Podróże MH: samochodowy raj

Wyczerpane długą zimą auto potrzebuje oddechu i przestrzeni. Zamiast wozić ciągle dzieci ze szkoły i zakupy z marketu, zabierz swoje cudo tam, gdzie jest jego miejsce. Oto 4 fantastyczne trasy w Norwegii, Niemczech, Szwajcarii oraz Hiszpanii.

most nad fiordem, Norwegia shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Widoki z niej są tak spektakularne, że wiele firm samochodowych kręci tu swoje reklamówki. Droga Atlantycka ma zaledwie 8,5 km, ale aż 12 mostów, łączy bowiem kilka wysepek między Kristiansund a Molde w środku norweskich fiordów. Budowano ją 6 lat, co może pocieszyć polskich polityków, ale też w trakcie 12 huraganów i sztormów. Dziś opiera się przyrodzie, ale też jest najbliżej niej – nie wychodząc z samochodu, można oglądać igraszki waleni i foki skaczące w Atlantyku, choć trudno oderwać oczy od samej drogi.

REKLAMA

Widoczny na zdjęciu most Storseisundet z łukiem wygiętym jak artystyczna rzeźba to wcielenie ideału podróży – nie wiemy, co nas czeka na jego końcu ani nawet w połowie: samo wędrowanie staje się celem. Tak, budowano ją całe 6 lat, ale gdy już zbudowano, przyciąga finezją turystów z całego świata, stając się jedną z atrakcji turystycznych Norwegii. Teraz czas na Ciebie. Potraktuj to jako uzdrawiającą podróż, byle nie skończyło się depresją po powrocie na „nasze” drogi.

Zobacz koniecznie:

1. Niemiecki Szlak Alpejski

Ponad 450 km wijącej się drogi od Jeziora Bodeńskiego aż do Berchtesgaden nad jeziorem Königssee. Łagodne pagórki, alpejskie łąki, romantyczne doliny, ostre szczyty, zamki, pałace, klasztory – film na żywo!

2. Przełęcz Furka

Na wysokości 2436 m wije się droga łącząca doliny Rodanu i Reuss. Serpentyny zakrętów przyprawiają o zawrót głowy i radość, gdy patrzysz na wspaniałe widoki masywu Gotthard, dolinę Ursen Valley i lodowce.

3. Pętla Baskijska

Od Bilbao w Hiszpanii do Bayonne we Francji wiedzie droga, która zawiera wszystkie atrakcje naraz. 150 km wzdłuż oceanu, prawie po plaży, za chwilę góry i stare wioski, gdzie znajdziesz młode wino (dla pasażerów).

Jak tam dojechać?

Do Szwajcarii i Niemiec dojedziesz sam, do Kraju Basków trochę daleko – proponujemy loty Lufthansą do samego Bilbao lub tanimi liniami do Girony i pożyczenie samochodu. Do Norwegii też polecamy samochód: mostem łączącym Danię i Szwecję lub najpierw promem do Szwecji. W niemieckich Alpach warto zatrzymać się w jednym z tysięcy gościnnych gasthofów z małą restauracyjką, w Norwegii najlepiej wynająć przytulny domek z widokiem na morze na wyspie Håholmen.

Zabierz to ze sobą

Do Niemiec warto zabrać kamerę samochodową i nagrać całą podróż, podobnie do Norwegii. Jeśli trafi sz na sztorm na Drodze Atlantyckiej, nakręcisz prawdziwy horror. Do Szwajcarii weź ciepłe ubranie – to jest naprawdę wysoka przełęcz.

Tego nie bierz

Do Norwegii nie zabieraj roweru. Przejazd tunelem pod Atlantykiem i sama Droga Atlantycka to przygoda tylko dla samochodów. Jeśli chcesz dotrzeć tam z licznymi przystankami na zwiedzanie fiordów, rower pożyczysz na miejscu. 

MH 05/2013

REKLAMA