Podróże MH: sportowe wakacje bez mundialu

Niech tam sobie kopią piłkę nożną w Brazylii. My mamy sportowe emocje bijące na głowę pojedynki 22 facetów. Oto dyscypliny sportowe popularne w Turcji, Hiszpanii, Szwajcarii i Mongolii, a nieznane szerszej publiczności. Bo kto kojarzy zapasy mongolskie albo walki krów?

Mężczyzni uprawiające zapasy shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Sylwetki atletów z naczyniami z olejem znane są już z płaskorzeźb starożytnego Egiptu, a najstarsze pochodzą sprzed 2500 lat p.n.e. Później w zapasach w oleju zasmakowali Persowie, skąd ta sztuka walki przeszła do Grecji i Rzymu. Dziś najsłynniejsze zawody mają miejsce w Edirne, dawnym Adrianopolu, gdzie 16 wieków temu Hunowie, kolejni miłośnicy zapasów, pokonali Rzymian i organizowali z nimi zawody o wysokość danin. Turniej Kirkpinar w Edirne odbywa się nieprzerwanie od 1360 r., co Księga Rekordów Guinnessa nagrodziła tytułem najstarszej konkurencji sportowej.

Nie wiem, jak wyglądali dawni żołnierze osmańscy, ale dzisiaj boje toczą tutaj prawdziwi macho. Setki macho, jeśli myślisz, by przyjechać tu z dziewczyną! Stoją na ugiętych kolanach w trawie, mierząc się wzrokiem i szukając śliskimi rękami słabych (czytaj suchych) punktów przeciwnika. Na zwycięską szarżę mają 40 minut, ale lepiej tyle nie czekać. Turniej trwa prawie tydzień na przełomie czerwca i lipca. www.unesco.org

Zobacz koniecznie:

1. El Colacho w Hiszpanii

W hiszpańskim miasteczku obok procesji Bożego Ciała mężczyźni skaczą nad ułożonymi w rzędach niemowlakami. Ma to oczyścić dzieci z grzechu pierworodnego i ochronić je przed złymi duchami. Warto ryzykować?

2. Walki krów w Szwajcarii

W kantonie Valais wyjątkowo zadziorna rasa krowy Herens daje od marca do września pokaz prawdziwej walki. Ciemne, czekoladowe krowy biją się o prestiżowy tytuł „Królowa Królowych”. www.vacheherens.ch

3. Igrzyska Czyngis Chana

W stolicy Mongolii warto wpaść na zawody „Trzech męskich sportów”: zapasów mongolskich, wyścigów konnych i konkursu strzelania z łuku. Mimo nazwy, kobiety mogą brać w nich udział. www.discovermongolia.mn

Jak tam dojechać?

Do Mongolii dolecisz Aerofłotem, Edirne w Turcji leży u styku granic z Grecją i Bułgarią. Możesz więc tam dotrzeć po locie do Stambułu (LOT, Pegasus z miast niemieckich, Wizzair z międzylądowaniem w Budapeszcie), ale także z Burgas (Wizzair z Katowic i Warszawy). Z obu miast można dojechać autobusem lub samochodem, którym łatwo zwiedzimy grecką Trację. Na noclegi polecamy Burgas z jego pięknymi domkami tuż przy plaży.

Zabierz to ze sobą

Na El Colacho zabierz dziecko znajomych, którzy Ci podpadli. Żartujemy, oczywiście. Jeśli wierzysz, że to oczyści dziecko z grzechu, zabierz swoje. To też żart, ale nie chcemy widzieć twarzy żony, gdybyś jej o tym powiedział. Po prostu jedź tam z dziećmi powyżej roku życia – nie dopuszczają takich do „zabawy”.

Tego nie bierz

Do Mongolii nie bierz drogiego sprzętu foto: czeka Cię podróż przez pustynię Gobi, a piasek to największy wróg Twoich gadżetów. W Turcji najlepiej z lekkim plecakiem wyskoczyć sobie nad morze – Egejskie, Czarne lub Marmara. 

MH 06/2014

WYBRANE DLA CIEBIE

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

FITNESS

Kajakiem po Wiśle - Pętla Żuławska

W trzy dni przepłynąłem kajakiem 160 km. A dokładnie 161 kilometrów i 180 metrów. Na wodzie spędziłem łącznie 23 godziny 41 minut i 38 sekund. Spaliłem w tym czasie 12 tysięcy 619 kcal, płynąc z maksymalną prędkością 14,8 km/h oraz ze średnią z trzech dni 6,9 km/h. Nie wiem, ile razy zanurzyłem wiosło w wodzie. Wiem natomiast, że Wisła jest piękna, jej ujście do morza bywa zdradliwe, fala na Bałtyku to nie przelewki, a wiosłowanie pod prąd... cóż, na niecenzuralne słowa pozwolę sobie później.

WYPRAWY I PODRÓŻE

6 miejsc na aktywny wypoczynek w Polsce

Gdy pracujesz, ciagle goni Cię czas i często trudno znaleźć wolną godzinkę lub dwie na dobrą zabawę, przy której się porządnie spocisz. Ale urlop czy choćby wolny weekend to taki moment, kiedy znów możesz się bawić bez ograniczeń. Zobaczysz, wrócisz do pracy niby zmęczony, a jednak bardziej wypoczęty. 

CZAS WOLNY

Urlop z adrenaliną w Polsce - 4 świetne miejsca

Urlop wtedy będzie urlopem, gdy będzie przerwaniem ciągu rutynowych, podobnych do siebie dni. Wtedy umysł (i ciało) odpoczywają najbardziej. Zobacz, gdzie w Polsce można pojechać, żeby było zupełnie inaczej niż na co dzień. No chyba że pracujesz jako ratownik medyczny, wspinasz się na kominy albo jesteś kontrterrorystą.

REKLAMA