Podróże MH: niech żyje szalona zabawa!

Chyba każdy z nas był w dzieciństwie chociaż raz w wesołym miasteczku. Dziś ta nazwa budzi raczej śmiech. Współczesny park rozrywki to ekstremalna przygoda, emocje sięgające zenitu i sposób na idealną zabawę z dziećmi. Odwiedź Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Danię oraz Hiszpanię - tam mają najlepsze parki rozrywki na świecie.

Sztuczny stok, Dubai shutterstock.com
fot. shutterstock.com

W Polsce jest coraz więcej stoków narciarskich i coraz lepiej wyposażonych. Przez kilka zimowych miesięcy, rzecz jasna, i to tylko wtedy, gdy Matka Natura okaże się łaskawa i sypnie śniegiem (ewentualnie zmrozi tak, że da się sztucznie naśnieżać). Sorry, taki klimat...

REKLAMA

Tymczasem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest głównie pustynia, ale to tam można zobaczyć narciarzy z całego świata. Przez cały rok! Szejkowie zbudowali w Dubaju nie jakąś rynnę ze sztucznym śniegiem, nie igielitową trasę, na której upadek kończy się ranami na twarzy, ale ogromną kopię alpejskiego kurortu z temperaturą -1 ºC, gdzie tylko niebo nie jest naturalne.

Pod kopułą Mall of the Emirates zamknięto kawałek zimy z setkami metrów tras narciarskich, kursami nauki jazdy na nartach i deskach, ciepłymi napojami podawanymi w kopiach górskich schronisk i z poczuciem absurdu przeradzającym się w zachwyt. Przecież dotąd tylko w filmach widziałeś jazdę psimi zaprzęgami, a pingwiny znasz głównie z kreskówek. Dzięki wyobraźni szejków (i cenie baryłek ropy) w środku czerwca będziecie gonić się po igloo i próbować dogonić pingwina. Tak, można pokochać zimę...

Odwiedź koniecznie:

1. Gardaland

Obok jeziora Garda czeka park rozrywki z ulubioną przez dzieci odwróconą kolejką górską – Blue Tornado. Pędzi 80 km/h: maksymalne przeciążenie wynosi wtedy 5 G i przez chwilę będziesz się czuł jak w kosmosie.

2. Tivoli Gardens

Magiczne, stare wesołe miasteczko zainspirowało niegdyś Walta Disneya do tworzenia Disneylandów w USA. Mniej tu adrenaliny, więcej nostalgii za starymi, dobrymi czasami. Nawet rollercoaster z 1914 r. jest tu drewniany.

3. Port Aventura

To oznacza Port Przygód. Znajdziesz tu największy rollercoaster w Europie – Shambhala (76 m wysokości i 1,5 km długości, 134 km/h prędkości!) i największą kolejkę górską – Dragon Khan. Wszystko tu jest naj.

Jak tam dojechać?

Dubaj jest miejscem przesiadek dla lotów linii Emirates, od niedawna latającej z Polski. Liczne promocje tej linii sprawiają, że często zatrzymujemy się tam – lecąc do Azji czy Afryki – na wielogodzinne przerwy między lotami. Do Port Aventura masz blisko z Barcelony, dokąd latają tanie linie z Polski. W przerwie szaleństw w Port Aventura warto wybrać się do nadmorskich miasteczek Katalonii i zanocować w którymś z małych hotelików nad samym morzem.

Zabierz to ze sobą

Do Dubaju weź czapkę i rękawiczki narciarskie. Zabierają mało miejsca, a nie wypożyczysz ich, wchodząc na arabskie stoki. Ceny w jedynym sklepie w Ski Dubai są bardzo wysokie. Do Hiszpanii weź ciepłe ubranie, bo przy prędkościach kolejek poczujesz chłód.

Tego nie bierz

W Dubaju nie przyda się dobry aparat fotograficzny lub duża kamera. Arabowie zrobili stok na pustyni także dla pieniędzy, więc ostro kroją turystów na zdjęciach (jedno kosztuje 100 dirhamów, czyli około 86 zł), nie pozwalając wnosić swojego sprzętu.

MH 06/2013  

REKLAMA