Podróże MH: mroźne wyzwanie

Znudziły Ci się snowboard i narty? Irytują Cię niestabilna pogoda i stanie w kolejkach do wyciągów? Zima oferuje znacznie więcej możliwości wysiłku na śniegu i lodzie. Pojedź do Szwecji, Włoch lub Rosji i zmierz się z prawdziwym mrozem.

Lodowy Hotel - Szwecja, Ice Hotel Sweden shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Już 2500 lat p.n.e. Egipcjanie odkryli zbawienne działanie zimna na zdrowie. Ale co oni mogli wiedzieć o zimnie! O takim, które znajdziemy w szwedzkim Ice Hotelu w Jukkasjärvi, mogli tylko pomarzyć. Otwierany między grudniem a kwietniem nigdy nie wygląda tak samo, bo co roku najlepsi architekci tworzą kolejne wersje pokoi z lodu. W pokojach panuje temperatura -5 st. C, więc się nie zasiedzisz i wyciągniesz partnerkę na rajdy psimi zaprzęgami. Dużo ruchu będzie Ci potrzebne, bo – nie wspomnieliśmy wcześniej? – na dworze jest -20 st. C.

Wracamy coś zjeść? W kuchni gorąco: dania regionalne z reniferów, fantastyczne ryby, wszystko podawane na zastawie z lodu, podobnie jak drinki w lodowych kieliszkach. Wina nie polecamy: w tej krainie przydaje się doświadczenie polskiego rozgrzewania. Pora na sen. Łóżko co prawda z lodu, ale śpiwór termiczny wyłożony skórami reniferów nie pozwoli zamarznąć na śmierć. W Jukkasjärvi umiera się tylko z rozkoszy. www.icehotel.com

Spróbuj koniecznie:

1. Syberian Ice Marathon

7 stycznia to czas świąt w obrządku prawosławnym. Ponad 600 biegaczy z całego świata biega w te święta w najzimniejszym maratonie na świecie w Omsku. Jeśli nie starcza sił, możesz wziąć udział w biegu na 7 km.

2. La Ciaspolada

6 stycznia - mistrzostwa świata w biegu na śnieżnych rakietach, który kultywuje indiańskie tradycje poruszania się po śniegu. Indianie tak podbili Amerykę, Ty podbij dolinę Non obok włoskiego Trentino.

3. Sankt Petersburg

Dawny Leningrad, obecnie arcyciekawe miasto ze słynnymi muzeami i miejscami naszpikowanymi historią. Pośród zabytków wije się 65 rzek i kanałów, nad nimi 363 mosty, wokół 100 wysp. To idealne miejsce na łyżwy!

Jak tam dojechać?

Do Trentino, czyli Trydentu, bez problemu dojedziesz samochodem. Piękną przygodą może być też podróż autem do Petersburga przez kilka bałtyckich krajów. Do Kiruny w Szwecji, w pobliżu której znajdziesz Ice Hotel, trzeba lecieć z przesiadką w Sztokholmie (SAS, LOT). Do Omska zdecydowanie polecamy kolej transsyberyjską. W Sankt Petersburgu polecamy siermieżną kwaterę Admiralicja 1 (pisz: [email protected]) w historycznym centrum, na nabrzeżu Newy. W środku kominek do rozgrzania się po ślizgach i jacuzzi.

Zabierz to ze sobą

Oczywiście wszędzie przyda się ciepła odzież. Sportowa (termiczna) niezbędna będzie na maratonie w Omsku i na Ciaspoladzie. Do Petersburga weź również elegancką marynarkę do wykwintnych restauracji i nocnych klubów. Wybierając sprzęt foto, sprawdź, do jakich temperatur działa (Omsk: -40 st. C).

Tego nie bierz 

Do Ice Hotelu nie musisz kupować skór reniferów – wypożyczą Ci je na miejscu, podobnie jak ciepłe czapki i kominy do jazdy skuterami śnieżnymi. Do Petersburga nie bierz łyżew – jest mnóstwo wypożyczalni z każdego rodzaju sprzętem. 

MH 01/2013

Zobacz również:
REKLAMA