Podróże MH: pewniaki na walentynki

Od czasu, gdy ona wie, gdzie spędzają walentynki celebryci, kolacja we dwoje może nie wystarczyć. Wybraliśmy dla Was miejsca, gdzie walentynki nie mogą się nie udać. Odwiedźcie Indie, Włochy lub Francję, a niezapomniane święto zakochanych macie jak w banku.

Tadż Machal (Taj Mahal), Indie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Szahdżehan, cesarz Mogołów, miał 15 lat, gdy zakochał się w 14-letniej córce ministra. 5 lat byli narzeczonymi i przez ten czas ani razu nie spojrzeli na siebie. Później małżeństwo: 19 lat, i jego owoce: czternaścioro dzieci. Po śmierci żony Mumtaz Mahal, cesarz, postawił jej mauzoleum Tadż Mahal – siódmy cud świata, subtelny pomnik miłości, wzruszający do dzisiaj barwami odbijającymi się w marmurze, proporcjami i finezją. Sama kopuła budynku przypomina pączek kwiatu, który zdaje się rozwijać i wzlatywać ku niebu.

REKLAMA

Wokół piękne ogrody, cyprysy, oczka wodne. W takim miejscu człowiek czuje się nieziemsko, jakby był oderwaną od ciała częścią jakiegoś lepszego, duchowego świata. Nie przegap tej szansy. Możecie spędzić cały dzień na podziwianiu owoców miłości cudzej i definiowaniu własnej. Uważaj tylko z odpowiedzią na pytanie: czy dla mnie także wybudujesz takie cacuszko? Łatwo jej pytać – nie jesteś władcą Mogołów. Dyskusję o alternatywnych dowodach miłości przenieś na wieczór.

Zobaczcie koniecznie:

1. Paryż

Nigdzie kawa i zwyczajna sałatka nie są takie drogie, ale też nigdzie indziej na świecie tak nie smakują. Paryż przypomina bardziej uczucie, nie miasto. Po prostu wychodzicie na spacer i wszystko samo się dzieje.

2. Werona

Wersja dla uduchowionych par. Pod domniemanym balkonem Julii stoi brama oklejona tysiącami karteczek z wyznaniem uczucia. Gdy już spiszecie swoje, wyciągnij gumę do żucia – karteczkę trzeba jakoś przykleić!

3. Grasse

Nie wiemy, co one w nich widzą, wiemy, ile nas to kosztuje. W Grasse, światowej stolicy perfum, wybierz się z nią na kurs sporządzania idealnego zapachu. Dowiesz się więcej nie tyle o tej sztuce, ile o swojej partnerce.

Jak tak dojechać ?

Do Indii lata z Polski wiele linii: Lufthansa, British Airways, nawet Aeroflot. Do Agry, w której stoi Tadż Mahal, najlepiej jechać z Delhi pociągiem. Do Paryża dolecisz tanimi liniami z kilku miast w Polsce, w pobliże Grasse także, ale z przesiadkami (Nicea via Dublin, Tulon via Londyn Stansted). W Agrze koniecznie wybierz hotel z widokiem na Tadż Mahal. Gateway Hotel może nie jest najbardziej wygodny, pokoje są mniejsze niż w innych, jedzenie takie sobie, basen może być, ale za to ten widok z okna! Wart wszystkiego.

Zabierz to ze sobą

Do Paryża ubierzcie się w najlepsze ciuchy: paryżanie chodzą tak wystrojeni, że będziesz się czuł jak ubogi krewny, ubrany w turystyczne łachmany. Do Indii zaś najlepiej weź najgorsze rzeczy – nie będziesz przykuwał uwagi żebraków. Na miejscu kupisz koszulki za grosze.

Tego nie bierz

Do Paryża nie zabieraj przewodnika w żadnej postaci. Cała przyjemność to włóczenie się krętymi uliczkami, przytulanie się na mostach i bulwarach Sekwany. Do Werony weź ciepłe ubranie. Miłość grzeje, ale tuż obok są Alpy. 

MH 02/2013

REKLAMA