najcenniejszych single maltów (z Cardhu i The Singleton of Glendullan na czele).

Ze Szkocji już blisko do Irlandii, gdzie potrójnie destylowana whisky, łagodniejsza w smaku i delikatniejsza, przygotuje was na powrót do domu. A po powrocie już nigdy nie powiesz, że whisky to ruda wóda na myszach.

Zobacz koniecznie:

1. Destylarnie

Warto zapowiedzieć wizytę w gorzelni, żeby nie zmarnować dnia podróży. Do większości wchodzi się wyłącznie z przewodnikiem, który fachowo opowie, co to jest brzęczka, alembik i destylat.

2. Dublin

W Dublinie, co prawda, blenduje się już tylko najbardziej popularną na świecie (w Polsce także) irlandzką whisky – Jamesona, ale tutejsze centrum tej firmy to jeden z najciekawszych punktów informacji o tym trunku.

3. Giant's Causeway

Niedaleko gorzelni Bushmillsa warto zobaczyć Groblę Olbrzyma – z tysięcy ciasno ułożonych kolumn z bazaltu sprzed 60 mln lat. W trakcie stygnięcia lawy powstały słupy ułożone w gigantyczne schody. Niezwykłe!

Jak tam dojechać?

Tanie linie lotnicze świetnie skomunikowały Polskę ze Szkocją i Irlandią. Wcześniej zamówione bilety sprawią, że loty do Glasgow Prestwick, stamtąd do Derry i powrót z Dublina lub Shannon, wyniesie was mniej niż krajowy lot.

Niedaleko destylarni Talisker warto się zatrzymać w Marsco Bed and Breakfast. Ciężko tam trafić, ale widok z każdego okna na linię brzegową i odbicia gór w Loch Harport wart jest każdych pieniędzy.

Zabierz to ze sobą

Buty do chodzenia po górach i ciepłą odzież. Wędrowanie po górach w Szkocji i Irlandii to, oprócz upajania się widokami, ciężka harówka przy kapryśnej pogodzie.

Zabierz także słowniczek angielski: Szkoci i Irlandczycy mówią po angielsku, rzecz jasna, ale z akcentem i wymową, która przypomina o pomieszaniu ludzkich języków.

Tego nie bierz

Zostaw w domu prawo jazdy. Szlak whisky bezpieczniej pokonać autobusami i pociągami, zresztą paliwo i wypożyczalnie samochodów są niemiłosiernie drogie, drogi wąskie i kręte, a ruch lewostronny może Ci się kojarzyć z wczorajszą degustacją trunku.

MH 08/11

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij