Podróże MH: sportowe wakacje bez mundialu

Niech tam sobie kopią piłkę nożną w Brazylii. My mamy sportowe emocje bijące na głowę pojedynki 22 facetów. Oto dyscypliny sportowe popularne w Turcji, Hiszpanii, Szwajcarii i Mongolii, a nieznane szerszej publiczności. Bo kto kojarzy zapasy mongolskie albo walki krów?

Mężczyzni uprawiające zapasy shutterstock.com
fot. shutterstock.com
Sylwetki atletów z naczyniami z olejem znane są już z płaskorzeźb starożytnego Egiptu, a najstarsze pochodzą sprzed 2500 lat p.n.e. Później w zapasach w oleju zasmakowali Persowie, skąd ta sztuka walki przeszła do Grecji i Rzymu. Dziś najsłynniejsze zawody mają miejsce w Edirne, dawnym Adrianopolu, gdzie 16 wieków temu Hunowie, kolejni miłośnicy zapasów, pokonali Rzymian i organizowali z nimi zawody o wysokość danin. Turniej Kirkpinar w Edirne odbywa się nieprzerwanie od 1360 r., co Księga Rekordów Guinnessa nagrodziła tytułem najstarszej konkurencji sportowej.

REKLAMA

Nie wiem, jak wyglądali dawni żołnierze osmańscy, ale dzisiaj boje toczą tutaj prawdziwi macho. Setki macho, jeśli myślisz, by przyjechać tu z dziewczyną! Stoją na ugiętych kolanach w trawie, mierząc się wzrokiem i szukając śliskimi rękami słabych (czytaj suchych) punktów przeciwnika. Na zwycięską szarżę mają 40 minut, ale lepiej tyle nie czekać. Turniej trwa prawie tydzień na przełomie czerwca i lipca. www.unesco.org

Zobacz koniecznie:

1. El Colacho w Hiszpanii

W hiszpańskim miasteczku obok procesji Bożego Ciała mężczyźni skaczą nad ułożonymi w rzędach niemowlakami. Ma to oczyścić dzieci z grzechu pierworodnego i ochronić je przed złymi duchami. Warto ryzykować?

2. Walki krów w Szwajcarii

W kantonie Valais wyjątkowo zadziorna rasa krowy Herens daje od marca do września pokaz prawdziwej walki. Ciemne, czekoladowe krowy biją się o prestiżowy tytuł „Królowa Królowych”. www.vacheherens.ch

3. Igrzyska Czyngis Chana

W stolicy Mongolii warto wpaść na zawody „Trzech męskich sportów”: zapasów mongolskich, wyścigów konnych i konkursu strzelania z łuku. Mimo nazwy, kobiety mogą brać w nich udział. www.discovermongolia.mn

Jak tam dojechać?

Do Mongolii dolecisz Aerofłotem, Edirne w Turcji leży u styku granic z Grecją i Bułgarią. Możesz więc tam dotrzeć po locie do Stambułu (LOT, Pegasus z miast niemieckich, Wizzair z międzylądowaniem w Budapeszcie), ale także z Burgas (Wizzair z Katowic i Warszawy). Z obu miast można dojechać autobusem lub samochodem, którym łatwo zwiedzimy grecką Trację. Na noclegi polecamy Burgas z jego pięknymi domkami tuż przy plaży.

Zabierz to ze sobą

Na El Colacho zabierz dziecko znajomych, którzy Ci podpadli. Żartujemy, oczywiście. Jeśli wierzysz, że to oczyści dziecko z grzechu, zabierz swoje. To też żart, ale nie chcemy widzieć twarzy żony, gdybyś jej o tym powiedział. Po prostu jedź tam z dziećmi powyżej roku życia – nie dopuszczają takich do „zabawy”.

Tego nie bierz

Do Mongolii nie bierz drogiego sprzętu foto: czeka Cię podróż przez pustynię Gobi, a piasek to największy wróg Twoich gadżetów. W Turcji najlepiej z lekkim plecakiem wyskoczyć sobie nad morze – Egejskie, Czarne lub Marmara. 

MH 06/2014

Zobacz również:
Siłownie znowu są otwarte, ale rok zawieszenia z pewnością nie pozostanie bez wpływu na przyszłość fitnessu. Pięciu specjalistów próbuje przewidzieć, jak potoczą się losy branży w świecie po pandemii.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA