Podróże MH: na piwnym szlaku

Czechy to nie tylko Praga z widokówek. Jeśli chcesz poznać prawdziwą ojczyznę dobrego wojaka Szwejka, będziesz musiał ukryć się w jednej z tysięcy knajp, spróbować lokalne piwo (koniecznie z beczki!), potrawy i pogadać z barmanem. Inaczej się nie da.

czechtourism.com
fot. czechtourism.com

Mamy wciąż czego uczyć się od naszych południowych sąsiadów. I nawet nie chodzi nam o to, że piją na głowę jakieś 50 litrów piwa rocznie więcej. Mamy raczej na myśli różnorodność i jakość tego piwa. Bez względu na to, w jakim czeskim mieście się znajdziesz, na każdym kroku napotkasz minibrowar, który zajmuje się produkcją jedynie na potrzeby własne lub okolicznych knajpek. Ich mnogość powoduje, że przez kilka dni możesz zwiedzać Czechy, zapominając jednocześnie o zabytkach czy obleganych turystycznych szlakach.

To proste: startujesz w Pradze, w której browar Staropramen prowadzi piwne pogotowie - 365 dni w roku o każdej porze dnia i nocy możesz zapukać do jego bram i żądać, oczywiście za opłatą, dowolnej ilości piwa. Jeśli to przeżyjesz, możesz podążać dalej wytyczonym przez nas szlakiem do Pilzna, przez Litomierzyce i Žatec (patrz poniżej). Zależnie od pory urlopu, możesz w którymś z tych miast natrafić na festiwal piwa lub chmielu (praktycznie rzecz biorąc, też piwa) – w takim wypadku zarezerwuj sobie kilka dni ekstra.

Odwiedź koniecznie:

1. Muzeum Pilsnera – Pilzno

Wycieczka z przewodnikiem po pilzneńskim browarze podobno zawsze kończy się dozgonną miłością do złocistego napoju, który się tam warzy. Po jej zakończeniu udaj się do nowoczesnego The Pub lub klasycznej Na Parkánu.

2. Muzeum Chmielu – Žatec

We wszystkich piwnych muzeach punktem kulminacyjnym jest degustacja. W Žatecu też, choć wrażenie pozostawia labirynt utworzony z worów, w których przechowywano chmiel. Co jest na jego końcu, nie zdradzimy!

3. Browar Labuť – Litomierzyce

Kilka gatunków świeżego piwa, tradycyjne przekąski w jednym z najstarszych czeskich miast – tego nie możesz ominąć. Właściciele „Łabędzia” z radością oprowadzą Cię po browarze, objaśniając zawiłości piwnej sztuki.

Jak tam dojechać?

Z Warszawy do Pragi dolecisz bezpośrednio LOT-em lub CSA (Czech Airlines). Pozostałe miasta Polski nie mają bezpośredniego połączenia lotniczego. Równie dobrze możesz jednak wybrać autokar. PolskiBus.com jedzie do Pragi z Gdańska i Warszawy, a po drodze zatrzymuje się jeszcze (zależnie od miejsca startu) w Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu czy Wrocławiu. Jest jeszcze oczywiście pociąg, a ze zrozumiałych względów ze wszystkich środków transportu najbardziej polecamy własne auto.

Zabierz to ze sobą

Jeśli jedziesz samochodem, niech to będzie duży samochód. Gdy spróbujesz kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu rodzajów piwa, będziesz chciał wziąć co najmniej kilka skrzynek ze sobą. Zwłaszcza że cena butelki piwa w marketach jest czasem niższa niż wody.

Tego nie bierz

Zapomnij o alkomacie. Nasi sąsiedzi nie tolerują jakiejkolwiek ilości alkoholu we krwi u kierowcy. Doskonale będziesz więc wiedział, kiedy możesz wsiąść za kółko, a kiedy nie. Ta druga opcja pewnie będzie dominować.

MH 07/2014

REKLAMA