Podróże MH: niezapomniane walentynki

Zrób jej prezent na walentynki i wyjedź na nie tylko z nią. Jeśli nie macie bezludnej wyspy, spróbuj naszych typów na romantyczne spędzenie tego święta. Możecie pojechać nad Bałtyk albo wybrać w walentynkową podróż do Francji, Hiszpanii lub Włoch.

Maciej Dudzik
fot. Maciej Dudzik
Nie wiem, skąd się bierze magia tego miasta, ale wiem, jak się tam ukryjecie. Normalnie jest tam ze 12 mln ludzi, w walentynki pewnie z 15 mln – są więc nikłe szanse, że spotkacie znajomych.

REKLAMA

Paryż jak żadne inne miasto wyzwala romantyczne uczucia, nawet jeśli romantyzm kojarzy Ci się tylko z Mickiewiczem. No, jasne, on także tu mieszkał. To tutaj oszołomisz ją swoją wiedzą o sztuce (zalicz kilka filmów Woody'ego Allena; nie ryzykuj z Luwrem, i tak nie będzie biletów), tutaj pokażesz poważne oblicze (cmentarz Père-Lachaise ma 50 hektarów – znajdź szybko grób Jima Morrisona i Chopina).

Nigdzie spacer nie będzie tak smakował, jak na bulwarach Sekwany, a kawa na Polach Elizejskich. To za dnia, bo wieczorem czekają już na Was knajpki Saint Germain lub cichszego Montparnasse'u i dźwięki miłości w językach całego świata. Byle jakie wino ma tu smak szampana, a sałata z sosem powab rajskiego dania. Tak tu już jest. Nie wiem, skąd się to bierze, ale wiem, że nie będziecie żałować.

Zobacz także:

1. Polskie morze

Bałtyk jest na początku lutego słony, zimny, nostalgiczny, w powietrzu unosi się jod w aerozolu, że aż oddychać się nie daje. Ale całować – i owszem. No i żywej duszy wokoło, tylko wy i szum fal.

2. Miasto duchów

Zwykle Craco robi posępne wrażenie, jak każde opuszczone miasto. 23 lata temu mieszkańcy opuścili je po wielu trzęsieniach ziemi. Craco powoli osuwa się w przepaść, ale gdzie indziej będziecie mieli całe miasto dla siebie?

3. Mulhacen

W paśmie Sierra Nevada na południu Hiszpanii wejdźcie na szczyt, skąd zobaczycie Afrykę i poczujecie podmuchy ciepłego powietrza. Tam wiosna nadchodzi najwcześniej do Europy, a wy będziecie jej częścią.

Jak tam dojechać? 

Do gór Sierra Navada blisko jest z Malagi, dokąd latają tanie linie Ryanair z Wrocławia i Krakowa. Ten sam przewoźnik ma w ofercie loty z Warszawy-Modlina do Bari, trochę ponad 100 km od Craco. Do Paryża i pobliskiego Beauvais dolecisz z kilku polskich miast. Nad Bałtyk wybierz nocny pociąg – to będzie może i długa, ale bardzo filmowa podróż.

Zabierz to ze sobą

Na wejście na Mulhacen weźcie dużo wody: w tutejszych strumieniach woda nadaje się do picia tylko po przegotowaniu. Ciepłe powietrze ciepłym powietrzem, ale na szczycie leży śnieg – konieczna będzie zimowa odzież. Nad Bałtyk weźcie rowery – wiele wypożyczalni zamiera na zimę.

Tego nie bierz

Do Paryża nie bierz walizki – jedziecie tam na kilka nocy, warto jedną poświęcić na spacer, więc lepszy będzie plecak. Nad Bałtyk nie bierz stroju kąpielowego – nie warto kusić losu, bo morze jest niebezpieczne o tej porze roku.

MH 02/2014

Zobacz również:
Odsłoń sześciopak, wypełnij rękawki koszulki i wzmocnij plecy wyciskaniem w klęku z odchyleniem.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA